Այսօր մեկնարկում է Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը
Այսօր Ռիգայում մեկնարկում է Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը: Այն կոչված է լինելու ամփոփել նախորդ երկու տարիների ընթացքում գրանցված արդյունքներն ու նախանշել հետագա զարգացման ուղղությունները:
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից և ԱլԳ մասնակից երկրների նկրտումներից ու ծավալած գործընթացների տարբերություններից՝ ԵՄ-ն խնդիր ունի վերանայել իր մոտեցումները և որդեգրել առավել դիֆերենցված քաղաքականություն գործընկեր երկրների նկատմամբ:
ԱլԳ գագաթաժողովին կնախորդի Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթաժողովը:
Հայաստանյան պատվիրակությունը գագաթաժողովների ժամանակ գլխավորում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այցի շրջանակներում նախատեսվում են նաև Հանրապետության նախագահի երկկողմ ձևաչափով հանդիպումներ:
Զուգահեռաբար ընթանում է նաև Արևելյան գործընկերության երկրների մասնակցությամբ բիզնես ֆորումը և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ֆորումը:

Eastern Partnership Summit Opens in Riga
Today the fourth summit of the European Union’s East Partnership program opens. The Eastern Partnership includes Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine, all once being republics of the former Soviet Union.
During the summit will be discussed the war in Ukraine and zones of "frozen conflicts" at the border of the rest five Eastern Partnership countries. The agenda will refer to the situation in Transdniestria, South Ossetia and Abkhazia, and in Nagorno-Karabakh, TASS reports.
The level of representation at the summit is different. Thus, Ukraine and Moldova will be represented by their presidents and prime ministers, Georgia by Prime Minister, Armenia - only president, while Azerbaijan and Belarus will be represented by foreign ministers.
The European Union will be represented by President of the European Council Donald Tusk, President of the European Commission Jean-Claude Juncker, EU High Representative for Foreign and Security Policy Federica Mogherini, and EU Enlargement Commissioner Johannes Hahn.