Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է Անգելա Մերկելի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 21-ին Լատվիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական միջպետական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր՝ գոհունակությամբ արձանագրելով, որ վերջին շրջանում նշանակալիորեն ընդլյանվել և հարստացել է հայ-գերմանական համագործակցության օրակարգը, որն ամրապնդվել է համագործակցության շուրջ վեց տասնյակ համաձայնագրով:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար:
Հայաստանի Նախագահը և Գերմանիայի կանցլերն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին և զարգացման հեռանկարին: Այդ հարաբերությունների խորացման գործում ՀՀ նախագահը կարևորել է ԵՄ-ում ծանրակշիռ դեր ունեցող Գերմանիայի դերը:
Անդրադարձ է եղել նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, այդ կապակցությամբ Հայաստանում և աշխարհի բազմաթիվ երկրներում՝ այդ թվում Գերմանիայում տեղի ունեցած հիշատակի և ոգեկոչման միջոցառումներին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի իշխանություններին՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցում արտահայտած դիրքորոշման համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խնդիրների և մարտահրավերների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ:

President Sargsyan Met with Merkel
On a working visit to Latvia, Armenian President Serzh Sargsyan on May 21 had a meeting with German Chancellor Angela Merkel, the presidential page of the Republic of Armenia reports.
The officials discussed issues related to Armenian-German interstate relations, and praised the fact that the bilateral agenda of cooperation that  has considerably expanded and enriched in the recent period, has been consolidated by about sixty agreements.
President Sargsyan expressed gratitude to the German Government for continuous support to Armenia.
The interlocutors referred to Armenia-EU relations and the perspectives of development. The Armenian President stressed the key role of Germany in the deepening of those relations.
During the meeting reference was made to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the commemoration events held in Germany and a number of other countries. President Sargsyan expressed gratitude to the German authorities for their position on the condemnation of the Armenian Genocide.
The interlocutors exchanged views on regional issues in the South Caucasus, including the process of peaceful settlement of the Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group.