Նատո Բաչիաշվիլի. Վրաստանն ակնկալում էր ստանալ ազատ վիզային ռեժիմի անցման ժամկետ, սակայն դա տեղի չունեցավ
Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովից հետո «Արմեդիա» ՏՎԳ անցկացրել է հարցազրույցների շարք Արևելյան գործընկերության երկրներ փորձագետների հետՁեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը Վրաստանի «Աշխարհաքաղաքական հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի» փորձագետ Նատո Բաչիաշվիլիի հետ:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Արևելյան Գործընկերության քաղաքականության ապագան և ի՞նչ բարեփոխումների կարիք ունի ծրագիրն ըստ Ձեզ:
- Կցանկանայի սկսել Վիլնյուսի գագաթաժողովից: Վրաստանի համար Արևելյան Գործընկերությունը (ԱլԳ) հաջողված ծրագիր էր: Եթե նայենք Վիլնյուսին հաջորդած իրադարձություններին, դրական շարժ կտեսնենք: Նախևառաջ, Վիլնյուսից հետո մենք ստորագրեցինք Ասոցացման համաձայնագիրը ԵՄ հետ: Ասոցացման համաձայնագիրն ու Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը ստորագրվեցին հունիսին և սեպտեմբերից դրանք արդեն որոշ չափով ուժի մեջ մտան: Այս է պատճառը, որ կարծում եմ` տարին հաջողակ էր Վրաստանի համար:  Ինչ վերաբերում է Ուկրաինային, կարծում են մենք չտեսանք այն սցենարը, որ կցանկանայինք տեսնել, բայց այդ երկրի համար ԱլԳ-ն նույնպես հաջողված ծրագիր էր, քանի որ երկիրը հայտարարեց իր եվրոպական հեռանկարի ցանկության մասին և այժմ պաշտպանում է այդ հեռանկարը:
Բարեփոխումների մասին խոսելիս` հարկ է նշել, որ վերջին գագաթաժողովը ցույց տվեց երկրների հանդեպ ԵՄ ցուցաբերած տարբերակված մոտեցումը: Գագաթաժողովին հաջորդած հռչակագիրն ամրագրում է, որ յուրաքանչյուր երկիր ունի ԵՄ-ի հետ իր հարաբերությունների դինամիկան ընտրելու իրավունք: Կարծում եմ` երկրները, որ արտահայտեցին ԵՄ անդամ դառնալու իրենց ցանկությունը և ստորագրեցին Ասոցացման համաձայնագրերը, պետք է շարունակեն Եվրաինտեգրման ուղին, իսկ այն երկրները, որ չեն ստորագրել համաձայնագիրը պետք է ունենան ԵՄ հետ համագործակցելու ձևաչափն ինքնուրույն ընտրելու հնարավորություն:
Կցանկանայի նշել, որ եվրոպական գործընկերները պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնեն Արևելյան գործընկերների անվտանգությանը, քանի որ Ռուսաստանին չի գոհացնում մեր ընտրած քաղաքականությունը և նա ցանկացած ժամանակ կարող է ճնշում գործադրել ինչպես մեր, այնպես էլ Եվրոպայի վրա:  Այդ պատճառով, կարծում եմ` ծրագիրը պետք է մտածի արևելյան գործընկերների անվտանգության մասին:
-Որքանով են Ձեր ակնկալիքները Ռիգայի գագաթաժողովից արդարացել և ինչը դարձավ գագաթաժողովի ամենամեծ նվաճումը:
-Նախևառաջ Վրաստանն ակնկալում էր ստանալ հստակ ժամկետ, որում հնարավոր կլիներ անցում կատարել Ազատ վիզային ռեժիմի: Գուցե մեր ակնկալիքները չափազանց բարձր էին: Մենք մտածեցինք՝ ազատականացման առաջին փուլի հաջող ավարտն ու երկրորդ փուլի լավ ցուցանիշները հնարավորություն կտային ստանալու ժամկետ, որից հետո մեր քաղաքացիները կկարողանային Եվրոպա ուղևորվել առանց վիզայի անհրաժեշտության:
Միևնույն ժամանակ հռչակագիրն ամրագրում է, որ նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կիրականացվի երկրորդ մոնիթորինգային առաքելությունը, որը կհրապարակի երկրի գրանցած առաջընթացը, որից հետո արդեն վիզային ռեժիմի ազատականացումը հնարավոր կլինի: Հնարավոր է՝ դա լինի 2016-ի սկզբին:
Երկորդ, մենք ակնկալում էինք, որ Ռիգայի գագաթաժողովում կամրագրվեր ԱլԳ երկրների եվրոպական հեռանկարը:  Սա նույնպես արտացոլված է հռչակագրում: Այն ասում է, որ յուրաքանչյուր գործընկեր ունի եվրոպական հեռանկարի հնարավորություն և արժևորում է երկրների եվրաինտեգրման ձգտումը:
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք է այն, որ հռչակագիրն ընդգծում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Սա կարևոր փաստ է ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ մյուս գործընկերների համար: Հռչակագիրը կոչ է անում Ռուսաստանին կատարել պարտականությունները, որն ինքը ստանձնել է 2008թ. օգոստոսի հրադադարի համաձայնագրով: Մենք նաև ակնկալում էինք հռչակագրում տեսնել Վրաստանի օկուպացված տարածքների վերաբերյալ կետ, բայց այն առկա չէր:
-Ձեր կարծիքով ինչ ուղղությամբ կշարունակվեն Վրաստանի և ԵՄ-ի և Վրաստանի ու այլ արևելյան գործընկերների հարաբերությունները:
-Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ի հետ հարաբերություններին, կարծում եմ՝ պետք է կատարենք բոլոր պարտավորությունները և ավարտենք վիզային ռեժիմի ազատականացման հանաձայնագրի երկրորդ փուլը, որպեսզի մեր քաղաքացիները կարողանան ճանապարհորդել ԵՄ առանց վիզաների:  Դա իսկապես կարևոր փաստ է Վրաստանի համար: Ինչ վերաբերում է մնացած հարցերին, մենք պետք է ԽՀԱԱՀ և Ասոցացման համաձայնագրով նախատեսված բարեփոխումներն իրականացնենք: Իմ կարծիքով, մյուս արևելյան գործընկերնորը նույնպես կշարժվեն այս ուղով, և դա կբերի ոչ միայն ԵՄ-ի և Վրաստանի այլ նաև մյուս գործընկերների հետ հարաբերությունների սերտացման:
Մենք պետք է դեպի Եվրոպա շարժվենք ձեռք-ձեռքի և միացյալ ուժերով, որն ավելի լավ արդյունք կտա, քան եթե Վրաստանն, Ուկրաինան կամ Մոլդովան միայնակ պայքար մղեն: Այս երեք երկրները ավելի մեծ հեռանկար ունեն եվրոպական ընտանիքի անդամ դառնալու, բայց, կարծում եմ, Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Բելառուսը նույնպես որոշ չափով կշարունակեն համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ: Միևնույն ժամանակ, երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությունը կշարունակվի Արևելյան Գործընկերության շրջանակներում:

"Armedia" Analytical Agency presents an EXCLUSIVE interview with Nato Bachiashvili, Chairperson of International Centre for Geopolitical Studies. In the interview she comments on the Georgia's expectatations from the Riga Summit, the results achieved from the Summit and the EU-Georgia currents stage of relations.
-How do you assess the present stage of Eastern Partnership policy and according to you what are the reforms the project should undergo?
-I would like to start with the Vilnius Summit. For Georgia the Eastern Partnership project was a successful one. If we watch the aftermath of Vilnius we can witness very positive dynamics. First of all after Vilnius we pre-signed the Association Agreement with the EU. The Association Agreement  was signed in June and from September 1 major part of the agreement came into force, including the DCFTA. This is why I consider this year to be a successful one for Georgia. If we observe the cases of other countries in case of Moldova, for example, the program was also successful: they have got visa-free agreement. Regarding Ukraine, I suppose we do not see the scenario we would like to see here, but for this country the EaP project is successful as well, as the country has announced about its desire for European perspective and now they manage to be persistent on their European perspective. The same is stated in the Riga Declaration.
Speaking of the reforms the Partnership is in need for, than the last Summit showed the differentiated approach towards each country. The Declaration says that every country has the right to choose its own desired dynamics of relations with the EU. I suppose, the countries that expressed their aspiration to become the EU members and signed Association Agreements, must follow the path to European integration, while the ones  that did not sign the Agreements should have the possibility to cooperate with the EU in a format convenient to them.
I would like to stress that the European Partners should pay special attention to security of the Eastern Partners, as Russia is not satisfied with the policy we chose and may anytime. make pressure both on us and on the European Union. That's why in my opinion the project must think of security of Eastern Partners.
-To what expend were your expectations from the Riga Summit met and what became the major achievement from the Summit?
-First of all Georgia was expecting to receive a date for visa-free regime transition. This did not happen. Maybe the expectations were too high. We thought successful implementation of the first phase and positive results on the second phase of visa-free regime agreements would give us an opportunity to receive a date, starting from which our citizens would be able to travel to the EU without visas. However, the Declaration states that in November-December another monitoring mission will be conducted, which will assess the country’s progress results, after which visa liberalization might be possible. It will possibly be in the beginning of 2016.
Second, we expected the Riga Summit to state the European perspective of the Eastern Partnership states. This is also reflected in the Declaration, which says that each partner has a European perspective and the aspiration of the countries towards the path to the European integration are also valued.
Another important factor for Georgia is that the Declaration underlines territorial integrity of Georgia. This is an important fact so for Georgia as for other partners, which are under pressure till now. The Declaration called for Russia to keep the obligations it took when signing the August 2008 ceasefire agreement; the fact which should be considered important one. We expected a point in the Declaration on Georgia’s occupied territories, but that one was not present.
-In what direction do you think relations between Georgia and EU and Georgia and other Eastern Partners will move?
- Concerning the future relations with the EU, I think we must fulfill all the obligations before the EU and finish the second phase of the Visa Liberalization Agreement, so that our citizens receive an opportunity to enter the EU without visas. It’s a really important for Georgia. What refers to the rest, we must continue the implementation of  reforms on  DCFTA and Association Agreement. Other Eastern Partners, in my opinion will also follow this path and this may bring to closer relations not only between the EU and Georgia but also among the partners.
We must aim at the EU hand-in-hand and with joint efforts, which will give better result, than if it’s the struggle of Georgia, Moldova or Ukraine alone. These three countries have more perspectives to become a part of the European family at the moment, but I think Armenia, Azerbaijan and Belarus will also continue cooperation with the EU to some extent. At the same time in the framework of the Eastern Partnership bilateral and multilateral relations will continue between our countries.