Նատո Բաչիաշվիլի. Վրաստանն ակնկալում էր ստանալ ազատ վիզային ռեժիմի անցման ժամկետ, սակայն դա տեղի չունեցավ
Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովից հետո «Արմեդիա» ՏՎԳ անցկացրել է հարցազրույցների շարք Արևելյան գործընկերության երկրներ փորձագետների հետՁեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը Վրաստանի «Աշխարհաքաղաքական հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի» փորձագետ Նատո Բաչիաշվիլիի հետ:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Արևելյան Գործընկերության քաղաքականության ապագան և ի՞նչ բարեփոխումների կարիք ունի ծրագիրն ըստ Ձեզ:
- Կցանկանայի սկսել Վիլնյուսի գագաթաժողովից: Վրաստանի համար Արևելյան Գործընկերությունը (ԱլԳ) հաջողված ծրագիր էր: Եթե նայենք Վիլնյուսին հաջորդած իրադարձություններին, դրական շարժ կտեսնենք: Նախևառաջ, Վիլնյուսից հետո մենք ստորագրեցինք Ասոցացման համաձայնագիրը ԵՄ հետ: Ասոցացման համաձայնագիրն ու Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը ստորագրվեցին հունիսին և սեպտեմբերից դրանք արդեն որոշ չափով ուժի մեջ մտան: Այս է պատճառը, որ կարծում եմ` տարին հաջողակ էր Վրաստանի համար:  Ինչ վերաբերում է Ուկրաինային, կարծում են մենք չտեսանք այն սցենարը, որ կցանկանայինք տեսնել, բայց այդ երկրի համար ԱլԳ-ն նույնպես հաջողված ծրագիր էր, քանի որ երկիրը հայտարարեց իր եվրոպական հեռանկարի ցանկության մասին և այժմ պաշտպանում է այդ հեռանկարը:
Բարեփոխումների մասին խոսելիս` հարկ է նշել, որ վերջին գագաթաժողովը ցույց տվեց երկրների հանդեպ ԵՄ ցուցաբերած տարբերակված մոտեցումը: Գագաթաժողովին հաջորդած հռչակագիրն ամրագրում է, որ յուրաքանչյուր երկիր ունի ԵՄ-ի հետ իր հարաբերությունների դինամիկան ընտրելու իրավունք: Կարծում եմ` երկրները, որ արտահայտեցին ԵՄ անդամ դառնալու իրենց ցանկությունը և ստորագրեցին Ասոցացման համաձայնագրերը, պետք է շարունակեն Եվրաինտեգրման ուղին, իսկ այն երկրները, որ չեն ստորագրել համաձայնագիրը պետք է ունենան ԵՄ հետ համագործակցելու ձևաչափն ինքնուրույն ընտրելու հնարավորություն:
Կցանկանայի նշել, որ եվրոպական գործընկերները պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնեն Արևելյան գործընկերների անվտանգությանը, քանի որ Ռուսաստանին չի գոհացնում մեր ընտրած քաղաքականությունը և նա ցանկացած ժամանակ կարող է ճնշում գործադրել ինչպես մեր, այնպես էլ Եվրոպայի վրա:  Այդ պատճառով, կարծում եմ` ծրագիրը պետք է մտածի արևելյան գործընկերների անվտանգության մասին:
-Որքանով են Ձեր ակնկալիքները Ռիգայի գագաթաժողովից արդարացել և ինչը դարձավ գագաթաժողովի ամենամեծ նվաճումը:
-Նախևառաջ Վրաստանն ակնկալում էր ստանալ հստակ ժամկետ, որում հնարավոր կլիներ անցում կատարել Ազատ վիզային ռեժիմի: Գուցե մեր ակնկալիքները չափազանց բարձր էին: Մենք մտածեցինք՝ ազատականացման առաջին փուլի հաջող ավարտն ու երկրորդ փուլի լավ ցուցանիշները հնարավորություն կտային ստանալու ժամկետ, որից հետո մեր քաղաքացիները կկարողանային Եվրոպա ուղևորվել առանց վիզայի անհրաժեշտության:
Միևնույն ժամանակ հռչակագիրն ամրագրում է, որ նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կիրականացվի երկրորդ մոնիթորինգային առաքելությունը, որը կհրապարակի երկրի գրանցած առաջընթացը, որից հետո արդեն վիզային ռեժիմի ազատականացումը հնարավոր կլինի: Հնարավոր է՝ դա լինի 2016-ի սկզբին:
Երկորդ, մենք ակնկալում էինք, որ Ռիգայի գագաթաժողովում կամրագրվեր ԱլԳ երկրների եվրոպական հեռանկարը:  Սա նույնպես արտացոլված է հռչակագրում: Այն ասում է, որ յուրաքանչյուր գործընկեր ունի եվրոպական հեռանկարի հնարավորություն և արժևորում է երկրների եվրաինտեգրման ձգտումը:
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք է այն, որ հռչակագիրն ընդգծում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Սա կարևոր փաստ է ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ մյուս գործընկերների համար: Հռչակագիրը կոչ է անում Ռուսաստանին կատարել պարտականությունները, որն ինքը ստանձնել է 2008թ. օգոստոսի հրադադարի համաձայնագրով: Մենք նաև ակնկալում էինք հռչակագրում տեսնել Վրաստանի օկուպացված տարածքների վերաբերյալ կետ, բայց այն առկա չէր:
-Ձեր կարծիքով ինչ ուղղությամբ կշարունակվեն Վրաստանի և ԵՄ-ի և Վրաստանի ու այլ արևելյան գործընկերների հարաբերությունները:
-Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ի հետ հարաբերություններին, կարծում եմ՝ պետք է կատարենք բոլոր պարտավորությունները և ավարտենք վիզային ռեժիմի ազատականացման հանաձայնագրի երկրորդ փուլը, որպեսզի մեր քաղաքացիները կարողանան ճանապարհորդել ԵՄ առանց վիզաների:  Դա իսկապես կարևոր փաստ է Վրաստանի համար: Ինչ վերաբերում է մնացած հարցերին, մենք պետք է ԽՀԱԱՀ և Ասոցացման համաձայնագրով նախատեսված բարեփոխումներն իրականացնենք: Իմ կարծիքով, մյուս արևելյան գործընկերնորը նույնպես կշարժվեն այս ուղով, և դա կբերի ոչ միայն ԵՄ-ի և Վրաստանի այլ նաև մյուս գործընկերների հետ հարաբերությունների սերտացման:
Մենք պետք է դեպի Եվրոպա շարժվենք ձեռք-ձեռքի և միացյալ ուժերով, որն ավելի լավ արդյունք կտա, քան եթե Վրաստանն, Ուկրաինան կամ Մոլդովան միայնակ պայքար մղեն: Այս երեք երկրները ավելի մեծ հեռանկար ունեն եվրոպական ընտանիքի անդամ դառնալու, բայց, կարծում եմ, Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Բելառուսը նույնպես որոշ չափով կշարունակեն համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ: Միևնույն ժամանակ, երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությունը կշարունակվի Արևելյան Գործընկերության շրջանակներում:

Грузия ожидала получить дату перехода к безвизовому режиму, но этого не случилось
-Как вы оцениваете нынешний этап политики Восточного Партнерства и в каких реформах, по Вашему мнению, нуждается программа?
-Я бы хотела начать с Вильнюсского саммита. Для Грузии программа Восточного Партнерства -очень удавшийся проект, и, если посмотреть на события после Вильнюсского саммита, можно увидеть очень хорошую динамику. Во-первых, после Вильнюсского саммита парафировали Соглашение об ассоциации с ЕС: после саммита в июне мы уже подписали Соглашение об ассоциации и торговле с ЕС, с первого сентября вступило в силу Соглашение об ассоциации - большая часть этого соглашения, в том числе и DCFTA. Поэтому я думаю, что в принципе этот год для Грузии был довольно успешным. Если посмотреть на другие страны, думаю, для Молдовы проект также успешен, они получили безвизовое соглашение. Что касается Украины, может быть, не такой сценарий нам бы хотелось увидеть, но я думаю, что для страны проект также успешен, так как страна заявила о своем желании европейской перспективы, и им сейчас удается отстаивать эту перспективу. Об этом говорится так же и в декларации Рижского саммита.
Если говорить о реформах, в которых нуждается Партнерство, то последний саммит показал, что действует дифферинцированный подход по отношению к странам. В декларации отмечается, что у каждой страны есть возможность выбрать динамику отношений с Евросоюзом, которую они предпочитают. Думаю, что те страны, которые выразили стремление стать членами Евросоюза, подписали договор об ассоциации и должны продолжать путь евроинтеграции, а те страны, которые не подписали ассоциацию, у них должна быть возможность сотрудничества с ЕС в удобном для них формате.
Мне бы хотелось отметить, что европейским партнерам нужно обратить особое внимание на безопасность стран Восточного Партнерства, в том смысле, что Россия недовольна выбранной нами политикой и может давить как на нас, так и на Евросоюз. Так что думаю, что проект должен принять во внимание и безопасность членов Партнерства.
-А насколько оправдались Ваши ожидания от Рижского саммита и что, на Ваш взгляд, стало самым важным достижением Рижского саммита?
-Во-первых, Грузия ожидала получить дату перехода к безвизовому режиму. Этого не случилось. Может быть, эти ожидания были велики. Мы думали, что успешный проход первой фазы и хорошая динамика второй фазы Договора о безвизовом режиме дадут нам возможность получить дату, начиная с которой наши граждане имели бы возможность въезжать в ЕС без виз. Однако в декларации сказано, что на ноябрь-декабрь намечена вторая мониторинговая миссия, которая оценит прогресс страны, после этого можно будет говорить о либерализации визового режима. Возможно, это случится в начале 2016 года.
Во-вторых мы ожидали, что Рижский саммит зафиксирует европейскую перспективу для стран Восточного Партнерства. Это тоже было отражено в декларации, которая отмечает, что у каждой страны Партнерства есть европейская перспектива и оценивается их стремление к евроинтеграции. Очень важно, что ЕС будет продолжать финансово поддерживать страны Партнерства.
Еще одним важным фактором для Грузии является то, что в декларации подчеркнута  поддержка территориальной целостности Грузии. Это важно как для Грузии, так и для других партнеров ЕС, которые до сих пор находятся под тяжелым давлением. Декларация ЕС еще раз призвала Россию выполнить обязательства, обозначенные в договоре от августа 2008 года о прекращении огня, и это важно. Мы ожидали пункта об окупированных территориях Грузии, но его не было.
-По какому вектору, по Вашему мнению, будут развиваться отношения с Грузией: как Грузия-ЕС, так и Грузия - другие страны Восточного Партнерства?
- В контексте будущих отношений с ЕС, думаю, что мы сейчас должны выполнить все обязательства перед ЕС и завершить вторую фазу либерализации визового режима, чтобы наши граждане получили возможность ехать в ЕС без виз. Для Грузии это очень важно. В остальном, думаю, мы должны продолжать реформы по исполнению DCFTA и Соглашения об ассоциации. Другие страны Восточного Партнерства, думаю, тоже пойдут по этому пути, это поможет в сближении не только отношений Грузии с ЕС, но и Грузии со странами Партнерства. Мы должны стремиться к Евросоюзу рука об руку и совместными усилиями, что даст больший результат, чем только борьба Грузии, или Украины, или Молдовы. У этих трех стран на данный момент есть больше перспектив стать частью европейской семьи, но думаю, что Армения, Азербайджан и Беларусь тоже в какой-то степени продолжат сотрудничество с ЕС, и в рамках Восточного Партнерства тоже друсторонние и многосторонние отношения продолжатся между нашими странами.