Բելառուսը Ռիգայի գագաթաժողովից առանձնապես ոչ մի ակնկալիք չուներ՝ իր օրակարգի հետ կապված
Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովից հետո «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն անցկացրել է հարցազրույցների շարք  Արևելյան գործընկերության երկրների փորձագետների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը բելառուս փորձագետ, «Եվրաբելառուս» կոնսորցիումի միջազգային քարտուղար, Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Բելառուսի ազգային պլատֆորմի ներկայացուցիչ Վլադիսլավ Վելիչկոյի հետ:
Ինչպե՞ս եք գնահատում Արևելյան գործընկերության ներկայիս փուլը: Ի՞նչ բարեփոխումների կարիք ունի ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» ծրագիրը:
- Արևելյան գործընկերության ներկայիս փուլն առերեսվել է գլխավոր մարտահրավերին, որը կոչվում է տարբերակված շահեր: Դա հիմնականում պայմանավորված է նրանով, որ այսօր` այդ ծրագրի զարգացման վեցերորդ տարում, ԱլԳ երկրների ղեկավարությունը ծրագրի վերաբերյալ տարբեր կերպ են արտահայտում իրենց հավակնությունները և ակնկալիքները: Տարբերակման սկզբունքն, ամենայն հավանականությամբ, շարունակելու է զարգանալ: Եվրոպական Միությունը ստիպված է լինելու լուծել յուրաքանչյուր գործընկեր երկրի հետ ունեցած հարաբերությունների երկընտրանքի հետ կապված խնդիրները, ինչպես նաև պետք է ջանք գործադրի ծրագրի ամբողջականությունը պահպանելու համար:
Ինչ վերաբերում է ծրագրի զարգացմանը,  ես կարող եմ խոսել դրա մասին ավելի շատ քաղաքացիական հասարակության աչքերով: Մենք ակնկալում ենք ծրագրի հստակ բարեփոխումներ, որն ուղղված կլինի գտնելու ընդունելի ձևաչափեր՝ արտասահմանյան երկրների հետ աշխատելու համար: Ցավոք սրտի, այսօր և՛ Բելառուսը, և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը համարվում են  հետնապահներ, այլ ոչ թե առաջատարներ: Թե ինչպես է ծրագիրը գործում և թե ինչպես է այն կազմակերպվում, ընդունելի է հատկապես այն երկրների համար, որոնք առաջատար են համարվում այդ գործընթացում: Ինչ վերաբերում է այն երկրներին, որոնց իշխանությունները չեն ընդունում եվրոպականացումը, ԵՄ-ն չունի ոչ միայն նրանց, այլ նաև նրանց հասարակության հետ աշխատելու ձևաչափ: Քաղաքացիական հասարակությունը սա ակնկալում է որպես սահմանված նորարարություն, որը տեղի կունենա Արևելյան գործընկերության հաջորդ փուլում:
Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում որքանո՞վ արդարացան Ձեր ակնկալիքները: Ո՞րն է, Ձեր կարծիքով, գագաթաժողովի ամենակարևոր ձեռքբերումը:
- Միանգամից պետք է ասել, որ Բելառուսը Ռիգայի գագաթաժողովից առանձնապես ոչ մի ակնկալիք չուներ՝ իր օրակարգի հետ կապված: Այս առումով տեղի ունեցավ այն, ինչ ակնկալվում էր: Բելառուսը ներկայացնում էր արտգործնախարարը: Մեկ անգամ ևս հնչեցին հռետորական հայտարարություններ հետաքրքրվածության վերաբերյալ, սակայն Բելառուսի և ԵՄ-ի հարաբերություններում որևէ էական առաջընթաց նախատեսված չէ, քանի դեռ լուծված չէ մեր երկրում քաղբանտարկյալների խնդիրը:
Վերջերս հաճախ է հնչում այն  կարծիքը, որ պետք է վերջ դնել Արևելյան գործընկերությանը: Ես կարծում եմ, որ դա ապակառուցողական ուղերձ է. այն եվրոպամետ ուժերին զրկում է ծրագրից օգտվելու հնարավորությունից: Բելառուսում եվրոպամետ ուժերին ձեռնտու չէ Արևելյան գործընկերության վերացումը:  Մենք փորձելու ենք գտնել այս ծրագրի զարգացման ձևաչափեր:
Ինչպե՞ս եք գնահատում գագաթաժողովի հռչակագիրը և  բելառուսական կողմի վերապահումները:
- Ես հերթական անգամ ապշած եմ քաղաքական հավասարակշռության հրաշքներից, որոնք ցույց տվեցին գագաթաժողովի մասնակիցները: Փաստացի, հռչակագրի տեքստում չէր կարող տեղ չգտնել Ղրիմի անեքսիայի մասին արտահայտությունը: Դա պարզապես բարոյական չէր լինի: Միևնույն ժամանակ այն, թե ինչպես գագաթաժողովի մասնակիցները վարվեցին սույն կետի ստորագրման ընթացակարգի հետ (այդ կետի տակ ստորագրել է անձամբ ԵՄ-ն ՝ թողնելով մանյովրի տեղ ԵԽ բոլոր անդամ-երկրների համար), ինձ թվում է, որ սա նմանատիպ տեքստերի հետ աշխատանքի շատ ճիշտ ճանապարհ է աշխատելու: Սա շատ ճիշտ որոշում է:
Ցավոք սրտի, այսօր մենք կարող ենք խոսել գագաթաժողովի արդյունքների մասին միայն հռչակագրի մակարդակով և հիմա այդքան էլ հասկանալի չէ,  թե ինչ է դա նշանակում  առանձին երկրների համար: Մյուս կողմից, ակնհայտ է,  որ երկրներից ոչ մեկը  լիովին բավարարված չի մնացել ոչ միայն գագաթաժողովի վերջնական արդյունքներից, այլ նաև, ընդհանուր առմամբ գոյություն ունեցող աշխարհաքաղաքական իրավիճակից և Արևելյան գործընկերության ներկայիս փուլից, որտեղ մենք գտնվում ենք:
Գագաթաժողովից հետո ի՞նչ վեկտորով է զարգանալու Բելառուսի և ԵՄ-ի, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության այլ անդամ-երկրների հարաբերությունները:
- Բելառուսի համար, փաստացի, մնում է տնտեսական շրջանակի առաջնահերթությունը. այսինքն՝ ցանկացած հարց՝ կապված տնտեսական համագործակցության, ներդրումների, առևտրի հետ (խոսքը վերաբերում է ոչ թե  համաձայնագիր կնքելու համակարգին, այլ ազատ առևտրի գոտուն): Քաղաքական հարցերը, դատական ​​բարեփոխումները, քաղաքական բանտարկյալների հարցը և ժողովրդավարական բնույթի ցանկացած այլ նորմեր, որոնք նույնպես ներառված են Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի օրակարգում, ամենայն հավանականությամբ, մղվելու են երկրորդ, եթե ոչ երրորդ պլան. սա մեզ համար անակնկալ չէ:
Մյուս կողմից Բելառուսը միայն Բելառուսի իշխանությունը չէ, այլ նաև Բելառուսի հասարակությունն է: Դրանք այլ շահեր ունեցող խմբեր են ՝ բիզնես, քաղաքացիական հասարակության, մշակութային և գիտական ​​շրջանակներ: Եվ այդ խմբերի շահերի շրջանակը շատ ավելի լայն է, քան այն, որն այսօր ցույց են տալիս Բելառուսի իշխանությունները: Հետևաբար, հասարակությունն ավելի շատ հետաքրքված կլինի նրանում, թե ինչ է տեղի ունենալու բիզնես համագործակցության մակարդակում, և թե ինչ կարող ենք ակնկալել մարդկանց միջև շփումների զարգացման համակարգում:
Իսկ դասական կետը մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացումն է: Չնայած մեզ մշտապես հասկացնել են տալիս, որ պետք է ակնկալել արտոնագրային ռեժիմի դյուրացում, այնուամենայնիվ,  երկու տարվա ընթացքում գագաթաժողովի առաջընթացը նվազագույնն է: Այժմ ավելի շատ ընթանում է այս խաղաղաքարտի օգտագործումը՝ որպես Բելառուսի և ԵՄ-ի հարաբերությունների սակարկման առարկա:

Проевропейским силам в Беларуси не выгодна смерть Восточного Партнерства
ИАА "Армедиа" проводит ряд интервью с экспертами из стран Восточного Партнерства по результатам Рижского саммита. Представляем вниманию читателей интервью белорусского эксперта, генерального секретаря международного консорциума “Евробеларусь”, представителем белорусской национальной платформы Форума гражданского общества Восточного Партнерства Владислава Величко.
-       Как Вы оцениваете нынешний этап политики Восточного Партнерства? В каких реформах нуждается программа ЕС “Восточное Партнерство”?
-       Нынешний этап Восточного партнерства столкнулся с главным вызовом, который называется "дифференциация интересов". В основном это связано с тем, что на сегодняшний день правительства стран ВП по-разному артикулируют свои амбиции и ожидания от этой программы после шести лет ее развития. Принцип дифференциации скорее всего будет развиваться, Европейскому Союзу придется решать дилемму между все большей спецификой отношений с каждой из стран партнеров и сохранением целостности программы.
Что касается развития самой программы, я могу об этом говорить скорее глазами гражданского общества. Мы ожидаем определенного реформирования программы в сторону нахождения приемлемых форматов работы со странами-аутсайдерами. К сожалению, и Беларусь, и Армения, и Азербайджан сегодня являются скорее аутсайдерами проекта, чем лидерами. На сегодняшний день то, как программа функционирует и как она организована, приемлемо именно для тех стран, которые лидируют в этом процессе. Что же касается стран, правительства которых не декларируют волю европеизации, у ЕС нет формата работы с ними,  с обществами этих стран. Именно этого гражданское общество ожидает - как определенную инновацию на следующем этапе Восточного Партнерства.
- Насколько Ваши ожидания от саммита Восточного Партнерства в Риге оправдались? Что, на Ваш взгляд, было самым важным достижением саммита?
- Нужно прямо сказать, что  в Беларуси ничего особенно не ожидали от Рижского саммита относительно своей повестки дня. В этом плане все произошло, как и ожидалось. Беларусь представлял министр иностранных дел, в очередной раз прозвучали риторические заявления по поводу заинтересованности, однако каких-либо существенных подвижек в белорусско-европейских отношениях не предвидится, пока не будет решен принципиальный вопрос политических заключенных в нашей стране.
В последнее время часто слышен тон, хоронящий Восточное Партнерство. Мне кажется, это контрпродуктивный посыл, он лишает проевропейские силы в наших странах определенной возможности оперировать к самой программе. Проевропейским силам в Беларуси не выгодна смерть Восточного Партнерства. Мы будем искать любые форматы развития этой программы.
- Как Вы оцениваете декларацию саммита и оговорки белорусской стороны?
- Я был в очередной раз поражен чудесам политической эквилибристики, которую продемонстрировали участники саммита. Фактически, в текст декларации не могла не войти фраза про аннексию Крыма. Это было бы просто аморально. При этом то, как участники саммита поступили с процедурой подписания этого пункта (под этим пунктом подписались именно страны ЕС, оставляя место для маневра для всех стран ВП), мне кажется, это очень правильный способ работы с такого рода текстами. Это очень правильное решение.
К сожалению, мы сегодня можем говорить о результатах саммита только на уровне декларации и пока не очень понятно, что это означает для конкретных стран. С другой стороны, понятно, что по итогам саммита ни одна из стран не осталась в полной мере удовлетворенной его результатами, что, в общем, вполне нормально в существующей геополитической ситуации и на том этапе ВП, на котором мы находимся.
-По какому вектору после саммита будут развиваться отношения Беларуси с ЕС и другими странами-участницами ВП?
- Фактически для Беларуси остается приоритетом экономическая рамка - любые вопросы, связанные с экономическим сотрудничеством, инвестициями, торговлей, но не в режиме соглашения о зоне свободной торговли. Политические вопросы, судебные реформы, вопрос политических заключенных и любые другие нормы демократического характера, которые тоже есть в повестке дня ВП, скорее всего, будут задвигаться на второй, если не на третий план - это не сюрприз для нас.
С другой стороны, Беларусь - это не только белорусское правительство, это еще белорусское общество, это другие группы интересов – бизнес, гражданское общество, культурные, академические круги. И круг интересов этих групп намного шире, чем то, что демонстрирует  белорусская власть на сегодняшний день. Поэтому общество будет гораздо больше заинтересовано в том, что будет происходить на уровне сотрудничества бизнеса, что можем ожидать в режиме развития контактов между людьми.
Ну и классический пункт – это режим визовой фасилитации. Нам постоянно дают понять, что стоит ожидать упрощения визового режима, однако за два года между саммитами прогресс минимален. Пока идет скорее использование этой карты, как предмета торга в отношениях Беларуси и ЕС.