Էրդողանը բարկացած է միջազգային մամուլի վրա
Մոտ երկու շաբաթից`հունիսի 7-ին̦ Թուրքիայում տեղի են ունենալու խորհրդարանական ընտրություններ̦ որոնք արդեն իսկ գրավել են ողջ միջազգային մամուլի ուշադրությունը`քննարկման առարկա դառնալով մի շարք հեղինակավոր պարբերականների հոդվածներում̦ ինչպիսիք են New York Times-ը, Washington Post-ը, Guardian-ը, Bloomberg-ը, France 24-ը, և այլն:
«Չնայած Թուրքիան նախկինում էլ մի շարք կոշտ ու կոպիտ նախընտրական արշավներ է տեսել, այս մեկի մթնոլորտն̦, այնուամենայնիվ, ավելի մութ ու սարսափելի է թվում: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ճշմարտությունն ասելու նկատմամբ խիստ թշնամաբար է տրամադրված: ԱՄՆ-ն և Թուրքիայի մյուս ՆԱՏՕ-ական գործընկերները պետք  է ստիպեն նրան հետ կանգնել այս ապակառուցողական ճանապարհից»,- մասնավորապես նշել է ամերիկյան New York Times-ը̦, ինչն առաջացրել է Էրդողանի զայրութը: «Սև ամպեր Թուրքիայի գլխավերևում»  խմբագրականը համարելով անքաղաքավարի` նախագահը հրամայել է այսուհետ չխառնվել Թուրքիայի ներքին գործերին:
«Ո՞վ եք դուք: Իմացե՛ք ձեր տեղը: Կարո՞ղ էիք արդյոք նմանատիպ բաներ գրել նույն ԱՄՆ կառավարության մասին», - հակառակվում է զայրացած Էրդողանը Ստամբուլում տված իր հեռուստատեսային ելույթի ժամանակ:
Բանն այն է, որ Էրդողանը չափազանց ակտիվ դեր է խաղում «Արդարության և զարգացման» կուսակցության դիրքերն ամրապնդելու համար̦ չնայած որ տեսականորեն նման իրավունք չունի որպես նախագահ: Իսկ այդ կուսակցությունը 2002 թվականից արդեն իր գերակայությունն է հաստատել ողջ Թուրքիայում, և այժմ էլ, ըստ Էրդողանի, հավակնում է ընտրաձայների 2/3-ին̦ ինչը թույլ կտա փոխել թուրքական սահմանադրությունը և  Էրդողանի ցանկացած նախագահական համակարգը հաստատել:
Ինչպես հայտնում է Washington Post-ը, իր հանրային ելույթներում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` ձեռքում ամուր բռնած Ղուրանը, հայտնում է իր աջակիցներին, որ գոյություն ունեցող խորհրդարանական համակարգն անարդյունավետ է և հարմար միջոց չէ երկիրը գերտերություն դարձնելու համար:
«Դա ճիշտ է, որ ես անկողմնակալ չեմ: Ես իմ ժողովրդի կողմից եմ», - մեջ է բերում  Էրդողանի խոսքերը Bloomberg-ի կայքը, ակնհայտորեն հեգնելով նախագահին, համարելով վերջինիս ընտրարշավի ամենանշանակալի դեմքը, ով սակայն վաղուց արդեն այդ կուսակցության ցուցակում չէ: Իսկ ընտրական հանձնաժողովն, իր հերթին, անտարբերության է մատնել այն բոլոր բողոքները, որ հնչել են նախագահի հասցեին ընդդիմության և լրագրողների կողմից` բացատրելով̦ որ իրենք իրավասու չեն քննելու նախագահի գործողությունները:
Համաշխարհային մյուս լրատվական կայքերն էլ, ինչպես օրինակ բրիտանական BBC-ն է, հատուկ խումբ են ուղարկել դեպի Թուրքիա, որպեսզի հետաքննեն այնտեղ տիրող նախընտրական իրավիճակը: Առաջին նպատակակետը եղել է Իզմիր քաղաքը̦, որը համարվում է առավելապես ընդդիմությանն աջակցող կենտրոն̦ հաջորդելու են նաև Ստամբուլը, և իհարկե, մայրաքաղաք Անկարան:
Թուրքական խորհրդարանական ընտրությունները տևական ժամանակ խոստանում են լինել միջազգային ԶԼՄ-ների, այդ թվում և մեր կայքի, քննարկման թեմա` իրենց բոլոր ընթացիկ կարևոր իրադարձություններով հանդերձ:

Международные СМИ: "Эрдоган крайне враждебно относится к истине"
Почти через две недели, 7-ого июня, в Турции пройдут парламентские выборы, которые уже успели привлечь внимание международных СМИ, став темой для дискуссий в ряде престижных мировых изданий - таких как New York Times, Washington Post, Bloomberg, BBC, и так далее.
"Хотя в Турции и раньше были серии жестких предвыборных кампаний, последняя, кажется, более темная и страшная. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган крайне враждебно относится к истине. США и другие партнеры Турции по НАТО должны указать Эрдогану на разрушительность такого пути'', - пишет редакционная статья американского издания New York Times, в ответ на которую президент Турции советует "не вмешиваться во внутренние дела Турции".
"Да кто вы вообще? Знайте свое место! Могли бы вы написать подобные вещи о правительстве США?!'' - рассердился Эрдоган во время своего телеобращения в Стамбуле.
Дело в том, что Эрдоган играет очень активную роль в предвыборной кампании партии "Справедливость и развитие", хотя не имеет такого права как действующий президент. В 2002 году партия уже получила большинство, и сейчас, если она выиграет 2/3 голосов, Конституция Турции, по словам президента Эрдогана, будет изменена: страна перейдет на президентскую систему правления.
Как пишет Washington Post, Реджеп Тайип Эрдоган во время своих публичных выступлений, крепко держа в руках Коран, рассказывает людям, что существующая парламентская система является неэффективной, а вот  президентская система вполне удобна для того, чтобы превратить страну в сверхдержаву.
"Это правда, я не беспристрастен. Но мое пристрастие - это мой народ'', - цитирует слова Эрдогана сайт Bloomberg, называя президента Эрдоагана самым значимым лицом всей предвыборной кампании в Турции, которого, однако, нет в партийном списке. Избирательная комиссия Турции, в свою очередь, не рассмотрела жалобы оппозиции и журналистов касательно действий турецкого президента, объяснив, что просто не имеет права их рассматривать, поскольку действующее лицо - президент.
Другие международные СМИ, такие как британский BBC, например, направили в Турцию специальные расследовательские журналистские группы с целью изучения там предвыборной ситуации. Первым пунктом посещения журналистов стал город Измир, который является центром сторонников оппозиции. За ним последуют крупнейший город Турции - Стамбул, и, конечно же, столица Анкара.
Впрочем, турецкие парламентские выборы будут еще долгое время в центре внимания международных СМИ, и в том числе нашего сайта, который будет следить за всеми важными событиями в соседней стране.