Եվրոպական հանձնաժողովն ընդունել է «24 գյուղական տարածքների զարգացման ծրագրեր»
Եվրոպական հանձնաժողովն այսօր հաստատել է հետագա «24 գյուղական տարածքների զարգացման ծրագրեր», որոնք ուղղված են ոչ միայն բարելավելու ԵՄ գյուղատնտեսական ոլորտի մրցունակցության, գյուղական շրջանների և կլիմային վերաբերող հարցերը, այլ նաև  ուղղված են գյուղական համայնքների տնտեսական և սոցիալական կառուցվածքների ամրապնդմանը: Նախատեսվում է, որ այս ծրագրերը պետք է իրականացվեն մինչև 2020 թվականը:
Այսօր ընդունված այս ծրագիրը նպատակ ունի գյուղական վայրերում ստեղծել ավելի քան 40 000 աշխատատեղեր և մոտ 700 000 ուսումնական հաստատություններ՝ խթանելու նորարարությունը, գիտելիքների փոխանցումը, և ստեղծելու ավելի կայուն գյուղատնտեսական պրակտիկա, ինչպես նաև ուժեղացնելու գյուղական բիզնեսը: Այս մասին հայտնում է ԵՄ պաշտոնական կայքը:
Այս ծրագիրն իրականացվելու է Բուլղարիայի, Խորվաթիայի, Չեխիայի Հանրապետության, Գերմանիայի, Իռլանդիայի, Իտալիայի, Ռումինիայի, Իսպանիայի, Շվեդիայի և Մեծ Բրիտանիայի տարածքներում:

Today the European Commission has adopted a further 24 Rural Development Programmes (RDPs), which is aimed at improving the competitiveness of the EU farming sector, caring for the countryside and climate, and strengthening the economic and social fabric of rural communities in the period until 2020.
The programmes, which were adopted today, are expected to create over 40 000 jobs in rural areas and about 700 000 training places to foster innovation, knowledge transfer, more sustainable farming practices and stronger rural businesses, EU official website reports.
The Member States concerned are Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Germany, Ireland, Italy, Romania, Spain, Sweden and the UK.