ԵՄ բյուջեից կհատկացնի 143,5 մլրդ եվրո եվրոպական տնտեսության վերականգնման համար
Եվրոպական հանձնաժողովն այսօր առաջարկել է 2016 թվականին ԵՄ բյուջեից հատկացնել € 143,5 մլրդ վճարման վարկեր՝ աջակցելու եվրոպական տնտեսության վերականգնմանն ու օգնել բարելավելու կյանքը Եվրոպայում և դրանից դուրս: Գումարի ներդրումը ոչ միայն ուղղված կլինի խթանելու նորարարությունը, աշխատատեղեր ստեղծելուն կամ անդամ-երկրների օգնելուն և տարածաշրջանների  մերձեցմանը, այլ նաև ավելի արդյունավետ զբաղվելու միգրացիայի հարցերով և  ավելի ամրապնդելու ԵՄ-ի՝ որպես «գլոբալ խաղացողի» դերը: Այս մասին հայտնում է ԵՄ պաշտոնական կայքէջը:
Այսօրվա նախագիծը կուղարկվի Եվրոպական խորհրդարան և ԵՄ անդամ պետություններին, ովքեր համատեղ որոշում կկայացնեն վերջնական բյուջեի վերաբերյալ:

EU Is to Give €143.5 Billion to Support European Economy
The European Commission proposed today a 2016 EU budget of €143.5 billion in payment credits to support the recovery of the European economy and help improve lives in Europe and beyond. The money will be given to increase innovation, create jobs, help convergence among Member States and among regions, deal more effectively with migration and further strengthen the role of the EU as a global player, reports EU official website.
Today’s draft will be sent to the European Parliament and EU Member States who will jointly decide on the final budget.