ԵՄ-ն Ասադի և նրա մերձավորների նկատմամբ պատժամիջոցները երկարաձգել է ևս մեկ տարով
ԵՄ-ն Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի և նրա մերձավորների նկատմամբ «շարունակվող ճնշումների և մարդու իրավունքների խախտումների» պատճառով սահմանված պատժամիջոցները երկարաձգել է ևս մեկ տարով: Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն` հղում կատարելով Reuters-ին: Եվրամիությունը երկարաձգվել են պաժամիջոցները  շուրջ 200 սիրիացի պաշտոնյաների և 70 կազմակերպության նկատմամբ (հաշիվների սառեցում և ԵՄ տարածք մուտք գործելու արգելք):
Բացի այդ, ուժի մեջ են մնում զենքի էմբարգոն, հում նավթի ներկրման և որոշակի նյութերի արտահանման արգելքը: Բացի այդ, եվրոպական ընկերություններին թույլ չի տրվում նավթի ոլորտում միջոցներ ներդնել Սիրիայում:
Սիրիայի նկատմամբ առաջին պատժամիջոցները ԵՄ-ն սահմանել է 2011-ին, երբ դեռ նոր էր սկսվել քաղաքացիական պատերազմն արաբական այս երկրում:

ЕС продлил на год санкции против Башара Асада и его окружения
ЕС на год продлил санкции в отношении президента Сирии Башара Асада и его окружения в связи с «продолжающимися репрессиями и нарушением прав человека». Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters.
В Евросоюзе заявили, что ситуация в Сирии продолжает ухудшаться. Продлены ограничения в отношении примерно 200 сирийских чиновников и 70 организаций (заморозка счетов и запрет на въезд в ЕС).
Кроме того, в силе остаются оружейное эмбарго, запрет на импорт сырой нефти и ограничения на экспорт определенных материалов. Помимо этого, европейским компаниям до сих пор нельзя вкладывать средства в нефтяную отрасль Сирии.
Первые санкции ЕС в отношении Сирии были введены в мае 2011 года, когда гражданская война в арабской стране только начиналась.