Վարչապետը Ղազախստանում մասնակցեց ԱՊՀ նիստին
Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը այսօր Բուրաբայում մասնակցել է ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին:
Նախ կայացել է կառավարությունների ղեկավարների նեղ կազմով խորհրդի նիստը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով նիստը:
Վարչապետները քննարկել են ԱՊՀ-ի շրջանակում ինտեգրացիոն գործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, հավանության են արժանացրել ֆինանսատնտեսական ոլորտում համատեղ գործողությունների ծրագիրը, հաստատել տրանսպորտային անվտանգության ապահովման ռազմավարությունը անդամ երկրների տարածքում, մինչև 2020 թվականը միջտարածաշրջանային և միջսահմանային համագործակցությանն առնչվող, ինչպես նաև մտավոր սեփականության ոլորտում համագործակցության խորացմանը, կադրերի վերապատրաստմանը և որակավորման բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր: Հումանիտար բնագավառում քննարկվել են կրթության ոլորտում գործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր, հավանություն է տրվել մշակութային հիմնական միջոցառումների ծրագրին 2016-2020 թվականների համար:
Կառավարությունների ղեկավարներն ստորագրել են մի շարք համաձայնագրեր, հաստատել ԱՊՀ-ի գործադիր կոմիտեում պաշտոնյաների նշանակումներ:
Որոշվել է ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել հոկտեմբերին Դուշանբեում:
Խորհրդի նիստից հետո տեղի է ունեցել պատվիրակությունների ղեկավարների հանդիպումը Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ:
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից փոխանցում են նաև, որ Բուրաբայում երեկ երեկոյան տեղի է ունեցել Հովիկ Աբրահամյանը առանձնազրույցը Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովի հետ:

Премьер-министр Армении в Астане
Находящийся с рабочим визитом в Казахстане премьер-министр Армении Овик Абраамян принял участие в заседании Совета руководителей правительств стран СНГ.
Как сообщили "Арменпресс" из управления по информации и связям с общественностью правительства Армении, сначала состоялось заседание Совета руководителей правительств стран СНГ в узком составе, затем - заседание Совета руководителей правительств стран СНГ в расширенном составе.
Премьер-министры стран СНГ обсудили широкий спектр вопросов, связанных с интеграционными процессами: программы по совместной финансово-экономической деятельности, стратегию обеспечения транспортной безопасности и вопросы межрегионального и пограничного сотрудничества до 2020 года.
Премьер-министры стран СНГ утвердили ряд вопросов, касающихся интеллектуальной собственности, подготовки кадров и повышения их квалификации, а также культурные программы на 2016-2020 года.
Премьер-министры стран СНГ подписали соглашения об углублении сотрудничества в рамках СНГ, в том числе, о повышении квалификации преподавателей учебных заведений, утверждении видов средств измерений, стандартизации аттестации метрологических приспособлений и средств производства замеров; утвердили назначения на посты в исполнительном комитете СНГ.
Было решено следующее заседание Совета руководителей правительств стран СНГ провести в октябре 2015 года в Душанбе.
После заседания Совета руководителей правительств стран СНГ состоялась встреча глав правительств с президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым