ԱՄՀ-ն Հայաստանի համար կանխատեսում է զրոյական տնտեսական աճ
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը փոխել է Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ նախկինում հնչեցված կանխատեսումը: Եթե նախկինում 2015թ. համար կանխատեսում էին 1 տոկոսով տնտեսական անկում, ապա հիմա ԱՄՀ-համարում է, որ 2015թ. ՀՆԱ-ն կլինի 2014-ին համարժեք: Այս մասին «Քաղաքական մարտահրավերները Հայաստանի համար տարածաշրջանային և համաշխարհային տնտեսական համատեքստում» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտնել է ԱՄՀ հայաստանյան ներկայացուցիչ Թերեզա Սանչեսը: Սակայն նա նշել է, որ այս կանխատեսման մեջ ևս անորոշություններ կան, և վերջնական կանխատեսումը կլինի սեպտեմբերին: Սանչեսը կանխատեսումների փոփոխությունը բացատրել է Ռուսաստանի տնտեսական իրավիճակի փոփոխությամբ:
ԱՄՀ –ն կարծում է, որ Հայաստանը պետք է ունենա ավելի դինամիկ տնտեսություն, իսկ դրա համար պետք է տնտեսական գործունեություն ծավալելու ավելի մեծ ազատություն, մրցակցության հնարավորությունների ընդլայնում, ավելի արդար և վստահելի դատական համակարգ, որի միջոցով տնտեսվարողները կկարողանան կարգավորել իրենց խնդիրները: ԱՄՀ ներկայացուցիչներն արդեն տևական ժամանակ է, խոսում են տնտեսական մրցակցության բացակայությունից:
Ավելացնենք, որ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահմայանը վստահ է, որ 2015 թվականին կառավարությունը կարող է ապահովել 4,1 տոկոս տնտեսական աճ:

МВФ прогнозирует нулевой рост экономики Армении
По словам представителя Международного валютного фонда (МВФ) Терезы Дабан Санчес, экономика Армении нуждается в большей конкуренции, в увеличении игроков, соблюдении правил игры и справедливой судебной системе. Об этом сообщает радиостанция Азатутюн.
"Армения нуждается в более динамичной экономике. Это означает больше конкуренции, больше игроков в экономике, соблюдение правил игры, существование бизнес-среды, это означает существование справедливой судебной системы. Все это работает в других странах и не работает в Армении. Мы продолжаем работать в этой области, но это очень сложно и требует изменений, и не только законодательных. Нужно применять законы и менять менталитет. Изменения происходят, сейчас ситуация лучше, чем 10-20 лет назад, но это по-прежнему ниже того уровня, на котором могла быть Армения", - сказал она.
Будучи родом из Испании, Тереза Дабан Санчес также отметила, что системные изменения в экономике в Испании произошли только после демократизации страны.
Санчес в то же время проинформировала, что МВФ улучшил экономическую оценку Армении на этот год, и если в апреле МВФ прогнозировал, что 2015 год Армения завершит спадом в 1%, то сейчас прогнозируется нулевой рост. Санчес добавила, что "Армения находится посреди экономического шока, и впереди еще огромная неопределенность".
Премьер-министр Армении Овик Абрамян убежден, что правительство сможет обеспечить экономический рост на уровне 4,1%.