Կարծիք Օդեսսայից. Սահակաշվիլիի նշանակումն ուրախություն չի պատճառել
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի՝ Օդեսսայի նահանգապետի պաշտոնում նշանակվելը մի շարք արձագանքներ է ստացել և ինտենսիվ քննարկումների առիթ դարձել՝  հիմնականում այն բանի շուրջ, թե ինչ կարող է  տալ Սահակաշվիլին ՕդեսսայինՁեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկհարցազրույցը “Однако. Евразия”  նախագծի վերլուծաբան, Օդեսսայի բնակիչ Իվան Լիզանի հետ:
-         Օդեսսայի բնակչությունն ինչպե՞ս ընդունեց  Սահակաշվիլիի՝ նահանգապետ նշանակվելու փաստը:
-         Կիևի իշխանություններին Օդեսսայում աջակցում է քաղաքացիների մոտ 10%-ը, այդ իսկ պատճառով Սահակաշվիլիի նշանակումն ուրախությամբ չընդունվեց: Նա Օդեսսայի բնակիչների մոտ, առաջին հերթին, ասոցացվում է ոչ միայն Հարավային Օսիայի նկատմամբ ագրեսիայի, այլ նաև կլինիկական ռուսաֆոբիայի,  Վրաստանում քաղաքական հալածանքների և «փողկապ ուտելու» հետ:
Ի դեպ, ակտիվ քաղաքացիները հիշեցրեցին Սահակաշվիլիին, թե ով է նա՝ քաղաքում կախելով «Միշայի համար» գրառումով փողկապներ: Սահակաշվիլին անձամբ հասկանում է, որ գտնվում է թշնամական միջավայրում, այդ պատճառով էլ ամենուրեք շրջում է հրացաններով զինված թիկնապահների ուղեկցությամբ:
Սահակաշվիլիի նշանակումն ուրախություն չի պատճառել նաև քրեական աշխարհի ներկայացուցիչներին ու պաշտոնյաններին: Պաշտոնյաները գիտակցում են, որ նրանցից ոմանք կկորցնեն պաշտոնները, ինչպես նաև եկամուտները, իսկ մնացածը ստիպված կլինեն իրականացնել «բարեփոխումներ Սահակաշվիլիի ոճով»: Քրեական աշխարհը վախենում է, որ քաղաքը «կմաքրվի» այնպես, ինչպես Վրաստանում եղավ, երբ օրենքով գողերը հայտվեցին ճնշման տակ: Այնուամենայնիվ, Սահակաշվիլին ամենազոր չէ, միևնույն է, նա շրջապատված կլինի այն մարդկանցով, որոնց հետ քրեական աշխարհի  ներկայացուցիչները միշտ կկարողանան համաձայնության գալ:
Քաղաքի նորարար հատվածը՝ բուրժուազիան, ուրախացել է ճիշտ այնպես, ինչպես ուրախանում է բոլոր փոփոխությունների և նոր մարդկանց նշանակումների համար՝ հույս ունենալով, որ Սահակաշվիլին մեկ հարվածով կլուծի բոլոր խնդիրները: Բայց նրա ուրախությունն էլ կանցնի, ինչպես որ մինչև այդ է անցել:
-         Բնակիչներն ի՞նչ ակնկալիքներ ունեն Սահակաշվիլիի նշանակման հետ կապված : Ի՞նչ բարեփոխումների կարիք ունի նահանգը:
Իրականում Սահակաշվիլիի բարեփոխումները հետևյալ տեսքը կունենան.
1. Աշխատանքից մասսայական հեռացումներ՝ պետական ապարատում: Հեռացվածների թափուր տեղերը կզբաղեցնեն  տգետ կամ ագահ կարիերիստները. այլ պաշտոնյաններ նահանգում և ողջ Ուկրաինայում չկան:
2. Ռուսամետների դեմ պայքարի ուժեղացում, այսինքն՝ Սահակաշվիլին սկսելու է պայքարել Օդեսսայի դեմ՝ փորձելով կոտրել նրան և ուկրաինացնել:
3. Պետական գույքի մնացած մասի սեփականաշնորհում՝ կյուրացվեն Օդեսսայի նավահանգիստները և մերձնավահանգստային գործարանը, հանրային միջոցները:  Սահակաշվիլին հասկանում է, որ իր պաշտոնը ժամանակավոր է, մինչև Վաշինգտոնի հանձնարարության կատարումը, որն էլ վերջինիս ուղարկել է այդ պաշտոնին, հետևաբար նա գումար կշորթի նաև իր համար:
4. Մերձդնեստրի շրջափակման ուժեղացում, հնարավոր է նաև չճանաչված հանրապետության դեմ ագրեսիային աջակցություն:
Պետք են արդյո՞ք այսպիսի բարեփոխումներ նահանգին: Բնականաբար՝ ո՜չ: Նահանգին անհրաժեշտ է ադեկվատ իշխանություն, պաշտոնյաների շրջանում զանգվածային մաքրում և «նոր արյան ներարկում», սակայն նորն Ուկրաինայում չկա: Օդեսսան չի ցանկանում լինել այդպիսի Ուկրաինայի կազմում և 05.02.2014-ի ողբերգությունը, դրա տարելիցն ու Օդեսսայի բնակիչների վերաբերմունքը Մեծ Հաղթանակի 70-ամյակի նկատմամբ դրա վառ ապացույցն են:

Мнение из Одессы: "Никакой радости назначение Саакашвили не вызвало"
Назначение бывшего президента Грузии Михеила Саакашвили губернатором Одессы вызвало множество реакций и стало поводом активного обсуждения относительно того, что может дать Одессе Саакашвили. ИАА "Армедиа" представляет вашему вниманию эксклюзивное интервью обозревателя проекта "Однако. Евразия", одессита Ивана Лизана.
- Как одесситы отнеслись к назначению Михеила Саакашвили губернатором города?
Киевские власти в Одессе поддерживают порядка 10% горожан, потому никакой радости назначение Саакашвили, который у одесситов, в первую очередь, ассоциируется с агрессией по отношению к Южной Осетии, клинической русофобией, политическими репрессиями в Грузии и поеданием галстуков, не вызвало.
Собственно, активные горожане напомнили Саакашвили о том, кто он, развесив по городу галстуки с надписью "Для Миши", а сам Саакашвили не может не понимать того, что находится во враждебной среде, потому всюду ходит с телохранителями, вооруженными автоматами.
Не вызвало назначение Саакашвили радости и у чиновников с криминалитетом. Чиновники понимают, что теперь часть из них лишится постов, а вместе с ними и денег, а часть будет вынуждена проводить "реформы от Саакашвили". Криминалитет опасается чисток в городе по образцу с Грузией, где воров в законе загнали под плинтус, впрочем, Саакашивили не всесилен и, так или иначе, будет окружен теми, с кем представители уголовной среды всегда смогут договориться.
Креативный городской класс, буржуазия, радуется, как и радовались всем новым и неизведанным людям, которые ранее когда-либо занимали посты, надеясь на то, что Саакашвили махом решит все проблемы. Но ее радость пройдет, как проходила всегда до этого.
- Какие у горожан ожидания от назначения Саакашвили? В каких реформах нуждается город?
В действительности, реформы от Саакашвили будут выглядеть следующим образом:
1. Массовые увольнения в государственном аппарате. Места уволенных займут или бестолковые карьеристы или алчные невежды – иных чиновников в городе и на Украине нет;
2. Усиление борьбы с русофилами в городе, т.е. Саакашвили будет бороться с Одессой, пытаясь сломить ее и жестко украинизировать;
3. Приватизации остатков государственной собственности – портов и одесского припортового завода, казнокрадство "для себя любимого", ведь Саакашвили понимает, что его назначение временное – до момента выполнения задания от Вашингтона, которые туда его отправил, потому наворует денег и для себя;
4. Усиление блокады Приднестровья и, возможно, поддержки агрессии против непризнанной республики.
Нужны ли такие реформы области? Естественно, нет. Oдессе нужны адекватные власти, желательно не украинские, массовые чистки среди чиновников и вливание новой крови, но иной на Украине нет. Одесса не хочет быть в составе такой Украины и трагедия 02.05.2014, ее годовщина и отношение одесситов к 70-ой годовщине Великой Победы являются тому ярчайшим доказательством.