Ադրբեջան. ռեպրեսիաները շարունակվում են
Չնայած միջազգային հանրության և ադրբեջանական ընդդիմության կոչերին՝ ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին և հարգել մարդու հիմնարար իրավունքները, այդ թվում՝ խոսքի ազատությունը, ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են ընդդիմադիր գործիչների և լրագրողների հետապնդումները և ձերբակալությունները: Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ իշխանությունները ձերբակալել են ևս մեկ ընդդիմադիր լրագրողի՝ Էլչին Իսմաիլլին: Այս մասին «Азадлыг» թերթին հայտնել են լրագրողի բարեկամները, ովքեր նշել են, որ ոստիկանությունն իրենց չի բացատրել ձերբակալության պատճառը: Նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ «Ադրբեջանական ժամը» ինտերնետային պարբերականի աշխատակից Էլչին Իսմաիլիին հայտնվում է ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում: Մարտի սկզբին լրագրողի դեմ դատական գործ էր հարուցվել երկու քաղաքացիների արժանապատվությունը վիրավորելու համար, ինչը լրագրողը կտրականապես հերքում էր: «Ադրբեջանական ժամը» պարբերականը հայտնի է Ադրբեջանի իշխանությունների դեմ ուղղված իր քննադատական հաղորդումներով: Ավելի վաղ խուլիգանության մեղադրանքով ձերբակալվել էր ինտերնետային ալիքի հաղորդավար Սեյմուր Խազին:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական աղբյուրները, վկայակոչելով իրենց հավաստի աղբյուրներին, նշում են, որ լրագրողին արդեն այսօր ազատ կարձակեն: Չնայած նման որևէ երաշխիք չկա, այնուամենայնիվ տրամաբանական է, որ Եվրոպական խաղերի նախաշեմին ևս մեկ աղմկահարույց դեպք ադրբեջանական իշխանություններին հարկավոր չէ:
Վերջին շրջանում միջազգային հանրության ուշադրությունը կենտրոնացած է Ադրբեջանի վրա՝ կապված հունիսին կայանալիք առաջին Եվրոպական խաղերի հետ: Սակայն Բաքվին չհաջողվեց այդ իրադարձությունը ծրագրվածի պես օգտագործել Եվրոպային որպես «ժողովրդավարական, ազատ և առաջադեմ երկիր» ներկայանալու համար: Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում միջազգային հանրությունն Ադրբեջանին հիմնականում հիշում է որպես երկիր, որտեղ պարբերաբար խախտվում են մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները: Այսպես, Ադրբեջանում ոչ կառավարական կազմակերպությունների, ակտիվիստների, լրագրողների և իրավապաշտպանների վիճակի վատացման և վերջիններիս մի զգալի մասի ճաղերի հետևում հայտնվելու և հետապնդումների ենթարկվելու մասին նշվեց նաև  Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի Մոնիթորինգային կոմիտեի՝ օրերս հրապարակված հատուկ զեկույցում: Այն մասնավորապես կոչ է անում ադրբեջանական իշխանություններին դադարեցնել քաղաքացիական հասարակության դեմ բռնաճնշումները:
Նման կոչեր առաջին անգամ չէ, որ հնչում են, իսկ ադրբեջանական իշխանությունները էլ անտեսում են դրանք: Լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության այլ ներկայացուցիչների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումների համատեքստում կարելի է առանձնացնել հատկապես  լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ձերբակալությունը: «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակից Խադիջա Իսմայիլովան կալանավորվել է 2014 թվականի դեկտեմբերի 5-ին: Ալիևի վարչակազմը լրագրողին մեղադրում է զրպարտության, հարկերից խուսափելու, ապօրինի ձեռնարկատիրության, պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մեջ: Բացի այդ, փորձում են նրա անվան հետ կապել ոմն Թուրալ Մուստաֆաևի ինքնասպանության փորձը: Իսմայելովայի փաստաբանն ու իրավապաշտպանները պնդում են, որ որևէ օրինական հիմք չկա մեղադրանքները հիմնավորելու համար: Չնայած այդ ամենին՝ նա դեռևս գտնվում է ճաղերի հետևում: Նշենք նաև, որ մայիսի 30-ին Բաքվում կայացած հանրահավաքի ժամանակ ընդդիմության առաջնորդներից մեկ հայտնեց Ադրբեջանում ավելի քան 100 քաղբանտարկյալի մասին:

Азербайджан: репрессии продолжаются
Несмотря на призывы азербайджанской оппозиции и международного сообщества освободить политических заключенных и соблюдать права человека, в том числе свободу слова, азербайджанские власти продолжают аресты и преследование оппозиционных деятелей  и журналистов. Вчера стало известно, что полиция арестовала еще одного оппозиционного журналиста Эльчина Исмаиллы. Об этом газете "Азадлыг" сообщили родные журналиста. По их словам, о причинах задержания журналиста не сообщается. Отметим, что это не первый раз, когда сотрудник электронного издания "Азербайджанский час" Эльчин Исмаиллы оказывается в центре внимания полиции. В начале марта против журналиста был подан иск в связу с оскорблением достоинств двух граждан. "Азербайджанский час" известен своим критическими статьями против правительства АР.
Как стало известно haqqin.az из достоверных источников, Эльчина Исмаиллы собираются освободить. Отмечается, что оппозиционный журналист был задержан не из-за своей профессиональной деятельности. Конечно, еще один громкий инцидент перед Европейскими играми азербайджанским властям не нужен...
В последнее время внимание международного сообщества сосредоточено на Азербайджане в связи с Первыми Европейскими играми, которые состоятся в июне. Планы Баку использовать Европейские игры для того чтобы представиться  Европе в качестве демократического, свободного и прогрессивного государства, фактически, не удается реализовать. В последние несколько месяцев международное сообщество упоминает Азербайджан в основном как страну, где периодически нарушаются права человека. Так, об ухудшении положения неправительственных организаций, гражданских активистов, журналистов и правозащитников в Азербайджане, об их преследованиях властями говорится в специальном отчете Мониторингового комитета ПАСЕ. Комитет призвал власти Азербайджана прекратить репрессии против гражданского общества.
Однако это не первый случай, кода Баку призывают уважать права человека, а он игнорирует эти призывы. В этом контексте стоит отметить, что арест журналиста Хадиджи Исмайловой поднял самый громкий шум на Западе. Корреспондента "Радио Свобода" Хадиджу Исмайлову арестовали в декабре 2014 года. Она обвиняется в клевете, уклонении от уплаты налогов, незаконного предпринимательства, злоупотреблении служебным положением.
Во время митинга оппозиции в Баку 30 мая один из лидеров оппозиции отметил, что таких заключенных как Исмайлова в Азербайджане более 100.