ԼՂՀ Նախագահը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 3-ին Երևան քաղաքում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի արտգործնախարար Իվիցա Դաչիչի հետ, հայտնում է Արցախի նախագահի պաշտոնական կայքը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը կողմնակից է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում և ընդգծել բանակցային լիարժեք ձեւաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ այն համարելով գործընթացի առանցքային բաղադրամասերից մեկը:
Երկրի ղեկավարը նաև մատնանշել է Ադրբեջանի կողմից վարվող խիստ ապակառուցողական քաղաքականությունը՝ Բաքվի պահվածքը որակելով որպես տարածաշրջանում կայունության սպառնալիք, միջազգային նորմերի ու սկզբունքների կոպիտ ոտնահարում:
Հանդիպմանը մասնակցում էին արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент НКР встретился с Действующим Председателем ОБСЕ
3 июня Президент Республики Арцах Бако Саакян встретился в г.Ереване с Действующим Председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Сербии Ивицей Дачичем. На встрече был обсужден ряд вопросов, касающихся урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов, сообщает пресс-служба президента НКР.
Президент Саакян отметил, что официальный Степанакерт является сторонником мирного урегулирования конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, и подчеркнул необходимость восстановления полноценного формата переговоров, назвав это одним из ключевых составляющих процесса.
Глава карабахского государства также указал на крайне деструктивную политику Азербайджана, отметив, что поведение Баку является угрозой стабильности в регионе, грубым нарушением международных норм и принципов.
Во встрече приняли участие министр иностранных дел Карен Мирзоян, Личный представитель Действующего Председателя ОБСЕ Анджей Каспшик, другие должностные лица.