Զինադադարից հետո ամենադաժան բախումն Ուկրաինայում
Ուկրաինական կառավարության զինված ուժերն ու ռուսամետ անջատողականները երեկ իրենց ամենադաժան բախումն են ունեցել զինադադարի հաստատումից ի վեր: Ապստամբները 12 ժամ տևող ճակատամարտից հետո 15 զոհ են ունեցել:
Իրադարձությունները տեղի են ունեցել Դոնեցկից 9 մղոն հեռավորության վրա գտնվող և ռազմավարական շատ մեծ նշանակություն ունեցող Մարինկա քաղաքում̦ որն արդեն իսկ այս ամիսների ընթացքում հասցրել է կռվի շատ  դաժան օրեր տեսնել: Իսկ մինչ ուկրաինական ճգնաժամն ընդհանրապես̦ Մարինկայում ապրում էին մոտ 9.900 հոգի:
Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը հայտարարել է̦ որ Ռուսաստանը խախտում է Մինսկի խաղաղության համաձայնագրերն ու իր ահաբեկիչներին ռազմական գործողություններ սկսելու հրամաններ է տալիս:  Իսկ Ռուսաստանը̦ հակադարձել է ուկրաինական կողմին̦՝ասելով̦ որ վերջիններս իրենք են սադրիչ գործունեություն ծավալում:
«Ինչպես տեսնում ենք̦ ուկրաինական զինված ուժերը կրկին սադրիչ գործողություններ են իրականացնում, ինչը մեզ Մոսկվայում շատ խիստ անհանգստացնում ու մտահոգում է»,- հայտնել է Կրեմլի մամլո քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ողբերգական դեպքից հետո: Իսկ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լարովն, իր հերթին, նշել է, որ այս թարմ միջադեպի համար պատասխանատուները փորձում էին կանգնեցնել խաղաղության գործընթացի այն առաջընթացը, որը միջազգային հանրության կողմից էր միջնորդվել, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Ինչ վերաբերում է հետաքրքրված եվրոպական կողմին, ապա Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի առաջնորդները̦ ովքեր ամեն կերպ ջանում էին տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատել̦ Եվրոնյուզի հաղորդմամբ`խիստ հիասթափված են չորեքշաբթի օրվա բռնություններից̦ որոնք, փաստորեն, խախտեցին առանց այն էլ փխրուն զինադադարի համաձայնագիրը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի մամլո խոսնակ Մերի Հարֆն էլ իր կողմից նշել է. «Ռուսաստանն անմիջական պատասխանատվություն է կրում հարձակումները կանխելու և զինադադարն ինչպես հարկն է չպահպանելու հարցում»,- հաղորդում է Վաշինգտոն փոստը:
Զինադադարը̦ որը հայտնի է որպես Մինսկ II համաձայնագիր̦ ստորագրվել է այս տարվա փետրվարի 12-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում Ուկրաինայի̦ Ռուսաստանի̦ Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի կողմից: Համաձայնագրի մեջ գլխավորապես նշվում էր այն մասին̦ որ տարածաշրջանում անվտանգություն հաստատելու առաքելությունից ելնելով` պետք է անմիջապես հետ քաշվեն բոլոր տեսակի ծանր զենք-զինամթերքը: Սակայն ուկրաինական կողմը խոստովանել է̦ որ Մարինկայի միջադեպի ժամանակ իրոք կիրառել են արգելված զենքերը  զուտ ինքնապաշտպանությունից ելնելով:
Այնուամենայնիվ̦ դեռևս մինչև վերջ չի պարզվել̦ թե իրականում ով է պաշտպանվել̦ ով է հարձակում գործել̦ կամ հրահրել: Տեսակետները տարբեր են̦ իսկ Մարինկայում հենց այս պահին էլ խիստ լարված իրավիճակ է տիրում̦ ինչի արդյունքում ՆԱՏՕ-ն արտահերթ քննարկման է մտցրել հարցը̦ թե արդյո՞ք արժե խաղաղապահ ջոկատ ուղարկել Ուկրաինա:

The Worst Battle in Ukraine Since the Ceasefire
Ukrainian government forces and pro-Russia separatists fought their worst battle yesterday. The rebels holding two large regions of eastern Ukraine lost at least 15 fighters in the battle for government-controlled city of Maryinka after the 12-hour battle. Maryinka is a strategically located town 9 miles west of Donetsk which, in the pre-conflict period, had a population of about 9,900. The city has been devastated by months of heavy fighting.
The Ukrainian Prime Minister Arseniy Yatsenyuk, declared that Russia had violated the Minsk peace accord by ordering the attack after negotiations foundered. "Russia yesterday broke up the trilateral meeting and today gave an order to its terrorists to begin a military operation," he said. "This is another challenge for the world community".
In Moscow, the Kremlin immediately took the side of the separatists, accusing the Ukrainian armed forces of carrying out provocative actions.
"In Moscow we are deeply concerned by the provocative actions of the Ukrainian armed forces, which are provoking the situation, as far as we can see," Kremlin spokesman Dmitry Peskov declared after the tragedy. Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, in his turn, declared that those responsible for the fresh fighting were trying to halt progress in internationally-brokered peace talks.
The European leaders and diplomats, mainly those in France and Germany, as Euronews reports, who are trying to work with Russia and Ukraine to broker real peace are too much disappointed with Wednesday's violence which shook the already fragile cease-fire.
As for the interested American side, State Department spokeswoman Marie Harf blamed Moscow for the violence. "Russia bears direct responsibility for preventing these attacks and implementing a ceasefire," the Washington Post reports.
The Package of the cease-fire, known as the Minsk II agreement, was signed on February 12, 2015 in the Belarusian capital Minsk by participants of the Contact Group on settlement in Donbass. The Package, earlier agreed with the leaders of the Normandy Four (Russia, Germany, France and Ukraine) first of all envisions an overwhelming cessation of fire and withdrawal of heavy armaments like tanks and launchers to create a security area in the region.
Despite the existing agreement, the Ukrainian military acknowledged it had used heavy weapons in the latest fighting. "For the purpose of appropriate response, we were forced to use heavy artillery," military spokesman Oleksiy Mazepa said.
The constitutional reform and decentralization of power in Ukraine are also among the document’s key provisions, TASS reports. The Package of Measures stipulates the holding in districts with a special status of local elections, agreed with representatives of the region and corresponding to OSCE standards.
However, the fact is that more than 6,400 people have been killed in eastern Ukraine since April 2014, when separatists opposed to a new government in Kiev, and when Crimea became part of the Russian Federation. It seems that despite of many promises, none of the sides commits itself in fulfilling the Minsk agreements and putting an end to the situation in Ukraine, which destructed not only that country, but also brought a great tension in the whole world.