Հայաստանը պետք է նախաձեռնող լինի ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում
ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում որոշակի թվացյալ դադար է մինչև Եվրահանձնաժողովի կողմից բանակցությունների մանդատի հաստատումը: Սակայն, հարաբերությունների այս փուլը կարևոր է մեր ակնկալիքները սահմանելու և հետագա զարգացման համար մեր անելիքները կյանքի կոչելու համար:
Համագործակցության շարունակման և միևնույն արժեքներին հավատարիմ լինելու մասին հայտարարությունները փաստացի բավարար հիմք չեն կայուն և խորքային հարաբերությունների կառուցման համար: Այս փուլում կարևոր են թե՜ ՀՀ-ի կողմից նախաձեռնությունները, թե՜ ԵՄ-ի կողմից համապատասխան քայլերը:
Կան մի շարք խնդիրներ, որոնք այս պահի դրությամբ անորոշ են և հստակ պատասխանների կարիք ունեն:
Հայաստանի կողմից կարևոր նախաձեռնություն էր ԵՄ Խորհրդատվական խմբի ձևավորումը: Խումբը բավական երկար և արդյունավետ կերպով խորհրդատվություն էր իրականացնում տարբեր ոլորտներում մեր բարեփոխումների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Խմբի գործունեության ժամկետը սպառվեց, և դրա գործունեությունն այս պահի դրությամբ չի շարունակվում: Հայաստանը հայտարարել է, որ շարունակելու է իրականացնել բարեփոխումները բոլոր ուղղություններով, ուրեմն ինչո՞ւ չի շարունակում իր գործունեությունը Խորհրդատվական խումբը: Եթե կան հիմնավոր պատճաներ, ուրեմն դրանք պետք է հայտնի լինեն հանրությանը և հաղթահարվեն:
Մյուս կարևոր քայլը, որ ցույց կտա բարեփոխումների շարունակականությունն ու արդյունավետությունը, համապատասխան մոնիթորինգի իրականացումն է: Հայաստանը պետք է հետևողական լինի, որպեսզի մեզ մոտ բարեփոխումներն իրականացվեն նույն մեթոդաբանությամբ և խորությամբ, ինչ Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրած ԱլԳ երկրներում: Այդ պարագայում բարձր արդյունքների արձանագրումը ցույց կտա, որ Հայաստանի կողմից իրականացվող բարեփոխումներն իսկապես շարունակվում են և գործընթացի արագությունն ու խորությունը չի զիջում, իսկ երբեմն նույնիսկ ավելի մեծ է Վրաստանից, Մոլդավայից և Ուկրաինայից: Այդ դեպքում հնարավոր կլինի նաև խուսափել ԱլԳ երկրների անհիմն խմբավորումներից և տրվող գնահատականներից:
ԵՄ-ն, իր հերթին, պետք է հետևողական լինի իր աջակցությունը ցուցաբերելու Հայաստանի նախաձեռնություններին և առաջ մղելու գործընթացն՝ անհրաժեշտ պայմանների բավարարման դեպքում:

Armenia Should Be an Initiator in Its Relations with the EU
There is a relative pause in the EU-Armenian relations until the final approval of the negotiating mandate by the European Commission. However, this very stage of our relationship is an important step in defining our expectations and our future plans.
The actual statements about the further cooperation and commitment of the same values ​​are not a sufficient basis for building a strong and deep relationship. At this stage, both the Armenian initiatives and the EU appropriate steps are equally important.
There is a number of issues that are currently unresolved and need some clear answers.
It was an important initiative by Armenia to form the EU Advisory Group. The group made long and effective consultations in order to increase the efficiency of reforms in different spheres. However, it does not work at the moment any longer. Armenia announced that it will continue to carry out reforms in all directions, so why not continue its activities in the Advisory Group. If there are any considerable reasons, then they should be made known to the public and should overcome.
Another important step that will show the continuity and efficiency of the reforms is the compliance of appropriate monitoring. Armenia should be consistent so that our reforms are implemented by the same methodology and depth as in the EaP countries that have already signed the Association Agreement. In this case, the record of high results will show that Armenia's reform process is ongoing and the speed and depth of the process does not yield,  sometimes is even higher than in Georgia, Ukraine and Moldova. In this way it will be possible to avoid the baseless assessments of EaP countries.
As for the EU, it should be consistent in its support to Armenia’s initiatives to advance the process, in case the necessary conditions are met.