Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը չի կրելու մշտական բնույթ. Աբբաս Արագչի
Իրանի և Վեցյակի միջև հնարավոր համապարփակ միջուկային գործարքի կետերից և ոչ մեկը չի կրելու մշտական բնույթ: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտգործնախարարի տեղակալ, միջազգային միջնորդների հետ բանակցություններում իրանական պատվիրակության ղեկավար Աբբաս Արագչին: Նա ընդգծել է, որ եթե կողմերին հաջողվի համաձայնագիր կնքել, ապա այն կնքվելու է որոշակի ժամանակով, տեղեկացնում է իրանական  Fars լրատվական գործակալությունը:
Անդրադառնալով հունիսի 8-ին կայացած Ամերիկյան հրեական կոմիտեի ամենամյա Գլոբալ ֆորումի ժամանակ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալ Էնթոնի Բլինկենի հայտարարությանն այն մասին, որ Իրանի հետ միջուկային գործարքը չունի գործողության ժամկետ՝ Արագչին նշել է, որ այդ հայտարարությունն արված է հիմնականում ներքին լսարանի և սեփական դաշնակիցներին բավարարելու համար:
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի կնքման վերջնաժամկետին մնացել է երեք շաբաթից էլ քիչ ժամանակ: Չնայած կողմերն առաջընթաց են գրանցել բանակցություններում, սակայն դեռևս մնում են մի շարք հարցեր, որոնց շուրջ առկա են սկզբունքային տարաձայնություններ: Դեռևս բաց է մնում Իրանի ռազմական օբյեկտներում ստուգումներ անցկացնելու հարցը, որին կտրականապես դեմ է Թեհրանը:
Օրակարգի ամենաքննարկվող հարցերից են նաև ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետների մուտքն Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներ, միջուկային ծրագրի վերահսկողության և պատժամիջոցների հնարավոր վերականգնման մեխանիզմներն ու արտահանման վերահսկողության իրականացումը:
Որոշ վերլուծաբաններ կասկածանքով են վերաբերվում Իրանի և Վեցյակի միջև մինչև հունիսի 30-ը համաձայնության հնարավորությանը: Սակայն ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը վստահ է, որ «շատ կասկածներ անտեղի են և նման են առասպելի, քան փաստի»։
Այսօր Վիեննայում մեկնարկում է իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ «վեցյակի» ու Իրանի բանակցությունների հերթական փուլը:
Պլանավորված է, որ Ավստրիայի մայրաքաղաքում կսկսեն աշխատել փորձագետները: Նրանց ջանքերը համակարգելու են ԵՄ-ի՝ քաղաքական հարցերով արտաքին ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հելգա Շմիդն ու Իրանի փոխարտգործնախարար Աբաս Արաղչին: Քաղաքական տնօրենների մակարդակով լայն ձևաչափով հանդիպումը տեղի է ունենալու հունիսի 12-ին:

None of the measures envisaged in the comprehensive nuclear agreement between Iran and six world powers will be permanent, Abbas Araghchi, Iran’s Deputy Foreign Minister and senior nuclear negotiator said, Fars News reports. He declared that if the sides manage to sign the deal, then it will last for a specified period of time.
Referring to the U.S. Deputy Secretary of State Tony Blinken’s remarks on the deal on the June 8 American Jewish Committee’s annual Global Forum in Washington, that the Iranian nuclear deal will not expire, Araghchi mentioned that this statement is mainly made for the internal audience and for satisfying the allies.
Less than three weeks is left for the deadline of the Iranian nuclear deal. Though there is some progress in the negotiations, there are still controversies over several issues. The question of conducting inspection in military facilities is still strongly opposed by Tehran.
One of the most discussed questions is also IAEA’s access to the facilities in the territory of Iran, the implementation of control over nuclear program, mechanisms of the possible recovery of the sanctions and control over export.
Some analysts are quite skeptical about the possibility of the final deal between Iran and six world powers that is expected to happen until June 30. However, the US Deputy Secretary of State Tony Blinken is sure that "many concerns are simply misplaced and are more myth than fact."
On June 10, another round of negotiations between Iran and the P5+1 group of world powers launched in Vienna. As presstv.ir reports, the discussions will continue until Friday. The Iranian deputy ministers and the EU official are scheduled to be joined later in the week by P5+1 political directors.