ՆԱՏՕ-ի Rose-Roth սեմինարը կանցկացվի Հայաստանում
Հունիսի 18-20-ը Երևանում կանցկացվի ՆԱՏՕ-ի Rose-Roth սեմինարը: Ադրբեջանը հրաժարվել է մասնակցությունից:
Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի խորհրդարանների հետ համագործակցող ՆԱՏՕ-ի Rose-Roth ծրագիրը մեկնարկել է 1991 թվականին`  կոնգրեսմեն Չարլի Ռոուզի և սենատոր Բիլլ Ռոթի նախաձեռնությամբ:
Ծրագիրը նպատակ ունի աջակցելու անցումային փուլում գտնվող այն երկրներին, որոնք դժվարին քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումներ են իրականացնում: Տարիների ընթացքում Rose-Roth-ը կենտրոնացել է հատկապես Բալկանների և մեր տարածաշրջանի` Հարավային Կովկասի վրա:
Տարին երկուսից չորս անգամ ՆԱՏՕ-ն կազմակերպում է այս սեմինարն իրեն չանդամակցող երկրներից որևէ մեկում և քննարկում անվտանգության հետ կապված արդի խնդիրներն ու մարտահրավերները:
Բացի ՆԱՏՕ-ից, այս ծրագիրն իր մեկնարկից ի վեր հսկայական ֆինանսական օգնություն է ստացել նաև այլ կառույցներից, ինչպիսիք են US AID-ը, շվեյցարական կառավարությունը, Նորվեգիայի, Դանիայի և Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանները:
Այս տարի սեմինարն անցկացվելու է հունիսի 18-20-ը Երևանում, և , ինչպես նշել է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ներկայացուցիչ Թևան Պողոսյանը, աննախադեպ է լինելու թե՛ մասնակիցների աշխարհագրության, թե՛ նրանց քանակի առումով։
«Բնականաբար քննարկվելու են անվտանգության խնդիրները. առաջնային հարցերից կլինի ղարաբաղյան հակամարտությունը, Մերձավոր Արևելքում ընդհանուր իրավիճակը և այլն», - նշել է Թևան Պողոսյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանն անհայտ պատճառներով  հրաժարվել է սեմինարին մասնակցելուց:
Իսկ ահա անցած տարի, երբ այս նույն միջոցառումը Բաքվում էր անցկացվում, մեր պատգամավորները և փորձագետները` ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանի գլխավորությամբ մասնակցել էին դրան:
Հիշեցնենք, որ ՆԱՏՕ-ի Rose-Roth սեմինարն առաջին անգամը չէ, որ Հայաստանում է տեղի ունենում: 2005 և 2010 թվականներին ևս ՀՀ Ազգային Ժողովը Երևանում կազմակերպել է այս միջոցառումը: Իսկ 2015 թվականի հաջորդ սեմինարը` թվով երրորդն այս տարի, կկայանա Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում նոյեմբեր ամսին:

Армения: ожидается семинар НАТО Роуз-Рот
Программа НАТО Роуз-Рот, которая была инициирована специально в целях сотрудничества парламентов стран Центральной и Восточной Европы, была запущена в 1991 году по инициативе конгрессмена Чарли Роуза и сенатора Билла Рота из США, чьи фамилии и стоят в названии программы.
Программа направлена ​​на поддержку стран, которые проводят сложные политические и экономические реформы. Но на протяжении многих лет Роуз-Рот больше фокусировалась на Балканах и на Южном Кавказе.
От двух до четырех раз в год в рамках программы семинаров Роуз-Рот обсуждаются актуальные вопросы и проблемы регионов, связанных с безопасностью. Кроме НАТО, программа получает финансовую помощь и от других структур - таких как USAID, правительство Швейцарии, парламенты Норвегии, Дании и Люксембурга.
В этом году 18-20 июня Роуз-Рот пройдет в Армении, и, как заявил представитель делегации Национального Собрания Армении в Парламентской Ассамблее НАТО Теван Погосян, предстоящее мероприятие будет беспрецедентным по сравнению с предыдущими семинарами -- как с точки зрения географии участников, так и их количества.
По словам Погосяна, естественно, будут обсуждаться карабахский конфликт и ситуация на Ближнем Востоке. "В прошлом году делегация Армении приняла участие в семинаре "Rose Roth" в Баку. К сожалению, в этом году Азербайджан отказался от участия в работе семинара в Ереване по неизвестным причинам", - добавил армянский депутат, напомнив, что когда предыдущий семинар 2014 года проходил в Баку, армянскую делегацию там возглавлял Корюн Наапетян.
Семинар НАТО Роуз-Рот не впервые проходит в Армении. Еще в 2005 и 2010 годах парламент Армении организовал эти мероприятия в Ереване. Отметим, что следующий семинар Роуз-Рот, который станет третьим в этом году, пройдет в столице Молдовы Кишиневе в ноябре 2015 года.