ԵՄ-Ռուսաստան-Ուկրաինա գազային հանդիպումը կկայանա հունիսի 29-ին
Հունիսի 22-ին Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Վլադիմիր Դեմչիշին հայտարարել է, որ ԵՄ-Ռուսաստան-Ուկրաինայի՝ գազ մատակարարելու հարցերի շուրջ բանակցությունները շարունակելու   եռակողմ հանդիպումը տեղի է ունենալու հունիսի 29-ին:
Նրա խոսքերով՝ հունիսի 29-ի հանդիպումը լինելու է նախարարների մակարդակով, և կողմերը հույս ունեն, որ առաջ կտանեն իրենց դիրքորոշումները:
Դեմչիշին նշել է, որ մինչ այդ խոսել է նաև Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարոս Շեֆչովիչի հետ, ով հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հետ հունիսի 29-ին: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ես նաև զրուցել եմ ՌԴ էներգետիկայի նախարար Նովակի հետ: Նա ասել է, որ իրենց կողմից հանդիպումը սկզբունքորեն ծրագրված է եղել հունիսի 29-ին», - ասել է Դեմչիշին լրագրողներին:

Встреча РФ-ЕС-Украина по газу планируется в 29 июня
Выступая на брифинге в понедельник,  глава минэнерго Украины Владимир Демчишин заявил, что трехсторонняя министерская встреча РФ-ЕС-Украина по газу пройдет 29 июня.
По его словам, 29 числа будет встреча на уровне министерств и стороны надеются сформировать свои позиции.
Демчишин сообщил, что накануне беседовал с вице-президентом Еврокомиссии Марошем Шефчовичем, который готов встретиться с Украиной и РФ 29 июня. Об этом сообщает РИА Новости.
"Я также говорил с Новаком. И он сказал, что они в принципе планировали 29-го. Поэтому пока что все планы по встрече на 29-е'', - сказал Демчишин журналистам.