Բուդդան ասում էր. «Զարգացրեք ձեր մեջ իսկական սեր»
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը Սրբազան Ալթանի հետ Տաշի Չոյլինգ վանքից (Մոնղոլիա):  Այն իրականացվել է  Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների 5-րդ համագումարի ժամանակ Աստանայում (Ղազախստան) «Հայաստան-Ղազախստան. համագործակցության հարթակներ» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան հետ համատեղ:
Մոնղոլիայի բուդդիստները մասնակցում են Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների համագումարին հինգերորդ անգամ, և հենց սկզբից էլ մենք ընդունել ենք այս համագումարի առաքելությունը, նպատակը, քանի որ այն տանում է միասնականության: Այստեղ ոչ միայն կրոնական առաջնորդները, այլև քաղաքական առաջնորդներն աշխատում են միասին խաղաղության հասնելու համար, կարեկցանքի վրա հիմնված հանդուրժողականության զարգացման վրա: Ահա սա է պատճառը, որ մենք գալիս ենք այս համագումարին:
Բուդդայի ուսմունքի համաձայն, մենք բոլորս նույնն ենք՝ անկախ ազգից ու կրոնից, մենք բոլորս մարդկային էակներ ենք և ունենք միևնույն նպատակը՝ միասին ապրել խաղաղության մեջ: Մենք կողմ ենք կարեկցանքին, խաղաղ գոյակցությանը: Բուդդան ասում էր. «Ձեր մեջ իսկական սեր զարգացրեք»: Իսկ իսկական սեր նշանակում է՝ զարգացնել կարեկցանքի վրա հիմնված համբերություն: Աշխարհում չպետք է լինի վիճաբանություն և թյուրըմբռնում: Զարգացրեք ձեր մեջ կարեկցանք, սեր և կհասնեք լուսավորության:

"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Venerable Altan, Tashi Choiling monastery (Mongolia). The Interview was conducted  during the "5th Congress of Leaders of World and Traditional Religions", Astana in the framework of "Armenia-Kazakhstan: Cooperation Platforms" project, with the support of Embassy of Kazakhstan in Armenia.
Mongolian Buddhists are participating in the Congress of Leaders of World and Traditional Religions for the 5th time, and from the beginning we accept the mission, the purpose of this conference, because it leads us to unite. Here not only religious leaders but also political leaders together work for world peace and for developing tolerance, patience based on compassion. So this is the reason that we are coming to this Congress.
According to Buddha’s teachings, we all are the same, no matter of different nations and religions, we are all human beings, we have the same goal – to live together and with peace. Also we develop compassion in order to live together as long as possible. Buddha said: develop real love. Real love means – develop compassion, there should not be conflict and misunderstanding. Develop in yourself compassion, love and reach enlightenment.