Ադրբեջանը որոշել է սեփական «չինական պատն» ունենալ
Վերջին շրջանում շատացել են դեպքերը, երբ պետությունները պատեր են կառուցում հարևան երկրների հետ սահմանին, որոնց հետ ունեն ոչ միանշանակ հարաբերություններ: Այսպես, մայիսին Կիևը հայտարարեց երկրի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով Ռուսաստանի հետ սահմանին պատ կառուցելու իր մտադրության մասին: Հունիսին Բուդապեշտը հայտարարեց, որ պատրաստվում է պատ կառուցել Սերբիայի հետ սահմանին՝ Հունգարիա միգրանտների անօրինական ներթափանցումը կանխելու համար: Հարկ է նշել, որ պատեր կառուցելը «անցանկալի» հերևանների հետ սահմանին նոր երևույթ չէ, և այն միշտ չէ, որ արդարացվել է: Չինական մեծ պարիսպը և Բեռլինի պատը դրանց վառ ապացույցներն են: Միջազգային այս պրակտիկայի կիրառումից որոշել է հետ չմնալ նաև պաշտոնական Բաքուն:
Ինչպես տեղեկացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Բաքուն պատրաստվում է հայկական դիրքերին մոտ գտնվող Թառթառի շրջանի երկու գյուղերում պատ կառուցել: Պատը կկառուցվի մի քանի տների մոտ, որոնք «տեղակայված են առավել վտանգավոր տարածքներում: Պատի բարձրությունը կլինի տների տանիքների բարձրության չափ»:
Հայկական զինուժից պաշտպանվելու նպատակով պատ կառուցելու հարցը Ադրբեջանում քննարկում են արդեն բավականին երկար ժամանակ՝ 2006 թվականից: 2011 թվականին Ադրբեջանը 700 մետր երկարությամբ և 3 մետր բարձրությամբ պատ էր կառուցել Մարտակերտի շրջանին սահմանակից գյուղերում:
Սակայն հայկական կողմը հայ-ադրբեջանական և ադրբեջանա-ղարաբաղյան սահմանին պատ կառուցելու մասին Բաքվի այս հայտարարություններին որևէ կերպ չի արձագանքում: «Դա նրանց գործն է, այդ կերպ ուժեղացնում են իրենց դիրքերը»,- «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում նշել է Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, ում հետ համակարծիք է նաև ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամլո խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը: Այս կապակցությամբ Հասրաթյանն էլ նշել է. «Ինչ ուզում են, թող անեն... »
Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական իշխանությունների այս նախաձեռնությունը կրում է բացահայտ քարոզչական բնույթ, քանի որ հրադադարի ռեժիմը խախտում է հիմնականում հենց ադրբեջանական կողմը: Պատի կառուցման մասին հայտարարությամբ Բաքուն փորձում է հայկական կողմին ներկայացնել որպես հրադադարի ռեժիմի խախտման միակ մեղավոր: Մյուս կողմից պատի կառուցման մասին Բաքվի հայտարարություններն ուղղված են նաև ներքին լսարանին. պաշտոնական Բաքուն կարող է մեծ գումարներ լվանալ պաշտպանական պատի կառուցման անվան տակ: Ընդ որում, վերջինս ներկայիս ռազմական տեխնիկայի պայմաններում այդքան էլ հուսալի չէ:

Азербайджанцы хотят иметь собственную "китайскую стену"
В последнее время случаев, когда страны строят стены на свой границах с соседними государствами, с которыми имеют непростые отношения, стало много. Так, в мае Киев заявил о намерении построить стену на своей границе с Россией с целью обеспечения безопасности страны. Ранее в этом месяце Будапешт заявил, что собирается построить стену на венгерско-сербской границе, чтоб не допустить незаконного проникновения мигрантов из Сербии. Между тем, строить стены на границе с соседями, с которыми не очень хорошие отношения, тенденция далеко не всегда оправданная и далеко не новая. Великая Китайская стена или упавшая Берлинская стена - яркое подтверждение этого. Теперь и официальный Баку решил не отставать от международной практики.
Как сообщает haqqin.az со ссылкой на Report, часть тертерских сел Юхары Гапанлы и Юхары Гарадаглы, находящихся вблизи позиций армянских вооруженных подразделений, отгородят стеной. Ограждения строят "напротив нескольких домов, расположенных на особо опасной территории. Высота ограждений будет на уровне крыш домов".
В Азербайджане вопрос строительства стены "с целью защиты от армянских военнослужащих" обсуждают уже давно - с 2006 года. В 2011 году Азербайджан построил стену длиной 700 метров и высотой 3 метров в приграничных с Мартакертским районом селах.
Армянская сторона, однако, никак не реагирует на подобные заявления о строительстве стен на азербайджанско-карабахской и армяно-азербайджанской границе. "Это их дело, хотят - пусть таким образом укрепляют свою границу", - в беседе с ИАА "Армедиа" заявил пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.  С ним выразил солидарность и пресс-секретарь министерства обороны НКР Сенор Асратян, заметив: "Что хотят - пусть то и делают"...
Надо отметить, что данная инициатива азербайджанских властей, как, впрочем, и многие другие начинания, носит очевидно пропагандистский характер, так как основным нарушителем режима перемирия является Азербайджан. С помощью заявлений о строительстве стены азербайджанская сторона пытается представить армянские стороны единственным виновным в нарушении режима прекращения огня. С другой стороны, заявления Баку о строительстве стены направлены и на внутреннюю аудиторию: официальный Баку может обмывать немалые деньги под предлогом строительства защитной стены, которая в условиях современной военной техники не так уж и надежна.