Ֆրանսիայի նախագահը եվրագոտու կառավարություն ստեղծելու կոչ է արել
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն օրերս եվրագոտու կառավարություն ստեղծելու մասին կոչ է արել իր եվրոպական գործընկերներին: Քանի որ հունական ճգնաժամն իր բոլոր հետևանքներով խոր հետք է թողել եվրոպական հասարակության վրա՝ ավելացնելով եվրոսկեպտիկների թվաքանակը, Օլանդը որոշել է մեղմել ԵՄ քաղաքացիների հիասթափությունը և այնպիսի ծրագիր մշակել, որն իբրև թե կամրապնդի Եվրոպական միության հեղինակությումը և կբարձրացնի վերջինիս վարկանիշը:
Ինչպես հայտնում է Euronews-ը՝ փորձելով կյանքի կոչել երբեմնի եվրահանձնակատար Ժակ Դելորի վաղուց մոռացված նախագիծը՝ Օլանդն առաջարկում է սեփական խորհրդարանով ու սեփական բյուջեով նոր, ավելի ամուր ու արդյունավետ եվրագոտի ստեղծել:
Ժակ Դելորը, ով երկար տարիներ եղել է Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարարը, իսկ 1985-1995 թ.թ. ղեկավարել է Եվրոպական հանձնաժողովը, համարվում է «եվրոյի» ճարտարապետներից մեկը կամ, այսպես ասած, «եվրոյի կնքահայրը»: Եւ ահա այս նշանավոր ֆրանսիացու 90 ամյակի առթիվ է, որ Օլանդը՝ նրա քաղաքական հետևորդը, որոշել է վերհիշել ու ԵՄ օրակարգ մտցնել եվրագոտու բարեփոխման այս հարցը:
«ԵՄ համար այժմ կենսական նշանակություն ունի իր տեսլականը վերաձևավորելը, ինչպես նաև պարոն Դելորի կողմից 1989-ին հիմնադրած եվրոպական միասնական արժույթի գաղափարը թարմացնելն ու բարեփոխելը: Եվրագոտու ներկա կառուցվածքը խիստ տեխնիկական է ու չոր ֆինանսական», - Օլանդը նշել է ֆրանսիական Journal du Dimanche-ին տված իր հարցազրույցում:
Սակայն Օլանդի նման նախաձեռնությունն արժանացել է սուր քննադատության ու համատարած թերհավատության թե՛ Ֆրանսիայի ներսում, թե՛ դրանից դուրս:
«Ես չեմ կարծում, թե մենք ևս մեկ խորհրդարանի կարիք ունենք: Միակ բանը, ինչի կարիքն ունենք հիմա, տնտեսական քաղաքականությունը կոորդինացնելն է ԵՄ-ն հզորացնելու նպատակով», - մասնավորապես հայտարարել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ, այժմ ընդդիմադիր Նիկոլա Սարկոզին, ով 2017-ի նախագահական ընտրություններին հավանաբար նույնպես պատրաստվում է առաջադրվել, - «Մենք ընդամենն այնպիսի ֆրանսիական տնտեսական քաղաքականության կարիք ունենք, որը չի հակասի եվրագոտու մյուս երկրների վարած քաղաքականությանը», - ավելացրել է Սարկոզին:
Օլանդի առաջարկին հեգնանքով է մոտեցել նաև Մեծ Բրիտանիայի «անկախականների» կուսակցության առաջնորդ Նայջել Ֆարաժը, ով որպես «ծայրահեղ հուսահատ» առաջարկ է որակել Օլանդի կոչը, - հայտնում է բրիտանական Daily Mail-ը:
Ամեն դեպքում Ֆրանսուա Օլանդը խիստ ոգևորված է երևում և ջանք չի խնայի իր գաղափարն իրականացնելու համար: Նա ուշադրություն չի դարձնում լրագրողների ու փորձագետների այն կանխատեսումներին, որ եվրագոտու կառավարություն ստեղծելու գաղափարը մասամբ կամ ամբողջովին ձախողվելու է և ամենայն հավանականությամբ անհաջողությամբ է պսակվելու:

Отчаянное предложение по спасению Европы
Президент Франции Франсуа Олланд призвал своих европейских коллег к формированию правительства еврозоны, так как, по словам Олланда, оно будет противостоять растущему евроскептицизму в европейских странах, и во Франции в частности. Этот евроскептицизм вызван в основном греческим кризисом и всеми его драматическими последствиями.
Согласно Euronews, для того, чтобы возродить идею, изначально выдвинутую бывшим главным еврокомиссаром - Жаком Делором, Олланд предложил формировать "правительство еврозоны с собственным бюджетом, а также с собственным парламентом, чтобы обеспечить демократический контроль".
Жак Делор, который был министром экономики и финансов во Франции, а также президентом Европейской комиссии с 1985 по 1995 год, считается одним из ''архитекторов евро'' или просто ''отцом'' евро. Делор, которому исполнилось как раз вчера 90 лет, как полагают, является одним из политических наставников Олланда, и для того, чтобы отметить 90-летие своего наставника, Олланд соответственно и сделал такое предложение.
''Сейчас для ЕС жизненно важно вернуть баланс оригинальной концепции ''единой европейской валюты'', выдвинутой господином Делором в 1989 году. Нынешняя структура еврозоны слишком техническая и финансово сухая. Еврозона должна вернуться к исходной делоровской концепции единой валюты, основанной на солидарности, а также ответственности'', - заявил Олланд в интервью французскому журналу ''Dimanche''.
Тем не менее, французские комментаторы сразу выразили скептицизм касательно возможных шансов этого предложения. По их мнению, предложение вряд ли будет принято другими странами еврозоны, в настоящее время объединенными в неофициальную еврогруппу, в которую входят министры финансов каждой европейской страны.
Предложение Олланда по поводу создания правительства еврозоны раскритиковал предшественник Олланда - Николя Саркози, глава главной правоцентристской оппозиционной партии Франции и возможный кандидат в президентских выборах 2017, сообщает Reuters. "Я не думаю, что мы должны создать еще один парламент. Все, что нам нужно - это скоординировать экономическую политику, чтобы быть намного сильнее'', - заявил Саркози, добавив: ''Нам необходима французская экономическая политика, которая не будет противоречить экономической политике других стран еврозоны".
Лидер британской сепаратистской партии UKIP Найджел Фэредж также раскритиковал Олланда, заявив, что это "совершенно отчаянное предложение со стороны президента Франции'', передает британская Daily Mail.
При этом Олланд, кажется, с большим энтузиазмом относится к собственному предложению и желает превратить его в реальность. Однако большинство экспертов и журналистов считают, что эта новая архитектура еврозоны вряд ли будет принята в ближайшем будущем или когда-либо вообще.