Հունաստանին եռամյա ծրագրի առաջին տրանշը կփոխանցվի օգոստոսի 17-ին. ԶԼՄ-ներ
Միջազգային վարկատուները նախատեսում են ֆինանսական օգնության եռամյա ծրագրի շրջանակում առաջին տրանշը փոխանցել Աթենքին օգոստոսի 17-ին, որի շուրջ բանակցությունները պետք է ավարտվեն մինչև օգոստոսի 6-ը։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg գործակալությունը։
Եվրահանձնաժողովի, Եվրոպական կենտրոնական բանկի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այժմ մշակում են պահանջներ, որոնց հիման վրա երկրին երեք տարվա ընթացքում կտրամադրվեն արտակարգ վարկեր։
Գործակալության տեղեկություններով՝ օգնության ծրագրին մասնակցող երկրների խորհրդարանները պետք է հավանություն տան առաջին տրանշի փոխանցմանը օգստոսի 13-ից ոչ ուշ, որպեսզի Հունաստանը գումարը ստանա ժամանակին և կարողանա օգոստոսի 20-ին մարել 3.2 մլրդ եվրոյի չափով հերթական վարկը Եվրոպական կենտրոնական բանկին։
Ընդհանուր գումարը, որը վարկատուները ծրագրում են տրամադրել Աթենքին Եվրոպական կայունացման մեխանիզմի գծով, կկազմի 82-86 մլրդ եվրո։

СМИ: Греция получит первый транш по трехлетней программе помощи 17 августа
Международные кредиторы рассчитывают перевести 17 августа Афинам первый транш в рамках трехлетней программы финансовой помощи, переговоры по которой должны завершиться к 6 августа. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Bloomberg.
Представители Еврокомиссии, Европейского центрального банка и Международного валютного фонда сейчас разрабатывают требования, на основе которых стране в течение трех лет будут предоставляться экстренные займы. По информации агентства, парламенты стран, которые будут принимать участие в программе помощи, должны одобрить перевод первого транша не позднее 13 августа, чтобы Греция получила деньги в срок и смогла 20 августа погасить очередной займ ЕЦБ в размере 3,2 млрд евро.
Общая сумма, которую кредиторы планируют выделить Афинам по линии Европейского стабилизационного механизма (ЕСМ), составит от 82 до 86 млрд евро.