ԼՂՀ. սահմանին որևէ արտառոց բան տեղի չի ունենում
Վերջին օրերին Արցախից ստացվում ենք անհանգստացնող լուրեր՝ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանում առկա իրավիճակի հետ կապված: Մեկնաբանելով ներկայիս իրավիճակը՝ ԼՂՀ նախագահի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշեց, որ անհանգստության պատճառ չկա: «Սահմանին որևէ արտառոց բան տեղի չի ունենում: Խախտումներն իրենց բնույթով նոր չեն: Դրանք այն նույն խախտումներն են, որոնք Ադրբեջանը կատարում է վերջին մեկուկես տարում»,- ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը:
Ադրբեջանական վերջին ակտիվությունը խոսնակը բացատրեց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածաշրջանային այցով՝ նշելով, որ «ադրբեջանական զինված ուժերը նման այցերին միշտ արձագանքել են հենց այսպես»:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 20-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ, որոնց ընթացքում քննարկել են Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հետագա քայլերը:
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը սկսել և արդեն մի քանի օր շարունակում է ինտենսիվ կերպով խախտել հրադադարի ռեժիմը ԼՂՀ հետ սահմանի ողջ երկայնքով: Ըստ ԼՂՀ ՊԲ տվյալների՝ հուլիսի 21-ին հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 160 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1600 կրակոց, այդ թվում` 60 միլիմետրանոց ականանետերից 123 արկ, ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից 3 արկ և խոշոր տրամաչափի գնդացրային միջոցներից ավելի քան 140 կրակոց:
Հայաստանի հասարակության շրջանում խուճապ առաջացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմն անգամ դիմում է ապատեղեկատվության տարածման: Նախօրերին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները «տեղեկություն» էին տարածել, թե զորավարժությունների ժամանակ ականի վրա պայթել է ԼՂՀ ՊԲ 2 Т-72 տանկ: Նշենք, որ պաշտոնական Ստեփանակերտն անմիջապես հերքել է այդ ապատեղեկատվությունը:

NKR President's Spokesperson: Nothing extraordinary on the front line occurs.
In the recent few days we hear alarming news from Nagorno-Karabakh Republic concerning the situation on NKR-Azerbaijani border. Commenting on the situation on the front line, the spokesperson of the NKR President David Babayan told "Armedia" IAA that there are no reasons for concern. "Nothing extraordinary on the front line occurs. The nature of the violations is not new. This is the same violation, to which Azerbaijan has regularly resorted over the past year and a half," David Babayan said. The reason for the last activity of the Azerbaijani troops the speaker linked with the visit of the OSCE Minsk Group to the region, noting that "the Azerbaijani troops have always reacted to these visits in this way."
It should be reminded that on July 20 the OSCE Minsk Group co-chairs met with the Armenian President Serzh Sargsyan and Foreign Minister Edward Nalbandian, during which they discussed the next steps for the peaceful settlement of the Karabakh conflict.
Against this background, it is already several days Azerbaijan continues to actively violate ceasefire along the perimeter of NKR-Azerbaijani border. According to the operative data of the NKR Defense Army on July 21, the opponent violated the cease-about 160 times.
In order to spread panic in the Armenian society, official Azerbaijan does not disdain from using disinformation. So, on the eve, the Azerbaijani media spread "news" that during military exercises at the anti-tank mine, two NKR T-72 tanks were detonated. However, the NKR Defense Ministry refutes this information.