ԼՂՀ. սահմանին որևէ արտառոց բան տեղի չի ունենում
Վերջին օրերին Արցախից ստացվում ենք անհանգստացնող լուրեր՝ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանում առկա իրավիճակի հետ կապված: Մեկնաբանելով ներկայիս իրավիճակը՝ ԼՂՀ նախագահի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշեց, որ անհանգստության պատճառ չկա: «Սահմանին որևէ արտառոց բան տեղի չի ունենում: Խախտումներն իրենց բնույթով նոր չեն: Դրանք այն նույն խախտումներն են, որոնք Ադրբեջանը կատարում է վերջին մեկուկես տարում»,- ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը:
Ադրբեջանական վերջին ակտիվությունը խոսնակը բացատրեց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածաշրջանային այցով՝ նշելով, որ «ադրբեջանական զինված ուժերը նման այցերին միշտ արձագանքել են հենց այսպես»:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 20-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ, որոնց ընթացքում քննարկել են Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հետագա քայլերը:
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը սկսել և արդեն մի քանի օր շարունակում է ինտենսիվ կերպով խախտել հրադադարի ռեժիմը ԼՂՀ հետ սահմանի ողջ երկայնքով: Ըստ ԼՂՀ ՊԲ տվյալների՝ հուլիսի 21-ին հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 160 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1600 կրակոց, այդ թվում` 60 միլիմետրանոց ականանետերից 123 արկ, ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից 3 արկ և խոշոր տրամաչափի գնդացրային միջոցներից ավելի քան 140 կրակոց:
Հայաստանի հասարակության շրջանում խուճապ առաջացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմն անգամ դիմում է ապատեղեկատվության տարածման: Նախօրերին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները «տեղեկություն» էին տարածել, թե զորավարժությունների ժամանակ ականի վրա պայթել է ԼՂՀ ՊԲ 2 Т-72 տանկ: Նշենք, որ պաշտոնական Ստեփանակերտն անմիջապես հերքել է այդ ապատեղեկատվությունը:

Карабах: "Никаких из ряда вон выходящих событий на линии фронта не происходит"
В последние дни из Карабаха приходят настораживающие новости по поводу ситуации на линии соприкосновения карабахо-азербайджанских войск. Комментируя ситуацию на линии фронта, спикер президента НКР Давид Бабаян в беседе с ИАА "Армедиа" отметил, что особых поводов для беспокойств нет. "Никаких из ряда вон выходящих событий на линии фронта не происходит. Характеры нарушений не новы. Это те же нарушения, к которым Азербайджан регулярно прибегает на протяжении последних полутора лет", - подчеркнул Давид Бабаян. Последнюю активность азербайджанских войск спикер объяснил визитом сопредседателей Минской Группы ОБСЕ в регион, отметив, что "азербайджанские войска всегда на визит реагировали именно так".
Напомним, что 20 июля сопредседатели МГ ОБСЕ провели встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном и главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном, в ходе которых обсудили дальнейшие шаги по мирному урегулированию карабахского конфликта.
На этом фоне уже несколько дней Азербайджан продолжает интенсивно нарушать режим прекращения огня по всему периметру линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана. Согласно оперативным данным Армии Обороны НКР, 21 июля противник нарушил режим прекращения около 160 раз, в ходе чего в направлении армянских позиций было произведено более 1600 выстрелов, в том числе из минометов, гранатометов типа РПГ-7, а также из оружия крупного калибра более 140 выстрелов.
В целях распространения паники в армянском обществе официальный Азербайджан не гнушается использовать и дезинформацию. Так, накануне азербайджанские СМИ распространили "новость" о том, что во время военных учений на противотанковой мине, якобы, взорвались 2 танка Т-72 АО НКР. Однако МО НКР опровергает эту информацию.