Եվրոպական «ան»հավասարության նշանը
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի տարածաշրջանային այցի շուրջ առաջացած քննարկումները ևս մեկ անգամ ջրի երես հանեցին մեր տարածաշրջանի հանդեպ վարած ԵՄ քաղաքականության որոշ ելևէջներ։ Հնչած հայտարարություններում, ըստ էության, ոչինչ այնքան էլ նոր չէր։
Եթե Երևանում Տուսկը հիմնական շեշտադրումն արեց բարեփոխումները շարունակելու և ԵՄ-ի հետ բոլոր ոլորտներում սերտ համագործակցությունը շարունակելու վրա, ապա Բաքվում շեշտադրվեց Ադրբեջանի կարևորությունը ԵՄ էներգետիկ անվտանգության, գազի մատակարարման այլընտրանքային ուղիների ամրապնդման հարցերի վրա։ Սա թերևս այն մոդելն է, որով ԵՄ տարիներ շարունակ հարաբերվում է մեր տարածաշրջանի հետ, և որի շնորհիվ Ադրբեջանին դեռևս պահում են Արևելյան գործընկերության ձևաչափում։ Ալիևի հետ ասուլիսի ժամանակ մարդու իրավունքների խախտումների և բռանճնշումների վերաբերյալ  թեթև ակնարկն էլ տուրք էր արդարությանը։
Թերևս այս համատեքստում այնքան էլ զարմանալի չէ, որ Սերժ Սարգսյանի կոչը՝ հավասարության նշան չդնել Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջև և ուղղորդված կոչեր անել հրադադարի ռեժիմը խախտողի և ռազմատենչ հռետորաբանություն օգտագործողի նկատմամբ, մնացին չկատարված։ Դեռ ավելին, Ալիևի հորդորով, Դոնալդ Տուսկը ևս մեկ անգամ իր խոսքում շեշտադրեց, որ ԵՄ-ն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու չի ճանաչում ԼՂՀ-ն։
Ի՞նչ արդյունք է ակնկալում ԵՄ-ն և միջազգային հանրությունը հակամարտության կարգավորման գործընթացից այս դեպքում, և արդյո՞ք չի տեսնում իր մեղավորության բաժինը ղարաբաղա-ադրբեջանականա և հայ-ադրբեջանական սահմաններին տեղի ունեցող սրացումների և զոհերի թվի աճի մեջ։ Առաջնորդվելով սեփական էներգետիկ շահերով՝ ԵՄ-ն էլ ավելի է նպաստում ադրբեջանական շանտաժի քաղաքականության ամրապնդմանը։ Ի դեպ, այս շանտաժն արդեն կիրառվում է ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի, այլև նույն Եվրոպայի հանդեպ, ինչի վառ ապացույցն էր Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումը։
Հակամարտության խաղաղ կարգավորման, փոխզիջումների անհրաժեշտության անորոշ բարձրաձայնումով ԵՄ-ն երբևէ չի կարող նպաստ բերել տարածաշրջանում կայունության ապահովմանն, ինչն առաջին հերթին բխում է հենց իր շահերից։
Ինչ վերաբերում է Եվրոպական խորհրդի նախագահի այցի արդյունքներին՝ ի դեմս ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը, ապա ամրագրվեց բոլոր, այդ թվում՝ տնտեսական ոլորտում համագործակցության խորացման կարևորումը։ Տուսկն ընդգծեց, որ այս տարի վճռորոշ է մեր հարաբերությունների համար, ինչը ցույց է տալիս, որ մոտակա ամիսների ընթացքում ականատես կլինենք մանդատի հաստատմանը և ՀՀ-ԵՄ նոր փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին, ինչպես նաև առաջաընթացի անցագրային ռեժիմի ազատականացման գործընթացում։

The "NON"Equality Symbol of Europe
The visit of Donald Tusk to the region again revealed some details of the European policy towards our region. The announcements were not new at all in their sense.
If in Yerevan Tusk talked about the continuation of the reforms and development of cooperation in all spheres, in Baku the main topic of discussion was energy cooperation and alternative ways of gas transportation to the EU. This is the model, by which the EU develops its relations with the countries of the region and because of it Azerbaijan is still a part of Eastern Partnership though it does not meet any criteria.  The slight reference to the human rights violations and repressions in Azerbaijan by Tusk in a joint press-conference with Aliyev was simply a tribute to justice.
In this context it’s not surprising that the call of the President of Armenia not to threat equally all the sides of the Karabakh conflict and to make more addressed appeals to the side that initiates the violations of ceasefire and war rhetoric, remained unfulfilled. Even more, by the insistence of Alyev, Donald Tusk underlined in his speech that the recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and does not recognize NKR.
What results does the EU expect  from the process of Nagorno-Karabakh conflict settlement in this case and doesn’t it see its fault in the increasing number of ceasefire violation and victims on the borders? Being guided by its energy interests, the EU helps Azerbaijan to improve its policy of blackmail. And this policy is now built not only against Armenia and NKR , but also against Europe, and the closure of the OSCE office in Baku is another evidence.
With abstract announcements to find political solution of the conflict and be ready for compromises, the EU cannot bring stability to the region, what is very important also for the EU.
As for the results of the Tusk’s visit, particularly in the context of the EU-Armenia bilateral relations, it was underlined that the cooperation will develop in all spheres, also economic one. The announcement of Tusk that this year is decisive for our relations, shows that the negotiation on the new document of bilateral relations will start soon, as well as we will see progress in the process of visa liberalization in the upcoming months.