Արցախյան դիվանադիտությունը կայացած է. Կարեն Միրզոյան
Հուլիսի 23-ին Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության 22-ամյակի կապակցությամբ տեղի է ունեցել ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատի աշխատակիցների նիստ։
Շնորհավորելով աշխատակիցներին՝ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ անցած տարիների ընթացքում արցախյան դիվանագիտական ծառայությունը ոչ միայն կայացել է, այլև ունեցել է լուրջ ձեռքբերումներ երկրի և նրա քաղաքացիների շահերի պաշտպաության նպատակով հանրապետության ղեկավարության կողմից տրված առաջադրանքների կատարման գործում։ Դրա հետ մեկտեղ, միջազգային քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող նոր զարգացումներն ու նոր մարտահրավերներն արցախյան դիվանագետներից պահանջում են առավելագույն նվիրվածություն, պատասխանատվություն և ստեղծագործական մոտեցում։
Իր խոսքում Կարեն Միրզոյանն անդրադարձել է նաև արտաքին քաղաքական օրակարգի մի շարք առանցքային հարցերի։
Խոսելով, մասնավորապես, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի մասին, արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է, որ ԼՂՀ ԱԳՆ այսուհետ ևս շարունակելու է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ բացառելու  ԼՂՀ և նրա քաղաքացիների անվտանգության սպառնալիքների ցանկացած հավանականությունը և հասնելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով։
Համոզմունք հայտնելով, որ հակամարտության վերջնական կարգավորումը հնարավոր է միայն հաշվի առնելով 1991 թ. անկախության հանրաքվեին և 2006 թ. Սահմանադրական հանրաքվեին Արցախի ժողովրդի ազատ և լեգիտիմ  կամարտահայտության արդյունքներն ու առկա իրողությունները, արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ ԼՂՀ իշխանությունները և ժողովուրդը ունեն հակամարտության կարգավորման ուղիների միասնական տեսլական։
Արտաքին գործերի նախարարն անդրադարձ է կատարել նաև ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացին։ Նա ընդգծել է, որ ԼՂՀ ԱԳՆ շարունակելու գործունեությունը՝ զարգացնելու և ամրապնդելու առկա դրական միտումները, որոնք  պայմանավորված են առաջին հերթին անկախ ժողովրդավարական պետականության կառուցման գործում Արցախի ձեռքբերումներով։

Карен Мирзоян: карабахская дипломатическая служба состоялась
23 июля по случаю 22-летия создания внешнеполитического ведомства Арцаха состоялось заседание сотрудников центрального аппарата министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики.
Как сообщили в пресс-службе МИД Арцаха, поздравив сотрудников, министр иностранных дел Карен Мирзоян отметил, что за прошедшие годы карабахская дипломатическая служба не только состоялась, но и добилась серьезных достижений в деле выполнения задач, поставленных руководством республики по защите интересов страны и ее граждан. Вместе с тем, новые вызовы и события на мировой политической арене требуют от карабахских дипломатов максимальной отдачи, ответственности и творческого подхода.
В своей речи Карен Мирзоян также затронул ряд ключевых вопросов внешнеполитической повестки.
Коснувшись, в частности, вопроса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, министр иностранных дел заявил, что МИД НКР и далее будет прилагать все усилия для исключения любой вероятности угроз безопасности НКР и ее граждан и достижения окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта исключительно мирным путем.
Выразив уверенность, что окончательное урегулирование конфликта возможно лишь с учетом результатов свободного и легитимного волеизъявления народа Арцаха на референдуме независимости 1991 г. и конституционном референдуме в 2006 г., а также сложившихся реалий, глава внешнеполитического ведомства отметил, что  власти и народ НКР едины в своем видении путей урегулирования конфликта.
Карен Мирзоян также коснулся процесса международного признания НКР. Он подчеркнул, что  МИД НКР продолжит деятельность, направленную на укрепление и развитие имеющихся положительных тенденций, которые обусловлены, в первую очередь, достижениями Арцаха в деле построения независимой демократической государственности.