Հանդուրժողականությունը մեր կյանքի ձևն է
- Պատմե´ք, խնդրեմ, Ալմաթիի հայկական համայնքի մասին: Քանի՞ հայ կա այստեղ, հիմնականում ինչո՞վ են նրանք զբաղվում:
-  Հայերը Ղազախստանում վաղուց են ապրում: Կան, որ եկել են այստեղ, իսկ կան, որ այստեղ են ծնվել: Հայկական մշակութային կենտրոնը ստեղծվել է դեռևս 1990-ականներին: Հայերի մեծ մասն ապրում է Ալմաթիում: Հայկական մշակութային կենտրոն է հաճախում մոտ 500 մարդ. գալիս են միջոցառումների, եկեղեցի, պարի դասերի, հայկական կիրակնօրյա դպրոց: Հետաքրքիրն այն է, որ մեր կենտրոն են հաճախում ոչ միայն հայերը: Մեր «Նաիրի» պարային խմբում պարապում են տարբեր ազգերի երեխաներ: Նրանք նաև հայկական պարեր են պարում, նրանց այստեղ դուր է գալիս. պարային հագուստներ են կարում, մասնակացում տարբեր միջոցառումների, մեր համույթն ամեն տեղ ճանաչում են: Ընդհանրապես, մեր դռները միշտ բաց են բոլորի համար: Ի դեպ, կիրակնօրյա դպրոց էլ են հաճախում տարբեր ազգերի ներկայացուցիչները և այստեղ հայերեն սովորում:
- Ո՞րն է Ալմաթիի հայկական համայնքի պատմությունը:
- Հայերը հիմնականում այստեղ են հայտնվել 1930-ականների ռեպրեսիաների ժամանակ: Հայերի մեծամասնությունը կենտրոնացած է «Հայկական տան»՝ Ալմաթիի հայկական մշակութային կնետրոնի շրջանում: Այս շրջանը կատակով անվանում են «հայերի ավան»: Ալբերտ Զաքարի Պողոսյանը Ալմաթիում ծնված առաջին հայն է, նա մեր Կենտրոնի խորհրդի պատվավոր անդամ է: Մենք նաև երիտասարդական առաջնորդներ ունենք, որոնք մեր միջոցառումներին ներգրավում են հայ երիտասարդության ներկայացուցիչներին:
- Ինչքա՞ն սերտ են կապերը Ղազախստանի մյուս քաղաքների հայկական համայնքների հետ:
- Ղազախստանի համարյա բոլոր քաղաքներում կան հայկական մշակութային կենտրոններ, և դրանք բոլորը միավորված են Ղազախստանի հայերի ասոցիացիայում, որը գլխավորում է Արտուշ Կարապետյանը: Շուտով Ալմաթիում Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի 20-ամյակին նվիրված համաժողով կանցկացվի, որին կմասնակցեն նաև այլ քաղաքներից ժամանած հայերը: ՂԺԱ փոխնախագահ Երլան Տուգժանովը մեր հայ ակտիվ անդամներին կպարգևատրի ՂԺԱ 20-ամյակին նվիրված մեդալով: Իսկ ընդհանրապես, տարին ամենաքիչը երկու անգամ մենք՝ հայերս, հավաքվում ենք մի որևէ քաղաքում Ղազախստանի հայերի համագումարին: Այդ հանդիպումները տևում են 2-3 օր, անպայման հանդիպում ենք այդ քաղաքի քաղաքապետի հետ, գնում ենք «Բարեկամության տուն», մասնակցում ենք զուտ հայկական միջոցառումներին:
- Ղազախստանում մեծ նշանակություն է տրվում հանդուրժողականությանը, տարբեր ազգերի խաղաղ գոյակցությանը: Ինչքանո՞վ է դա իրական:
- Մենք նույնիսկ չենք էլ խոսում հանդուրժողականության մասին, քանի որ դա մեր ապրելու ձևն է: Այստեղ մենք ազգությունների չենք բաժանվում, ապրում ենք մի մեծ ընտանիքով: Մենք գիտենք այլ ժողովուրդների ավանդույթները, սովորույթները, նրանց հետ շփվելու հաշվին մենք հոգեպես հարստանում ենք: Եվ այստեղ ինչ-որ բան բաժանելու իմաստ չկա, քանի որ բոլորի համար միատեսակ պայմաններ են ստեղծված: Երկրում իրոք շատ լավ է վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ:

Толерантность - наш образ жизни
- Расскажите, пожалуйста, об армянской общине Алматы. Сколько здесь армян, чем они в основном занимаются?
- Армяне в Казахстане проживают давно. Есть те, кто переехал сюда, и есть родившиеся здесь. Армянский культурный центр был создан еще в 1990-ых годах. Большая часть армян проживает в Алматы. Армянский культурный центр посещает около 500 человек: приходят на мероприятия, в церковь, на уроки танца, в воскресную армянскую школу. Интересно, что наш центр посещают не только армяне. У нас есть танцевальный ансамбль "Наири", где занимаются дети разных национальностей. Они танцуют и армянские танцы, им нравится здесь: шьют костюмы, выступают на разных мероприятиях, наш ансамбль везде узнаваем. Вообще, наши двери всегда открыты для всех! Кстати, в воскресную школу тоже приходят представители других национальностей и изучают здесь армянский язык.
- Какова история армянской общины Алматы?
- В основном армяне появились здесь в годы репрессий 1930-ых годов. Большинство армян сосредоточено в районе "Армянского дома" - армянского культурного центра г.Алматы. Этот район даже в шутку называют "армян-поселок". Погосян Альберт Захарович – первый армянин, который родился в Алматы, он почетный член правления нашего Центра. У нас есть также молодежные лидеры, которые привлекают к нашим мероприятиям представителей армянской молодежи.
- Насколько тесно вы поддерживаете связь с армянскими общинами других городов Казахстана?
- Почти в каждом городе Казахстана есть армянские культурные центры, и все они объединены в ассоциацию, которую возглавляет Артуш Карапетян – председатель армян Казахстана. Скоро в Алматы пройдет форум, посвященный 20-летию Ассамблеи народа Казахстана (АНК), на который приедут и армяне из других городов. Зампредседателя Ассамблеи народа Казахстана Ерлан Тугжанов будет награждать наших армянских активистов медалью в честь 20-летия АНК. А вообще минимум два раза в год мы, армяне, собираемся в каком-то городе на Съезд армян Казахстана: встречи эти длятся 2-3 дня, обязательно встречаемся с мэром города, идем в "Дома дружбы", принимаем участие в чисто армянских мероприятиях.
- В Казахстане придается большое значение толерантности, мирному сосуществованию представителей разных национальностей. Насколько в реальности вы это здесь ощущаете?
- Мы даже не говорим о толерантности, поскольку это наш образ жизни. Здесь мы никак не делимся на национальности, живем одной большой семьей. Мы знаем традиции, обычаи других народов, за счет общения с ними мы обогащаемся. И здесь нет смысла что-то делить, потому что для всех одинаковые условия. В стране действительно очень хорошее отношение к армянам.