Հնդկաստանը Մեծ Բրիտանիայից 1.9 տրիլիոն ֆունտ փոխհատուցում է պահանջում
Մեծ Բրիտանիան պետք է Հնդկաստանին փոխհատուցի 200 տարվա գաղութատիրական իշխանության համար: Այս մասին հայտարարել է հնդկական ընդդիմության ներկայացուցիչ, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին տեղակալ Շաշի Թհարուրը՝ Օկսֆորդի համալսարանում ունեցած ելույթի ժամանակ:
«Բրիտանիայի տնտեսական աճը երկու դարերի ընթացքում ապահովվել է Հնդկաստանը թալանելու հաշվին»,- նշել է Թհարուրը՝ ընդգծելով, որ Հնդկաստանի մասնաբաժինը համաշխարհային տնտեսության մեջ, երբ Բրիտանիան նոր է զավթել երկիրը, կազմել է 23 տոկոս, իսկ Հնդկաստանից անգլիացիների հեռանալուց հետո (1947թ.) այդ ցուցանիշը կազմում էր ընդամենը 4 տոկոս:
«Փաստացիորեն բրիտանական արդյունաբերական հեղափողությունը հիմնվել է Հնդկաստանի ապաարդյունաբերականացման վրա», -նշել է քաղաքական գործիչը՝ որպես օրինակ բերելով ջուլհակագործությունը, որը մեծ անկում էր ապրել բրիտանական իշխանության տարիներին, քանի որ անգլիացիները հարկեր էին նշանակել ջուլհակագործական արտադրանքի վրա՝ Հնդկաստանից արտահանելով միայն հումք: Այսպես, եթե մինչ գաղութացումը Հնդկաստանին բաժին էր հասնում պատրաստի հագուստի համաշխարհային շուկայի 27 տոկոսը, ապա գաղութային շրջանում՝ ընդամենը 2 տոկոսը:
Միևնույն ժամանակ հնդիկ քաղաքական գործիչն անհեթեթ է համարել, այն հանգամանքը, որ անգլիացիները հպարտանում են, որ կարողացել են Հնդկաստանը դարձնել աշխարհի ամենամեծ դեմոկրատիան, քանի որ 200-ամյա իշխանության տարիների բրիտանացիներին հաջողվել է միավորել հնդկական բազմաքանակ իշխանություններին: «Նրանք ձերբակալում էին, կտտանքների ենթարկում, սպանում, ապա հռչակում դեմոկրատիա»,- ասել է Թհարուրը:
Հարկ է նշել, որ Թհարուրի ելույթը դրական մեծ արձագանք է առաջացրել հնդկական հասարակությունում: Սոցիոլագիական վերջին հարցումների համաձայն՝ հնդիկների մեծամասնությունը ցանկանում է, որ Մեծ Բրիտանիան առնվազն պաշտոնապես ներողություն խնդրի գաղութային իշխանության ժամանակ գործած հանցագործությունների համար: «Շաշի Թհարուրի ելույթը ամբողջությամբ արտացոլում է հնդիկների հայրենասիրական զգացմուները: Այն հնչել է ճիշտ տեղում և ճիշտ փաստարկներով»,- նշել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին:
Սպասվում է, որ Հնդկաստանի գաղութացման կապակցությամբ Մեծ Բրիտանիայի պատասխանատվության հարցը կքննարկվի Հնդկաստանի վարչապետ Մոդիի՝ մինչև այս տարվա վերջ Լոնդոն կատարելիք այցի ժամանակ: Սակայն փորձագետները վստահ են, որ Մեծ Բրիտանիան որևէ փոխհատուցում չի վճարի Հնդկաստանին, քանի որ հնդիկների այս պահանջները, ինչպես նաև ռեպարացիաներ վճարելու պահանջների գերակշռող մասը, քաղաքական նպատակներ են հետապնդում: Այս մասին վկայում է նաև Մոդիի հայտարարությունն այն մասին, որ «երկու երկրների միջև կատարվածը հաղթահարելու համար հարկավոր է ավելին, քան ֆինանսական փոխհատուցումը»:
Միևնույն ժամանակ Հնդկաստանում արդեն սկսել են հաշվարկել Մեծ Բրիտանիայի վճարելիք փոխհատուցման չափը: Մասնավորապես նշվում է, որ Լոնդոնը պետք է 1.9 տրիլիոն ֆունտ վճարի Դելիին:
1757-1858 թվականներին Հնդկաստանը վերահսկել է բրիտանական Արևելահնդկական ընկերությունը, 1858-1947 թվականներին գտնվել է բրիտանական անմիջական վերահսկողության տակ:

Индия против Британии: смогут ли фунты преодолеть барьеры?
Великобритания должна выплатить Индии репарации за 200 лет колониального правления. Об этом заявил представитель индийской оппозиции, бывший заместитель Генерального секретаря ООН Шаши Тхарур, выступая в Оксфордском университете.
"Экономический рост Британии в течение двух веков был обеспечен за счет разграбления Индии", - подчеркнул Тхарур, отметив, что доля Индии в мировой экономике, когда Британия только захватила страну, составляла 23%, а после того как англичане покинули Индию (1947 г.), опустилась ниже 4%. "Индией управляли ради выгоды Британии. Фактически британская промышленная революция основывалась на деиндустриализации Индии", – приводит слова политика "Независимая газета".
В качестве примера политик приводит индийских ткачей; искусство мастеров, работавших на ручных ткацких станках, славилось во всем мире, их легкая, изящная ткань муслин экспортировалась в разные страны. Тогда Индии принадлежало 27% мировой торговли готовой одеждой. Однако после установления британского господства над Индией страна стала занимать менее 2% глобального рынка; завоеватели разбили прялки, наложили налоги и пошлины на продукцию ткачей и стали вывозить сырье из Индии. А из Англии везли одежду, она заполонила весь мир.
Сторонники колонизаторов часто указывают на то, что благодаря британцам, в Индии была построена одна из самых густых сетей железных дорог в мире. Тхарур на это отвечает: "во-первых, дороги проводились в интересах британцев. Во-вторых, многие страны построили дороги, но им для этого не нужно было подвергаться колонизации".
В своем выступлении индийский политик назвал абсурдным то, что англичане гордятся, что сделали Индию самой большой демократией мира, так как Великобритания сумела объединить многочисленные индийские княжества за 200 лет своего правления. "Сажать в тюрьмы, пытать, убивать, а затем провозгласить "торжество демократии" - разве это справедливо?" - задается вопросом член индийского парламента.
Речь Тхарура вызвала широкий резонанс в индийском обществе. Надо отметить, что по данным последних социологических опросов, большинство жителей Индии желает, чтобы Великобритания как минимум принесла официальные извинения за преступления, совершенные во время колониального правления.
"Речь Шаши Тхарура полностью отражает патриотические чувства индийцев. Она была произнесена в правильном месте и с правильными аргументами", - прокомментировал слова Тхарура премьер-министр страны Нарендра Моди.
Ожидается, что вопрос ответственности Великобритании за колонизацию Индии будет обсуждаться во время визита премьер-министра Моди в Лондон, намеченного на конец этого года, пишет gazetasng.ru.
Однако эксперты уверены, что Индия не получит никакой компенсации и что их требования к Великобритании, как и многие другие случаи с требованием о выплате репарацией, преследуют политическую цель. Об этом свидетельствуют и заявления премьера Индии о том, что "для того чтобы преодолеть то, что случилось между Индией и Великобританией, потребуется нечто большее, чем финансовая компенсация".
Между тем в Индии уже начали подсчитывать размер предполагаемой репарации. В частности отмечается, что Британия должна выплатить индийцам 1,9 трлн фунтов.
Напомним: британская Ост-Индская компания контролировала Индийский субконтинент с 1757 по 1858 год. Под непосредственно британским владением Индийский субконтинент находился в период с 1858 по 1947 год – в это время территория была известна как Британская Индия или Индийская империя.