Amnesty International-ը դատապարտել է Քադաֆիի որդուն մահապատժի ենթարկելու դատավճիռը
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը դատապարտել է 9 լիբիացիների, այդ թվում՝ Լիբիայի նախկին նախագահ Մուամմար Քադաֆիի որդուն՝ Սեյֆ ալ-Իսլամին, մահապատժի ենթարկելու վերաբերյալ դատավճիռը: Այդ մասին ասվում է Լոնդոնում գործող իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարության մեջ, որը պնդում է, որ Լիբիայի նախկին նախագահի որդու գործը քննվի բացառապես Միջազգային քրեական դատարանում, տեղեկացնում է ТАСС-ը:
«Լիբիական իշխանությունները հրաժարվել են Սեյֆ ալ-Իսլամին հանձնել միջազգային դատարանին, ապացուցելու համար, որ իրենք կարող են ազգային մակարդակով արդարադատություն իրականացնել: Սակայն նրանք չեն կարողացել դա անել՝ նրա հանդեպ մի շարք իրավախախտումներ թույլ տալով: Նրանց շարունակում են պահել գաղտնի վայրում և թույլ չեն տալիս հանդիպել փաստաբանին»,-հայտարարել է Amnesty International կազմակերպության Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի հարցերով տնօրեն Ֆիլիպ Յութերը:
Սեյֆ ալ-Իսլամը ձերբակալվել էր 2011 թվականի նոյեմբերին: Նա մեղադրվում է լիբիացի ժողովրդի դեմ 2011 թվականի փետրվարի 17-ի հեղափոխության ժամանակ գործած հանցաքների մեջ: Քադաֆիի որդուն մարդկության դեմ հանցագործություններ կատարելու մեղադրանք ներկայացրել է նաև Միջազգային քրեական դատարանը, սակայն վերջինիս չի հաջողվել հասնել նրա արտահանձմանը՝ Հագաայում դատական գործընթաց սկսելու համար:

Amnesty International осудила смертный приговор сыну Каддафи
Amnesty International осудила смертный приговор, который суд в Триполи вынес во вторник девяти ливийцам, включая сына Муамара Каддафи - Сейфа аль-Ислама. Об этом сказано в заявлении базирующейся в Лондоне правозащитной организации, которая настаивает на рассмотрении дела сына бывшего ливийского лидера исключительно Международным уголовным судом, передает ТАСС.
"Ливийские власти отказались передать Сейфа аль-Ислама в руки МУС, чтобы доказать, что они могут осуществлять правосудие на национальном уровне. Тем не менее они не смогли этого сделать, так как в его отношении была допущена целая серия правонарушений. Рассмотрение его дела и вынесение приговора по сути осуществлялись заочно, и его продолжают удерживать в секретном месте без доступа к адвокату", - заявил директор программ Amnesty International по Ближнему Востоку и Северной Африке Филип Лютер.
41-летний Сейф аль-Ислам был арестован на юге Ливии в ноябре 2011 года отрядами бывших повстанцев из города Зинтан. Он обвиняется в преступлениях против ливийского народа, совершенных во время "революции 17 февраля" в 2011 году. Обвинения в преступлениях против человечности в отношении сына Каддафи выдвинул и Международный уголовный суд, добивающийся его выдачи для проведения судебного процесса в Гааге.