ՄԱԿ ԱԽ-ն այսօր կորոշի Boeing-ի հարցով տրիբունալի ճակատագիրը
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդն այսօր կքննարկի Դոնեցկում վթարված Boeing-ի հարցով միջազգային տրիբունալի ստեղծման բանաձևը, հայտնում է «Вести.Ру»-ն։ Այն հեղինակել է Մալայզիան։
Միջազգային տրուբունալի ստեղծման օգտին արտահայտվել են Ուկրաինան, Ավստրալիան և Բելգիան։ Ռուսական կողմն, ընդհակառակը, դեմ է տրիբունալի ստեղծմանը։ ՌԴ ԱԳՆ-ում այս գաղափարն անտրամաբանական և շուտափույթ են համարել։ ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն միանշանակ դեմ է քվեարկելու բանաձևին։
Հիշեցնենք, որ Boeing 777-ը, որը պատկանում էր Malaysia Airlines ավիափոխադրողին, խոցվել է Դոնեցկի տարածքում 2014թ․ հուլիսին։ Մահացել է 298 մարդ։

СовБез ООН рассмотрит резолюцию о трибунале по Boeing-у
Совет безопасности ООН сегодня рассмотрит проект резолюции по созданию международного трибунала для расследования крушения Boeing под Донецком, передает "Вести.Ру". Автором проекта стала Малайзия.
За создание международного трибунала при Совбезе ООН уже высказались представители Украины, Австралии и Бельгии.
Российские дипломаты ранее неоднократно заявляли о том, что не пропустят этот проект. В МИД назвали идею международного трибунала "преждевременной и нелогичной" и потребовали дождаться сначала итогов расследования. Постпред России при ООН Виталий Чуркин заявил, что РФ будет определенно голосовать "против", а при необходимости может использовать право вето.
Boeing 777 авиакомпании Malaysia Airlines, выполнявший рейс из Амстердама в Куала-Лумпур, потерпел крушение под украинским Донецком в июле 2014 года. Погибли 298 человек.