Վրաստանի` հակառուսական սանկցիաներին միանալու հիմքերը և հետևանքները
Վրաստանը միացել է Ռուսաստանի դեմ ԵՄ կողմից սահմանած պատժամիջոցներին: Այս մասին ասվում է «Ղրիմի և Սևաստոպոլի իրավիճակի հետ կապված սահմանափակող միջոցներին միանալու մասին» հռչակագրում:  Եվրամիության կողմից երկարացված հակառուսական սանկցիաներին միացել է վեց երկիր: «Թեկնածու երկրներ Մոնտենեգրոն և Ալբանիան, Ազատ առևտրի եվրոպական ասոցիացիայի անդամ Իսլանդիան, Լիխտեյնշտեյնը և Նորվեգիան, ինչպես նաև Ուկրաինան և Վրաստանը միանում են այս հայտարարությանը»,- ասվում է հռչակագրում:
Եթե եվրոպական երկրների դեպքում հակառուսական պատժամիջոցներին միանալն ինչ որ կերպ կարելի է հասկանալ, ապա Վրաստանի պարագայում ծագում են մի շարք հարցեր: Հատկանշական է, որ մինչ այդ, չնայած ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ այլ երկրներից հնչող տարաբնույթ կոչերին միանալ ՌԴ դեմ կիրառվող պատժամիջոցներին, Վրաստանի կառավարությանը հաջողվում էր խուսափել այս խնդրից: Այս տարվա ապրիլի 28-ին Չեխիա կատարած իր այցի ժամանակ Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին անգամ հայտարարեց, որ Ռուսաստանի մեկուսացումը չի համարում Ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման միջոց և ընդգծեց, որ. «Ռուսաստանի օտարումը նրան ավելի ագրեսիվ, անկանխատեսելի և վտանգավոր կդարձնի»: Հարց է ծագում` ի՞նչ փոխվեց այս ամիսներին:
Հակառուսական սանկցիաներին միանալու Վրաստանի որոշման հիմքում հնարավոր է տեսնել հետևյալ հնարավոր դրդապատճառները: Նախ կարելի է ենթադրել, որ ԵՄ կողմից եղել է ճնշում: Ավելի քան մեկ տարի տևող հակառուսական պատժամիջոցները որևէ էական արդյունք չեն տվել, սակայն միևնույն ժամանակ այսօր խնդիր կա եվրոպական հանրությանը ցույց տալ, որ գործընթացը լճացած չէ: Տվյալ խնդրի լուծման լավագույն տարբերակը թերևս պատժամիջոցներին միացած երկրների ցանկի ընդլայնում է: Ամենայն հավանականությամբ Վրաստանը դարձել է հենց այդ երկրներից մեկը, և նա` որպես եվրաինտեգրման ուղով ընթացող երկիր, չէր կարող մերժել իր եվրոպացի գործընկերների խնդրանքը: Այս տեսանկյունից որպես լրացուցիչ դրդող գործոն է ծառայել Ուկրանիայի միացումը պատժամիջոցներին: Գաղտնի չէ, որ Արևելյան գործընկերության ծրագրի առաջատարների միջև առկա է մրցակցություն և, բնական է, որ Վրաստանը չէր կարող թույլ տալ, որ Ուկրաինան Եվրոպային ավելի «նվիրված» երևա, քան ինքը:
Չենք կարող բացառել նաև, որ սահմանային ցուցանակների հետ կապված վերջին միջադեպերը ևս իրենց ազդեցությունն են ունեցել պաշտոնական Թբիլիսիի որոշման վրա:
Չնայած տարբեր դրդապատճառներին` վրացական իշխանությունները հստակ գիտակցում են, որ Ռուսաստանն այս ամենն անպատասխան չի թողի: Կրեմլում արդեն իսկ հիշեցրել են, որ պատժամիջոցների հարցում առաջնորդվում են փոխադարձության սկզբունքով, իսկ դա նշանակում է, որ Վրաստանին չի հաջողվի խուսափել պատասխան պատժամիջոցներից: Չնայած ռուս-վրացական տնտեսական կապերի ոչ բարձր մակարդակին, այնուամենայնիվ մի շարք տնտեսական էմբարգոների չեղարկումից հետո Վրաստանը հնարավորություն էր ստացել աստիճանաբար վերադառնալ ռուսական շուկա, ինչը դրական անդրադարձավ մեր հարևան երկրի տնտեսության վրա: Պատասխան պատժամիջոցների դեպքում վրացի արտադրողները կրկին կկորցնեն իրենց համար բավական կարևոր շուկա, ինչը չի կարող չազդել Վրաստանի տնտեսական ցուցանիշների վրա:

Мотивы и последствия присоединения Грузии к санкциям против России
Грузия присоединилась к санкциям Евросоюза против России. Об этом говорится в декларации Еврокомиссии "О присоединении к ограничительным мерам из-за ситуации вокруг Крыма и Севастополя". Вчера стало известно, что к продленным экономическим санкциям Евросоюза в отношении России присоединились еще шесть стран. "Страны-кандидаты Черногория и Албания, а также члены Европейской ассоциации свободной торговли Исландия, Лихтенштейн и Норвегия, члены Европейской экономической зоны, а также Украина и Грузия присоединяются к этому заявлению", - говорится в сообщении.
Если в случае европейских стран присоединение к антироссийским санкциям как-то можно понять, то в случае Грузии возникает ряд вопросов. Важно отметить, что несмотря на разные призывы внутри Грузии и из уст представителей других стран присоединиться к санкциям против России правительству Грузии получалось как-то обходить этот вопрос. В ходе своего визита в Прагу президент Грузии Георгий Маргвелашвили еще 28 апреля текущего года заявил, что не считает изоляцию России лучшим путем решения кризиса в Украине и подчеркнул, что "отчуждение России сделает ее еще более агрессивной, непредсказуемой и опасной". Так что изменилось за прошедшие месяцы?
В решении Грузии присоединиться к антироссийским санкциям можно увидеть следующие возможные мотивы. Прежде всего, можно предположить, что со стороны ЕС было оказано давление. Антироссийские санкции, которые уже длятся больше года, не дали существенных результатов. Более того, необходимо показать международному сообществу, что этот процесс не в стагнации, а для этого лучшим вариантом является расширение списка стран, которые променяют санкции против РФ. Нельзя исключать, что Грузия стала одной из таких стран, и она как страна, вставшая на путь евроинтеграции, не смогла отказать в просьбе европейских партнеров. В этом аспекте дополнительным фактором, толкнувшим Грузию на такое решение, была Украина. Не секрет, что среди лидеров программы "Восточное партнерство" есть серьезная борьба, и, конечно, Грузия не может позволить Украине выглядеть более "преданной" Европе, чем она сама.
Нельзя также исключать, что последние инциденты с приграничными баннерами также повлияли на решение официального Тбилиси.
При этом, несмотря на разные мотивы, грузинские власти четко осознают: Россия не оставит такой шаг без ответа. В Кремле уже напомнили о принципе взаимности в вопросе санкций. Это означает, что Грузии не избежать контрсанкций. Несмотря на не очень развитые экономические связи между Россией и Грузией, тем не менее после снятия ряда экономических эмбарго Грузия постепенно вернулась на российский рынок, что положительно повлияло на экономику нашей соседней страны. В случае контрсанкций грузинские продукты опять останутся без важного рынка сбыта, что не может не повлиять на экономические показатели Грузии.