Ալմաթին ապրում է «Ունիվերսիադա-2017»-ի նախապատրաստությամբ
- Պատմեք, խնդրեմ, ինչպե՞ս Ալմաթիի հայտը հաղթեց «Ունիվերսիադա-2017»-ի անցկացման մրցույթին, ինչպիսի՞ զգացմունքներ ունեիք:
- Այդ իրադարձությունը տեղի ունեցավ 2012թ. հոկտեմբերին: Մենք ներկա էինք Ուսանողական սպորտի միջազգային ֆեդերացիայի կազմակերպության Գլխավոր Ասամբլեային, որին մասնակցում էր նաև Ալմաթիի քաղաքապետը: Դե իհարկե, մենք շատ էինք հուզվում, քանի որ մեր մրցակիցները բավականին ուժեղ էին: Դրանք էին Մարիբոր (Սլովենիա) և Տրենտինո (Իտալիա) քաղաքները, որոնք շատ փորձառու են նման խոշոր մարզային միջոցառումներ անցկացնելու ոլորտում, ինչպիսիք են ունիվերսիադաները, օլիմպիական խաղերը: Շատ փոորձագետներ մեզ զգուշացնում էին, որ մրցակցությունը շատ բարդ կլինի, ի վերջո փորձն ու հնարավորությունները նրանց կողմում էին: Արդյունքում մեզ ասացին, որ հնարավորություն են տալիս նոր տարածաշրջանին զարգացնել ուսանողական սպորտը: Այդ ամենն այնքան տպավորիչ էր; Վերջապես հսկայական աշխատանքը մնաց հետևում. մեկուկես տարի  մենք աշխատում էինք մեր հայտի, փաստաթղթերի վրա: Եվ ահա սարն ուսերից ընկավ, մենք այնքան ոգևորված էինք, սակայն շաբաթներ անց մենք հասկացանք, թե ինչ հսկայածավալ աշխատանք է ընկել մեր ուսերին: Եվ դրանով մենք այսօր ապրում ենք:
- Նման մարզային միջոցառումներ անցկացնելու ի՞նչ փորձ ունի Ալմաթին:
- Դե գիտեք, 80 տարի Ալմաթին եղել է Ղազախստանի մայրաքաղաքը, որը զարգացած ենթակառուցվածքով, մեծաքանակ բնակչությամբ քաղաք է, այն երկրի ֆինանսական կենտրոնն է, որը տալիս է հանրապետական բյուջեի շուրջ 32%-ը: Այստեղ շատ է երիտասարդությունը, շատ են ուսանողները: Երկրի յուրաքանչյուր չորրորդ ուսանողը սովորում է Ալմաթիում: Խորհրդային տարիներին շատ հայտնի էր մեր հոյակապ համալիրը՝ պատմական Մեդեուն, որը չեմպիոնների դարբնոց էր, այստեղ բազմաթիվ համաշխարհային ռեկորդներ են սահմանվել: Այստեղ են նաև մեր հիասքանչ լեռները և Շիմբուլակ համալիրը, որտեղ անցկացվում էին թե՛ խորհրդային, թե՛ միջազգային մակարդակի մրցաշարեր:
2011թ. Ալմաթիում և Աստանայում անցկացվեցին Ասիական խաղերը, որոնց շնորհիվ արդիականացվեց այդ քաղաքների ենթակառուցվածքը: Դրա հաշվին մենք ստացանք համաշխարհային մակարդակաի օբյեկտներ, կառուցեցինք սպորտային նոր կառույցներ:
Ըստ կանոնակարգի, Ունիվերսիադա-2017-ի նախապատրաստման շրջանակներում Ալմաթիում պետք է անցկացվի նվազագույնը 13 խոշոր, այսպես ասած, թեստային առաջնություն: Անցյալ տարի մենք անցկացրել ենք չորս խոշոր առաջնություն լեռնային դահուկավազքից, սահուկավազքից: Մեր թեստային միջոցառումներից մեկին եղել է 36 մասնակից երկիր: Այսօր Ալմաթին յուրացնում է մարզային մենեջմենթը և բառացիորեն ապրում է Ունիվերսիադայի նախապատրաստմամբ:
- Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք Ունիվերսիադայից:
- Մենք Ունիվերսիադայի պատրաստման հատուկ ծրագիր ունենք, մեծ աշխատանք է տարվում պոտենցիալ չեմպիոնների հետ: Մենք շատ հուսով ենք, հավատում ենք, գիտենք, որ ցանկացած պարագայում ցանկացած խաղեր, որոնք անցկացվում են այս կամ այն երկրում, միշտ զգալիորեն ավելացնում են սպորտ եկող երիտասարդության տոկոսը: Ցանկացած մեծ մրցում հայտնի է դարձնում սպորտը: Նրանք, ովքեր տեսնում, զգում են այդ տոնն այստեղ, իրենց կողքին, նրանք իհարկե ներքաշվում են սպորտի մեջ: Սա «Ունիվերսիադա-2017»-ի ամենագլխավոր նպատակներից մեկն է:
- Քանի՞ երկիր է մասնակցելու Ունիվերսիադային:
-  Մեր ծրագրերով ու հաշվարկներով Ունիվերսիադային կմասնակցի 50-55 երկիր: Այսօրվա դրությամբ հստակ ունենք 23 հայտ, որոնց մեջ, անտարակույս, Հայաստանն էլ կա: Ավելին, նույնիսկ թեստային միջոցառումների ձևաչափում, որը մենք անցկացնում էինք 2014թ. դեկտեմբերին, Հայաստանից եկել էին 3-4 լեռնադահուկորդներ: Իհարկե, կլինի նաև ողջ Եվրոպան, Հյուսիսային Ամերիկան, Սկանդինավյան շրջանը, և բնականաբար, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Հայաստանը, Ուզբեկստանը, Ղրղզստանը:
- 2017-ին Ղազախստանում՝ Աստանայում կանցկացվի նաև ԷՔՍՊՈ միջազգային ցուցահանդեսը: Այն Ունիվերսիադայի համար մրցակից չի՞ լինի, թե՞, ընդհակառակը, ցուցահանդեսը զբոսաշրջիկների հոսքը կխթանի:
- Այժմ կառավարությունում քննարկվում է մեր նախաձեռնությունը, որը մենք պատրաստել ենք ԷՔՍՊՈ-ի մեր գործընկերների հետ՝ կազմակերպել առանձին փիար-արշավ «Ղազախստան-2017» անվանումով: Սկսենք նրանից, որ միջոցառումների անցկացման ժամանակները տարբեր են. մենք 2017-ին կատարում ենք բացումը, մեր միջոցառումը տեղի կունենա հունվար-փետրվարին, իսկ ԷՔՍՊՈ-ն անցկացվելու է ամռանը, ամռան երեք ամիսներին: Եվ  մենք իրար ոչ թեմայով, ոչ էլ ժամկետներով չենք խանգարում, իսկ այն, ինչ բիզնեսում անվանում են սիներգիա, դա մենք այսօր ակտիվորեն օգտագործում ենք: Հսկայական շեշտ է դրված փորձի փոխանակման, կադրերի համատեղ պատրաստման վրա: Օրինակ, Ալմաթին շատ ուժեղ է իր կամավորական ջոկտներով: Ես համարյա համոզված եմ, որ մեր խաղերի անցկացման մեջ ներգրավված կամավորների մեծ մասն այնուհետև ամռանը կգնա Աստանա՝ մեր գործընկերներին օգնելու: Ավելին, գոյություն ունի նույնիսկ կառավարական որոշում, որի համաձայն Ալմաթիի խաղերին օգտագործվելիք թանկարժեք բարձրտեխնոլոգիական սարքավորումները այնուհետև կփոխանցվեն Աստանա՝ մեր ընկերներին:
- Փաստորեն Ղազախստանը 2017 թվականի թոփ-թեման կլինի:
- Ահա հենց դրան էլ մենք ձգտում ենք: Ողջ աշխարհը հասկանում է, որ երկու բրենդն էլ բավականին կշիռ ունեն՝ և՛ Միջազգային ուսանողական խաղերը, դա համաշխարհային աշխարհագրություն է, և՛ ԷՔՍՊՈ-ն՝ համաշխարհային ցուցահանդեսը, մանավանդ այնպիսի կարևոր թեմայով, ինչպիսին է «Ապագայի էներգիան»: Կառավարությունը, Ղազախստանի ղեկավարը շարունակում են բարձրացնել պետության՝ որպես զարգացած, հանդուժողական երկրի հեղինակությունը, որտեղ ապրում է աշխարհի տարբեր լեզուներով խոսող երիտասարդություն: Մենք, ինչպես և ձեր երկիրը, աշխարհին ցույց կտանք հյուրընկալություն, ինչը մեր արյան մեջ է, ցույց կտանք մեր նոր տեխնոլոգիաները, մեր ֆինանսական ու քաղաքական կայունությունը: Ուստի Դուք լրիվ իրավացի եք, որ 2017 թվականը մեզ համար շատ նշանակալից կլինի:
- Ինչքանո՞վ են «100 քայլ» ծրագրում հաշվի առնվում սպորտի զարգացման վեկտորները:
- Եթե խոսենք այն նորարարական գաղափարի մասին, որը ներկայացրել է Ղազախստանի նախագահ Նազարբաևը «100 քայլ»-ում, փորձագետները, առաջին հերթին բիզնեսի ոլորտից, այս ծրագիրն անվանում են «Ղազախստան-2050» գլխավոր ծրագրի իսկական կոնկրետացումը, ծրագիր, որն ընդունվել է դեռ երեք տարի առաջ: Պետության ղեկավարը, որպես գրագետ մենեջեր, հասկանալի և մանրամասն նկարագրել է, թե ինչ է անհրաժեշտ անել՝ այդ ծրագրի իրականացմանը հասնելու համար: Կառավարությունը հստակորեն նշել է կոնկրետ քայլերը, դրանց ժամկետները, առաջնահերթությունները և հերթականությունը: Սպորտի հասկացությունը, իսկ եթե գլոբալ ասենք, առողջ ապրելակերպի հասկացությունը երկրում կանգնած է ամեն ինչի հիմքում, քանի որ բոլորը շատ լավ հասկանում են, որ
հաջողությունը առողջ, զարգացած մարզական ժողովրդինն է: Ուստի մենք այդ քաղաքականությունն ընդունում ենք: Արագ թափով Ղազախստանում մարզային օբյեկտներ, երիտասարդ մարզիկների պատրաստման կետեր են կառուցվում: Մեծ նշանակություն է տրվում սպորտի մասսայականացմանը: Այս առումով Ալմաթին բոլոր քաղաքների համար օրինակ է հանդիսանում, քանի որ այսօրվա դրությամբ քաղաքի բնակչության 33-34%-ը ներգրավված է զանգվածային սպորտի մեջ:
Պատմականորեն այնպես է ստացվել, որ Ղազախստանում ամենահամբավ ունեցող մարզաձևը ըմբշամարտն է, շատ ենք սիրում նաև բռնցքամարտ, ֆուտբոլ: Ալմաթիի քաղաքապետի շնորհիվ ողջ քաղաքն այժմ հեծանիվ է քշում: Օրինակ, ամենաքիչը ամիսը երկու անգամ Ալմաթիում անցկացվում է հեծանվավազք, որին մասնակցում է 2000-3000 մարդ, դա արդեն ավանդույթ է դարձել: Ալմաթին մարզային քաղաք է: Մենք մեր թեկնածությունն ենք ներկայացրել նաև 2022թ. ձմեռային օլիմպիական խաղերի անցկացման համար:

Алматы живет подготовкой к Универсиаде-2017
- Расскажите, пожалуйста, о том, как Алматы выиграл заявку на проведение Универсиады-2017, какие были эмоции?
- Это событие произошло в октябре 2012 года. Мы присутствовали на специальном заседании Генеральной Ассамблеи ФИСУ (Организация международной федерации студенческого спорта), в нем участвовал также мэр города Алматы. Бесспорно, эмоции нас переполняли, потому что у нас были достаточно сильные конкуренты – это город Марибор (Словения) и Трентино (Италия) – города, очень опытные в сфере проведения таких крупных спортивных мероприятий как Универсиады, Олимпийские игры. Поэтому мы действительно не ожидали и многие эксперты нам говорили, что очень сложно будет состязаться – все-таки опыт и возможности на той стороне. В итоге нам сказали, что дали возможность новому региону развивать студенческий спорт. Это были огромные впечатления, огромная работа была позади – полтора года мы работали над нашей заявкой, документацией. И вот – гора с плеч, нас переполняли эмоции, но потом, недели спустя, мы поняли, какой объем работы свалился на наши плечи. И сегодня мы этим живем.
- Какой опыт у Алматы в проведении подобных спортивных мероприятий?
- Как Вы помните, Алматы в течение 80 лет был столицей Казахстана -  это город с самой развитой инфраструктурой, большим населением, это финансовый центр страны, который приносит около 32% республиканского бюджета, тут больше всего молодежи, студентов. Каждый четвертый студент страны учится в Алматы. Сегодня население города – более 2 млн человек. В советское время был очень известен наш замечательный комплекс - исторический Медеу, который, как говорили, был кузницей чемпионов, здесь было установлено огромное количество мировых рекордов. Или замечательные наши горы и комплекс Шимбулак, где проводились чемпионаты и советского и международного уровня. В 2011 году в Алматы и в столице Астане прошли Азиатские игры. Это очень крупный проект, который очень сильно модернизировал инфраструктуру Алматы. За счет этого мы получили объекты мирового уровня, построили новые спортивные сооружения.
В рамках подготовки к Универсиаде-2017 существуют определенные регламенты – мы должны провести минимум 13 крупных чемпионатов, так называемых тестовых мероприятий. Сегодня мы этим живем. В прошлом году мы провели 4 крупных чемпионата: по горным лыжам, по конькобежному спорту. В одном из наших тестовых мероприятий было 36 стран-участниц. То, что мировая общественность называет спортивным менеджментом, сегодня Алматы, вся наша команда осваивает семимильными шагами.
- Какие ожидания от Универсиады?
- Программа подготовки к Универсиаде у нас особенная, большая работа проводится с потенциальными чемпионами. Мы очень надеемся, верим, знаем, что в любом раскладе результативности любые игры, которые проходят в той или иной стране всегда значительным образом увеличивают процент той молодежи, которая приходит в спорт. Любые большие соревнования популяризируют спорт. Те, кто смотрит, ощущает этот праздник здесь, рядом, они, конечно же, вовлекаются в занятия спортом. Это одна из главных целей Универсиады-2017.
- Сколько стран примет участие в Универсиаде?
- По нашим операционным планам, расчетам, которые мы бесспорно имеем, участниками будет около 50-55 стран. На сегодняшний день мы имеем четкие 23 заявки, среди них, бесспорно, есть Армения. Более того, даже в формате тестовых мероприятий на чемпионате, которые мы делали в декабре 2014 года, 3-4 горнолыжника приехали из Армении. Само собой, это будет вся Европа, Северная Америка, Скандинавский регион, естественно, Россия, Беларусь, Армения, Узбекистан, Кыргызстан.
- В 2017 году в Казахстане, в Астане, пройдет также международная выставка ЭКСПО. Не будет она конкурентом Универсиады, или наоборот, выставка станет стимулом для потока туристов?
- Сейчас в формате правительства рассматривается наша инициатива, которую мы сделали совместно с нашими коллегами с ЭКСПО по организации отдельной международной пиар-кампании под названием "Казахстан-2017". Начнем с того, что мероприятия проходят в разное время: мы 2017 год открываем, наше мероприятие проходит в январе-феврале, а ЭКСПО проходит в летний период, это три летних месяца. И мы бесспорно друг другу ни по тематике мероприятий, ни по календарю никак не мешаем, а вот то, что в бизнесе называется синергией, это мы используем сегодня. Огромный акцент на обмен опытом, на совместную подготовку кадров. Например, Алматы очень силен своими волонтерскими отрядами. Я практически убежден, что большая часть волонтеров, которая будет задействована на проведение  наших игр, потом на летний период поедет помогать нашим коллегам в Астане. Более того, существует даже правительственное постановление, согласно которому определенное дорогостоящее высокотехнологичное оборудование, которое будет использовано на играх в Алматы, потом будет передано нашим друзьям в Астане.
- Казахстан фактически станет топ-темой 2017 года?
- Вот к этому мы стремимся. Весь мир понимает, что оба бренда достаточно весомые – и Международные студенческие игры, и ЭКСПО – всемирная выставка, тем более с такой важной темой как "Энергия будущего". Правительство, глава Казахстана продолжают повышать имидж государства как очень развитой, толерантной страны, где проживает развитая молодежь, говорящая на всех языках мира. И мы, как и ваша страна, показываем свое гостеприимство, которое у нас в крови, мы показываем наши новые технологии, нашу финансовую и политическую стабильность. Поэтому Вы абсолютно правильно говорите, что 2017 год будет для нас очень знаковым.
- Насколько в программе "100 шагов" учитываются векторы развития спорта?
- Если говорить о той новаторской идее, которую озвучил глава государства Назарбаев в "100 шагах", эксперты, в первую очередь из бизнеса, называют эту программу настоящей конкретизацией генеральной программы "Казахстан-2050", той программы, которая была принята еще около трех лет назад. Глава государства как грамотный менеджер окончательно, внятно и подробно описал, что необходимо сделать, чтобы достичь реализации этой программы. Правительство четко наметило конкретные шаги, сроки этих шагов, их приоритетность и последовательность. Понятие спорта, а если глобально скажем, понятие здорового образа жизни в стране стоит в основе всего, потому что все прекрасно понимают, что именно за нацией здоровой, развитой, спортивной всегда будет успех. Поэтому в этом плане мы эту политику поддерживаем, семимильными шагами в Казахстане строятся новые спортивные объекты, пункты для подготовки молодых спортсменов. Огромное значение придается популяризации массового спорта. В этом плане Алматы является для всех городов примером, потому что это еще и тот город, где массовый спорт является лидирующим - на сегодняшний день у нас 33-34% населения вовлечены в массовый спорт. Исторически сложилось так, что в Казахстане самым популярным видом спорта является борьба, очень любим бокс, футбол. Алматы, благодаря мэру города, весь "пересел" на велосипеды. Например, массовые велопробеги, в которых участвуют 2000-3000 человек, в Алматы проводят минимум два раза в месяц, это уже стало традицией. Это спортивный город. Сегодня мы также находимся в статусе города-кандидата на проведение Олимпийских игр - 2022. Пока у нас конкурент только один – Пекин. И мы очень верим в нашу победу!