Ուկրաինան միշտ կպայքարի Ղրիմի համար
Ուկրաինայի իշխանությունները ցանկանում են «ճանապարհային քարտեզ» մշակել Ղրիմ թերակղզուն Ուկրաինայի կազմում ազգային-տարածքային ինքնավարության կարգավիճակ հատկացնելու վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդվում է պետության ղեկավարի կայքում տեղադրված՝ Թուրքիայում անցկացվող Ղրիմի թաթարների II համաշխարհային կոնգրեսի մասնակիցներին նախագահ Պորոշենկոյի ողջույնի խոսքում, հաղորդում է 1news.info-ն:
Մինչ այդ Պորոշենկոն կոչ էր արել սահմանադրական հանձնաժողովին՝ նոր սահմանադրության մեջ ուշադրություն դարձնել Ղրիմի հարցին:
Իսկ Ուկրաինայի արտգործնախարար Պավել Կլիմկինը, Անկարայում Ղրիմի թաթարների II համաշխարհային կոնգրեսի բացմանը հայտարարել է, որ Ուկրաինան ոչ մի դեպքում պատերազմ չի բերի Ղրիմ, բայց երբեք էլ անեքսիայի փաստի հետ չի հաշտվի, հաղորդում են Ուկրաինայի ԱԳՆ-ից, տեղեկացնում elvisti.com-ը:

Ukraine will always fight for the Crimea!
The Ukrainian authorities want to develop a "road map" regarding giving the Crimean peninsula the status of national-territorial autonomy within Ukraine. This was mentioned in the greeting of President of Ukraine Petro Poroshenko to participants of the II World Congress of Crimean Tatars, held in Turkey, according to the website of the President, reports 1news.info.
As previously reported Poroshenko called constitutional commission to draw attention to the issue of the Crimea in the new Constitution.
And Ukrainian Foreign Minister Pavel Klimkin, at the opening of the II World Congress of the Crimean Tatars in Ankara said that Ukraine under any circumstances will not bring in the Crimea war, but never accept the fact of annexation, reports Ukrainian Foreign Ministry, through elvisti.com.