Ուկրաինան միշտ կպայքարի Ղրիմի համար
Ուկրաինայի իշխանությունները ցանկանում են «ճանապարհային քարտեզ» մշակել Ղրիմ թերակղզուն Ուկրաինայի կազմում ազգային-տարածքային ինքնավարության կարգավիճակ հատկացնելու վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդվում է պետության ղեկավարի կայքում տեղադրված՝ Թուրքիայում անցկացվող Ղրիմի թաթարների II համաշխարհային կոնգրեսի մասնակիցներին նախագահ Պորոշենկոյի ողջույնի խոսքում, հաղորդում է 1news.info-ն:
Մինչ այդ Պորոշենկոն կոչ էր արել սահմանադրական հանձնաժողովին՝ նոր սահմանադրության մեջ ուշադրություն դարձնել Ղրիմի հարցին:
Իսկ Ուկրաինայի արտգործնախարար Պավել Կլիմկինը, Անկարայում Ղրիմի թաթարների II համաշխարհային կոնգրեսի բացմանը հայտարարել է, որ Ուկրաինան ոչ մի դեպքում պատերազմ չի բերի Ղրիմ, բայց երբեք էլ անեքսիայի փաստի հետ չի հաշտվի, հաղորդում են Ուկրաինայի ԱԳՆ-ից, տեղեկացնում elvisti.com-ը:

Украина всегда будет бороться за Крым!
Власти Украины хотят разработать "дорожную карту" относительно предоставления полуострову Крым статуса национально-территориальной автономии в составе Украины. Об этом в приветствии президента Украины Петра Порошенко участникам II Всемирного конгресса крымских татар, проходящего в Турции, сообщается на сайте главы государства, передает 1news.info.
Как сообщалось ранее Порошенко призвал конституционную комиссию обратить внимание на вопрос Крыма в новой Конституции.
А министр иностранных дел Украины Павел Климкин, на открытии II Всемирного конгресса крымских татар в Анкаре заявил, что Украина ни при каких условиях не принесет в Крым войну, но никогда не смирится с фактом аннексии, сообщили в МИД Украины, передает elvisti.com.