Ճանաչե՛նք Արցախը. Ասկերան
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ութ վարչական շրջաններից մեկն է, որն ընդգրկում է երկրի կենտրոնական մասը։
Ասկերանի շրջանը հյուսիսում և հյուսիս-արևմուտքում սահմանակցում է Մարտակերտի շրջանին, արևմուտքում՝ Քաշաթաղի շրջանին: Հարավային սահմանները հասնում են մինչև Մարտունու և Հադրութի շրջաններ, իսկ հարավ-արևելքում սահմանակից է Մարտունու շրջանին: Հյուսիս-արևելքով անցնում է Ադրբեջանի հետ պետական սահմանը: Շրջանը զբաղեցնում է 1222 քառ. կմ տարածք: Շրջանն ունի խառը ռելիեֆ. հարավ – արևմուտքում՝ լեռնային, հյուսիս-արևելքում՝ հարթավայրային: Շրջանով հոսում են Կարկառ, Բադարա (Պատարա) և Քոլատակ գետերը: Պատմական աղբյուրների համաձայն՝ վաղ անցյալում շրջանի տարածքի մի մասը` Կարկառի աջափնյա հատվածը, մտնում էր Արցախի Վարանդա գավառի մեջ, ձախափնյակը` Խաչենի:
2013 թվականի տվյալների համաձայն՝ շրջանի բնակչությունը կազմում է  18.251 մարդ:
Ասկերանի շրջանում կա 45 բնակավայր, որոնցից 42-ն ունեն համայնքի կարգավիճակ:
Ասկերանի շրջանի միակ քաղաքը շրջկենտրոնն է՝ Ասկերան քաղաքը, որը տեղակայված է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից 14կմ հեռավորության վրա: Ասկերան քաղաքը հիմնվել է 1920ականներին, հին ռազմական բերդի տեղում, դրա համար էլ ստացել է այդ անվանումը, որը բառացիորեն նշանակում է «զորանոց»: 1967թ. -ից սկսած Ասկերանը քաղաքատիպ ավան է: Բնակչությունը կազմում է 2.1 հազ. մարդ (2008թ.):
Ասկերանի ամրոցը կառուցվել են միջնադարում: XVIII դարում այն ենթարկվել է վերակառուցման և ստացել է ներկայիս տեսքը: Արևելյան Հայաստանը Ռուսաստանին միացնելուց հետո, երկար ժամանակ ռուսական զորքերի համար ծառայել է որպես ռազմաբազա: Ղարաբաղի այս ամրոցը մեծ պաշտպանական դեր է խաղացել  1905-06թթ.-ին՝ հայ-թաթարական բախումների ժամանակ թաթար ջարդարարներից, և  1918-20թթ.–ին՝ թուրք զավթիչներից: Պաշտպանական կառույցը ձգվում է ավելի քան 1.5կմ երկարությամբ՝ Կարկառ գետի երկու կողմերով:
Ասկերանի շրջանի բնակչությունը հիմնականում զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ և վերջինիս հետ կապված արտադրություններով: Այսպես, գյուղատնտեսության զարգացած ճյուղերն են հացահատիկի և բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակությունը, այգեգործությունը և անասնաբուծությունը: Տնտեսության զարգացած ճյուղերից են նաև գինեգործությունը, պահածոների արտադրությունը, փայտամշակումը, ծխախոտի հումքի մշակումը, խճի և ավազի արտադրությունը:
Ասկերանի շրջանի տարածքում պահպանվել են մի շարք պատմաճարտարապետական կոթողներ, որոնց շարքում մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում Ասկերանի ամրոցը (XVIII դար), Վարանդայի Շահնազարյան մելիքների նախկին նստավայր Ավետարանոց գյուղի հուշարձանը, Բովուրխանավանքը, Պտկեսի Սուրբ Գևորգ եկեղեցին, Սարուշենի Փիրումաշեն եկեղեցին, Ծաղկաշատ գյուղում գտնվող XIX դարի վերջի և XX սկզբներին մղված հայ ազատագրական պայքարի հայտնի գործիչ Նիկոլ Դումանի տուն թանգարանը, Բադարայի (Պատարա)  գետի ավազանի հուշակոթողները, Այգեստանի մոտակայքում գտնվող բուժիչ աղբյուրը: Ասկերանի շրջանում է գտնվում «Տիգրանակերտ» պատմամշակութային արգելոցը, որը հիմնվել է 2008 թվականին Տիգրանակերտ հնավայրի և Խաչենագետի ստորին հովտի ամբողջական պատմամշակութային ու բնական համալիրի նյութական և հոգեւոր արժեքներն իրենց պատմական, մշակութային եւ բնական միջավայրում պահպանելու նպատակով:
Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում կարելի է տեսնել քաղաքացիական ճարտարապետության հիանալի նմուշների հետքեր: Նախ և առաջ, դրանք, Շահնազարյանների երեք մելիքական ապարանքներն են: Հարավային մասում գտնվում է Բագի մելիքի պալատը, որն ունի մի քանի գլխատներ: Այդ սենյակները բավականին լավ են պահպանվել, ինչը տեղեկություններ է տալիս այն ժամանակվա կենցաղի մասին: Գյուղի արևմտյան մասում, մեծ ժայռին հարակից, գտնվում է մելիքական երկրորդ պալատը: Նրանից հյուսիս գտնվում է մելիք Շահնազարի պալատը, որը ունի մի քանի գլխատներ և կամարակապ սենյակներ: Բոլոր այս պալատները կառուցվել են XVIII դարում, բայց նրանց բարվոք վիճակը բավականին մեծ քանակությամբ տեղեկություններ է հաղորդում այդ դարաշրջանի ղարաբաղյան պալատականների կենսակերպի և կենցաղի մասին:
Սուրբ Գևորգի վանքը, որը հայտնի է նաև վանքի մոտ գտնվող Ուլուբաբ գյուղի անունով, կառուցվել է Շահնշահ Աշոտ թագավորի որդու կողմից՝ հայկական տոմարով 712թ.-ին (1263թ.), բայց տարբեր ժամանակաշրջաններում բազմիցս վերակառուցվել է: Վանքի բակում կանգնեցրած է հատուկ գերեզմանաքար, որի կենտրոնում փորված է անցք: Ավանդության համաձայն, հիվանդները և տառապողները երեք անգամ անցնում էին նրա միջով, որպեսզի ազատվեին հիվանդություններից: Քարի այդ հրաշագործ ազդեցության շնորհիվ,  վանքը նաև հանդիսացել է խոշորագույն ուխտագնացության կենտրոն, ոչ միայն միջնադարում և XIX դարում, այլև նույնիսկ խորհրդային տարիներին:
Փիրումաշեն եկեղեցին հետաքրքրական է այն առումով, որ նրա շինարարության ժամանակ պատերի մեջ  որմնաշարվել են նախաքրիստոնեական՝ հեթանոսական ժամանակներից մնացած մեհյանների գերեզմանաքարեր: Եկեղեցուն հարակից գտնվում է գերեզմանոց՝ միջնադարին պատկանող մեծ քանակությամբ գերզմանաքարերով, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում պատմաբանների համար:
Ասկերանի շրջանում է գտնվում նաև բազմաթիվ անեկդոտների հերոսի, հնարամիտ և սրամիտ Պըլը Պուղու՝ մելիք Շահնազարի (XVIIIդ.) ծաղրածուի գերեզմանը: Նրա հայրենի Շոշ գյուղի բնակիչները մեծ սիրով կպատմեն Ձեզ բազմաթիվ ծիծաղելի պատմություններ՝ կապված իրենց ճանաչված հողակցի հետ:

Знакомимся с Карабахом. Аскеран
Аскеранский район (один из 8 районов НКР) занимает центральную часть НКР. Во время карабахской войны на территории района велись активные боевые действия: район имел стратегическое значение для безопасности столицы НКР Степанакерта.
Аскеранский район граничит на севере и северо-западе с Мартакертским районом, на западе - Кашатагским районом НКР. На юге граничит с Шушинским и Гадрутским районами НКР, на востоке - с Агдамским районом Азербайджана, на юго-востоке - с Мартунинским. На северо-востоке проходит государственная граница с Азербайджаном.
На юго-западе Аскеранского района находится столица НКР - Степанакерт.
Район занимает территорию площадью 1222 кв.км., население составляет 17 400 человек.
Территория района имеет смешанный рельеф: горный - на юго-западе, равнинный - на северо-востоке. По району протекают реки Каркар, Бадара, Колатак. В прошлом, как указывают исторические источники, часть Аскеранского района (правобережная часть реки Каркар) входила в состав провинции Варанда, а другая часть (левобережная) - в состав провинции Хачен.
Согласно данным за 2013 год, в аскеранском районе проживает 18251 человек.
Население Аскеранского района НКР главным образом занято в сельском хозяйстве и смежных отраслях. Так, развитые сектора сельского хозяйства - выращивание зерновых и овощных культур, садоводство и животноводство. В районе развиты также виноделие, производство консервов, деревообрабатывающая промышленность, обработка табака, производство щебня и песка.
В Аскеранском районе сорок пять населенных пунктов, из них один город - райцентр Аскеран, расположенный в четырнадцати километрах от столицы НКР Степанакерта. Город Аскеран возник на месте старинного военного форта после 1920 года, поэтому и получил свое название, которое буквально означает «казарма». С 1967 года Аскеран – поселок городского типа. Численность населения - 2100 (2008 г.).
На месте города в начале 18 века был основан форт, который после присоединения Восточной Армении к России долгое время служил опорным пунктом русских войск.
До сегодняшнего дня прекрасно сохранилась Аскеранская крепость, сооруженная в средние века. В 18 веке она подверглась серьезной реконструкции и обрела свой нынешний вид. Укрепление имеет стены толщиной до 2-х и высотой до 9-ти метров, круглые дозорные башни, соединенные узкими коридорами. В стенах пробиты бойницы. Этот аванпост Карабаха сыграл большую роль в защите региона от татарских погромщиков во время армяно-татарских столкновений 1905-06 и от турецких захватчиков в 1918-20 гг. Защитные сооружения тянутся более чем на 1,5 км. по обе стороны от реки Каркар.
В Аскеранском районе НКР сохранились многочисленные историко-архитектурные памятники, среди которых особый интерес представляют Аскеранская крепость - (18 в.), памятники села Аветараноц, бывшего резиденцией меликов-князей Варанды Шахназарянов, Бовурханаванк, монастырь Сурб Геворг или Пткес-Берк, церковь Пирумашен у села Сарушен, дом-музей известного деятеля армянского национально-освободительного движения конца 19-начала 20 вв. Никола Думана в селе Цахкашат, памятники долины реки Бадара, целебный родник у села Айгестан.
В Аскеранском районе находится историко-культурный заповедник "Тигранакерт". В 2009 году на территории  Аскеранского района Нагорно-Карабахской Республики у подножия левобережной горы Вакасар в результате раскопок обнаружен город Тигранакерт, построенный при армянском царе Тигране Великом. Город был основан примерно в 70-ых годах до нашей эры и продолжал существовать до 15 века.
Село Аветараноц - это настоящий музей под открытым небом. В селе Аветараноц можно увидеть следы замечательных образцов гражданского зодчества. Прежде всего, это три меликских дворца, принадлежавших разным меликам из рода Шахназарянов. В южной части находится дворец мелика Баги, состоящий из нескольких глхатунов (главных домов). Эти комнаты достаточно хорошо сохранились, что дает ценный материал для представления о жилищах того времени. В западной части деревни к огромной скале примыкает второй меликский дворец. К северу от него - дворец мелика Шахназара, включающий в себя несколько глхатунов и сводчатых комнат. Все дворцы были построены в 18 веке, но их неплохая сохранность дает много информации об образе жизни и быте карабахских дворян той эпохи.
Монастырь Св. Георгия известный также названием Улубаб, что связано с названием села, расположенного в сотне метров ниже комплекса, был построен в 712 году по армянскому летоисчислению (1263 г.) сыном царя Ашота Шаханшахом, но в разные периоды неоднократно перестраивался. Во дворе монастыря установлено особое надгробие с пробитым в центре отверстием. Согласно традиции, страждущие и больные трижды проползают через него, чтобы излечиться от недугов. Благодаря в том числе и этому чудодейственному камню, монастырь являлся крупнейшим центром паломничества не только в средневековье, но и в 19 веке и даже в советские времена.
Церковь Пирумашен интересна тем, что при строительстве в ее стены были замурованы более древние надгробные плиты с необычными орнаментами, оставшиеся здесь от дохристианского языческого капища. Рядом с церковью сохранилось кладбище с надгробиями, относящееся к раннему средневековью и представляющее большой интерес для любителей истории.
Также в Аскеранском районе находится могила известного героя бесчисленных анекдотов, забавных историй, любимого персонажа арцахского фольклора, находчивого и остроумного Пылы-Пуги, шута мелика Шахназара, жившего в середине 18 века. Жители его родной деревни Шош с удовольствием расскажут смешные истории о своем знаменитом земляке.
И еще в Аскеранском районе есть село Астхашен ("село звезд") – там со скалы сыплются камешки в виде звездочек.
Обязательно посетите Аскеранский район Карабаха – возьмите звездочку на память, сфотографируйтесь у Аскеранской крепости и пролезьте через дыру в Улубабе: карабахское долголетие вам будет точно гарантировано!