ԱՄՆ-Եգիպտոս. ինչո՞վ է պայմանավորված ջերմացումը
Միացյալ Նահանգները ռազմավարական երկխոսություն է սկսել մերձավորարևելյան իր երբեմնի գլխավոր դաշնակցի` Եգիպտոսի հետ: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին այցելել է Կահիրե̦ որտեղ հանդիպել է երկրի նախագահ Աբդել-Ֆաթթահ Աս-Սիսիի և արտգործնախարար Սամեհ Շուքրիի հետ: Քերին հայտարարել է̦ որ կողմերը մտադիր են խորացնել համագործակցությունն ինչպես քաղաքական̦ այնպես էլ տնտեսական և ռազմական ոլորտներում:
Քերին նշել է̦ որ ԱՄՆ-ը և Եգիպտոսը վերադառնում են երկկողմ հարաբերություններում «ավելի ամուր հիմքին»` չնայած առկա տարաձայնություններին մարդու իրավունքների հարցերում̦ հաղորդում է Reuters գործակալությունը: Եգիպտոսի արտգործնախարարն էլ ընդգծել է̦ որ Կահիրեն լուրջ տարաձայնություններ չունի Վաշինգտոնի հետ̦ «կան միայն տարբեր տեսակետներ մի շարք հարցերի շուրջ̦ ինչը բնական է»: Նա հատկապես կարևորել է ռազմական ոլորտում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Միաժամանակ Եգիպտոսի նախագահի մամլո ծառայությունը հայտնում է̦ որ Աս-Սիսին ստացել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի նամակը̦ որտեղ վերջինս հույս է հայտնում̦ որ ռազմավարական երկխոսությունը կխորացնի երկու երկրների դաշնակցությունը և կնպաստի Եգիպտոսի զարգացմանը̦ հայտնում է եգիպտական Al-Ahram օրաթերթը: Եգիպտոսի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Քերին նշել է̦ որ ԱՄՆ-ն աջակցում է ահաբեկչության դեմ պայքարում Եգիպտոսի ջանքերին ինչպես երկրի ներսում̦ այնպես էլ տարածաշրջանային մակարդակում̦ և պատրաստ է անհրաժեշտ օգնություն տրամադրել:
Եգիպտոսն Արաբական Արևելքում անհատույց ամերիկյան ռազմական օգնություն ստացող ամենախոշոր երկիրն է: ԱՄՆ ռազմական օգնությունը կազմում է 1,3 միլիարդ դոլար: Եգիպտոսն ԱՄՆ-ի մերձավորարևելյան քաղաքականության մեջ առաջնային նշանակություն ունի: Իսրայելի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքած և Սուեզի ջրանցքը վերահսկող Եգիպտոսը տարիներ շարունակ եղել է ԱՄՆ-ի գլխավոր դաշնակիցը Մերձավոր Արևելքում:
Սակայն 2013 թվականի հուլիսին զինվորականների կողմից «Մուսուլման եղբայրների» ներկայացուցիչ Մուհամեդ Մուրսիի տապալումից հետո̦ ինչը Վաշինգտոնը որակեց որպես «ռազմական հեղաշրջում»̦ երկու երկրների հարաբերություններն այլ ուղով ընթացան: ԱՄՆ-ը կասեցրեց Եգիպտոսին տրամադրվող ռազմական և ֆինանսական օգնությունը:
2015 թվականի մարտին ամերիկյան վարչակազմն̦ այնուամենայնիվ̦ վերականգնեց Եգիպտոսին տրամադրվող օգնությունը` հավանաբար հաշվի առնելով այս երկրի կարևորությունն իր մերձավորարևելյան քաղաքականության մեջ: Իսկ անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ը 8 F-16 կործանիչներ է մատակարարել Եգիպտոսին̦ որոնց մատակարարումը ևս կասեցվել էր:
Չի բացառվում̦ որ Վաշինգտոնի դիրքորոշման այս փոփոխությունը պայմանավորված է տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբավորումների ակտիվացմամբ̦ որոնց դեմ արդյունավետ պայքարելու համար անհրաժեշտ է Եգիպտոսի օգնությունը: Մյուս կողմից̦ Միացյալ Նահանգները հավանաբար սկսել է գիտակցել̦ որ Եգիպտոսում կառավարման նման ավտորիտար մոդելն ավելի գերադասելի է̦ քան իսլամիստական ուժերը̦ որոնք ցանկացած պահի կարող են դուրս գալ վերահսկողությունից: Իհարկե̦ պաշտոնապես ամերիկյան վարչակազմը շարունակելու է խոսել Եգիպտոսում մարդու իրավունքների ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու և առավել ժողովրդավարական մեթոդներ որդեգրելու անհրաժեշտության մասին:

The US initiated "strategic dialogue" with Egypt which once was United States’ main partner in the Middle East. The US Secretary of State John Kerry visited Cairo where he met Egypt's President Abdel-Fattah El-Sisi and Egyptian Foreign Minister Sameh Shoukri. Kerry said they are going to deepen cooperation in political, economic and military fields.
John Kerry said the United States and Egypt are returning to a "stronger base" in bilateral ties despite tensions and human rights concerns, Reuters reports. In his turn, Egyptian Foreign Minister said Cairo had no major disagreements with Washington, only "differences in points of view over some issues, which is natural". He also emphasized the importance of deepening cooperation in the military sphere.
At the same time Egyptian presidency said in a statement that US president Barack Obama told Egypt's president Abdel-Fattah El-Sisi that he hopes the strategic dialogue between the two countries will deepen cooperation and contribute to Egypt's development, Egyptian Al-Ahram reports. During the meeting with Egypt's president, Kerry also highlighted his country's support for Egyptian efforts to combat terrorism, both at the domestic level in Sinai and at the regional level, pointing to the US' readiness to cooperate with Egypt in this regard and provide any necessary support to confront terrorism and defeat it.
Egypt is one of the biggest recipients of the American aid in the Middle East. It annually receives 1,3 billion dollars of military aid from Washington. Egypt has primary importance in America's Middle East policy. It signed peace agreement with Israel and controls Suez canal.
But in July 2013 after the overthrow of Mohamed Morsi of the Islamic Brotherhood, relations between the two countries became tense and the United States announced the suspension of its annual military aid to Egypt, because Washington described that event as a "military coup".
However, in March 2015, the Obama administration resumed American aid, probably taking into consideration Egypt’s importance in its Middle East policy. Last week the US sent eight F-16 fighter jets to Cairo.
It is not excluded that this change in Washington's position is conditioned by intensification of terrorist groups in the region. The US needs Egypt to fight against them. On the other hand, the US probably has begun to realize that the Egyptian authoritarian model of governance is more preferable than the same Islamic groups that can get out of control at any moment. Of course, the American administration will formally continue speaking about the need of human rights reforms in Egypt.