ԱՄՆ-Եգիպտոս. ինչո՞վ է պայմանավորված ջերմացումը
Միացյալ Նահանգները ռազմավարական երկխոսություն է սկսել մերձավորարևելյան իր երբեմնի գլխավոր դաշնակցի` Եգիպտոսի հետ: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին այցելել է Կահիրե̦ որտեղ հանդիպել է երկրի նախագահ Աբդել-Ֆաթթահ Աս-Սիսիի և արտգործնախարար Սամեհ Շուքրիի հետ: Քերին հայտարարել է̦ որ կողմերը մտադիր են խորացնել համագործակցությունն ինչպես քաղաքական̦ այնպես էլ տնտեսական և ռազմական ոլորտներում:
Քերին նշել է̦ որ ԱՄՆ-ը և Եգիպտոսը վերադառնում են երկկողմ հարաբերություններում «ավելի ամուր հիմքին»` չնայած առկա տարաձայնություններին մարդու իրավունքների հարցերում̦ հաղորդում է Reuters գործակալությունը: Եգիպտոսի արտգործնախարարն էլ ընդգծել է̦ որ Կահիրեն լուրջ տարաձայնություններ չունի Վաշինգտոնի հետ̦ «կան միայն տարբեր տեսակետներ մի շարք հարցերի շուրջ̦ ինչը բնական է»: Նա հատկապես կարևորել է ռազմական ոլորտում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Միաժամանակ Եգիպտոսի նախագահի մամլո ծառայությունը հայտնում է̦ որ Աս-Սիսին ստացել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի նամակը̦ որտեղ վերջինս հույս է հայտնում̦ որ ռազմավարական երկխոսությունը կխորացնի երկու երկրների դաշնակցությունը և կնպաստի Եգիպտոսի զարգացմանը̦ հայտնում է եգիպտական Al-Ahram օրաթերթը: Եգիպտոսի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Քերին նշել է̦ որ ԱՄՆ-ն աջակցում է ահաբեկչության դեմ պայքարում Եգիպտոսի ջանքերին ինչպես երկրի ներսում̦ այնպես էլ տարածաշրջանային մակարդակում̦ և պատրաստ է անհրաժեշտ օգնություն տրամադրել:
Եգիպտոսն Արաբական Արևելքում անհատույց ամերիկյան ռազմական օգնություն ստացող ամենախոշոր երկիրն է: ԱՄՆ ռազմական օգնությունը կազմում է 1,3 միլիարդ դոլար: Եգիպտոսն ԱՄՆ-ի մերձավորարևելյան քաղաքականության մեջ առաջնային նշանակություն ունի: Իսրայելի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքած և Սուեզի ջրանցքը վերահսկող Եգիպտոսը տարիներ շարունակ եղել է ԱՄՆ-ի գլխավոր դաշնակիցը Մերձավոր Արևելքում:
Սակայն 2013 թվականի հուլիսին զինվորականների կողմից «Մուսուլման եղբայրների» ներկայացուցիչ Մուհամեդ Մուրսիի տապալումից հետո̦ ինչը Վաշինգտոնը որակեց որպես «ռազմական հեղաշրջում»̦ երկու երկրների հարաբերություններն այլ ուղով ընթացան: ԱՄՆ-ը կասեցրեց Եգիպտոսին տրամադրվող ռազմական և ֆինանսական օգնությունը:
2015 թվականի մարտին ամերիկյան վարչակազմն̦ այնուամենայնիվ̦ վերականգնեց Եգիպտոսին տրամադրվող օգնությունը` հավանաբար հաշվի առնելով այս երկրի կարևորությունն իր մերձավորարևելյան քաղաքականության մեջ: Իսկ անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ը 8 F-16 կործանիչներ է մատակարարել Եգիպտոսին̦ որոնց մատակարարումը ևս կասեցվել էր:
Չի բացառվում̦ որ Վաշինգտոնի դիրքորոշման այս փոփոխությունը պայմանավորված է տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբավորումների ակտիվացմամբ̦ որոնց դեմ արդյունավետ պայքարելու համար անհրաժեշտ է Եգիպտոսի օգնությունը: Մյուս կողմից̦ Միացյալ Նահանգները հավանաբար սկսել է գիտակցել̦ որ Եգիպտոսում կառավարման նման ավտորիտար մոդելն ավելի գերադասելի է̦ քան իսլամիստական ուժերը̦ որոնք ցանկացած պահի կարող են դուրս գալ վերահսկողությունից: Իհարկե̦ պաշտոնապես ամերիկյան վարչակազմը շարունակելու է խոսել Եգիպտոսում մարդու իրավունքների ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու և առավել ժողովրդավարական մեթոդներ որդեգրելու անհրաժեշտության մասին:

США - Египет: дружба возвращается
Соединенные Штаты начали стратегический диалог с Египтом, который когда-то считался главным союзником Америки в регионе. Госсекретарь США Джон Керри посетил Каир, где встретился с президентом страны Абделем Фаттахом ас-Сиси и министром иностранных дел Самехом Шукри. Керри заявил, что стороны намерены углублять сотрудничество как в политической, так и в экономической и военной сферах.
Керри отметил, что США и Египет возвращаются к "более прочному фундаменту" в двусторонних отношениях, несмотря на существующие разногласия в сфере прав человека, сообщает Reuters. Министр иностранных дел Египта отметил, что "Каир не имеет серьезных разногласий с Вашингтоном, существуют только различные точки зрения по некоторым вопросам, что  вполне естественно". Шукри особенно подчеркнул важность сотрудничества в военной сфере.
Одновременно пресс-служба президента Египта сообщает, что Ас-Сиси получил письмо президента США, в котором Барак Обама выражает надежду, что стратегический диалог поможет углублению партнерства между странами и внесет свой вклад в развитие Египта, сообщает египетская газета Al-Ahram. На встрече с президентом Египта Керри отметил, что США поддерживают усилия Египта в борьбе против терроризма как внутри страны, так и на региональном уровне.
Египет считается крупнейшим получателем американской военной помощи среди арабских стран и занимает первое место в политике США на Ближнем Востоке. В течение последних десятилетий Египет, который подписал мирное соглашение с Израилем и контролирует Суэцкий канал, считался главным союзником США в регионе.
Однако в июле 2013 года, после свержения со стороны военных Мухамеда Мурси, представителя "Братьев мусульман", отношения этих стран пошли по иному пути. США охарактеризовали эти события как "военный переворот" и приостановили военную помощь Египту.
В марте 2015 года Вашингтон возобновил помощь Египту, учитывая его важность в своей ближневосточной политике. А на прошлой неделе США поставили в Египет восемь истребителей F-16.
Не исключено, что эти резкие изменения в позиции Вашингтона обусловлены активизацией террористических группировок в регионе. Для того, чтобы эффективно бороться с ними, Вашингтону нужен Египет. С другой стороны, США наверно, уже поняли, что египетская авторитарная модель управления является более предпочтительной, чем те же исламисты, которые в любой момент могут выйти из-под контроля. При этом, конечно, на официальном уровне американский режим продолжит говорить о необходимости проведения реформ в сфере прав человека и использования более демократических методов в Египте.