Ադրբեջանը էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներ է փնտրում
Ադրբեջանցի մի խումբ ֆիզիկներ ինժեներական պրակտիկա կանցնի Ռուսաստանի Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտում, որը հանդիսանում է այս ոլորտի առաջատար ինստիտուտներից մեկը, գրում է haqqin.az-ը՝ հղում անելով Росбалт-ին:
«Ներկայումս Ադրբեջանը չունի սեփական ատոմային էներգետիկա, սակայն երկիրը հեռատեսորեն հիմքեր է ստեղծում դրա զարգացման համար՝ այդ թվում նաև կադրային ներուժ ստեղծելով»,- նշում է Ռուս-ադրբեջանական բարեկամության կենտրոնի փորձագետ Դենիս Յակիմենկոն:
Ադրբեջանը մոտակա պլաններում պատրաստվում է կառուցել  20 մեգավատ հզորությամբ միջուկային ռեակտոր: Դա թույլ կտա երկրին սկսել իզոտոպների արտադրություն, որոնք կկիրառվեն բժշկական նպատակներով: Հիմա դրանք ներկրվում են արտերկրից:
Ադրբեջանի հեռահար նպատակը սեփական ատոմակայանի շահագործումն է, ինչի մասին Բաքուն խոսում է դեռ անցած դարի 70-ականներից:
Չնայած, որ ատոմակայանների շահագործումը այդքան էլ անվտանգ չէ, սակայն վերջին շրջանում գնալով ավելի շատ երկրներ են սկսել դիմել ատոմային էներգետիկային՝ ածխաջրածնային պաշարների քչության և աշխարհում դրանց համար մղվող պայքարի պատճառով:
Ֆոկուսիմա ԱԷԿ-ում տեղի ունեցած վթարից 4 տարի անց աշխարհում կրկին մեծ հետաքրքրություն է նկատվում ատոմակայանների նկատմամբ: Այս երևույթը սկսել են բնութագրել «ատոմային վերածնունդ» տերմինով:
Այսպես,ամենահամեստ կանխատեսումների համաձայն՝ մինչև 2030 թվականը երկրագնդի վրա կգործարկվի արդեն մոտ 500 ԱԷԿ (ներկայումս շահագործվում է 435 ԱԷԿ):
Ադրբեջանը ևս վերջին շրջանում մեծ ուշադրություն է դարձնում էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների վրա: Դա  մի կողմից կապված է երկրի նավթագազային պաշարների վերջանալու, մյուս կողմից՝ էլեկտրաէներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացնելու անհրաժեշտության հետ: Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության 2007 թվականին Վիեննայում կայացած 51-րդ համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանը առաջ քաշեց երկրում միջուկային ռեակտոր ստեղծելու հարցը: Այս կապակցությամբ ադրբեջանական կողմի փաստարկներից մեկն այն էր, որ երկրի նավթի և գազի պաշարները կվերջանան արդեն 25-30 տարուց և երկիրը արդեն հիմա պետք է լրջորեն մտած էներգիայի այլ աղբյուրների մասին:
Սակայն փորձագետները ընդգծում են, որ ատոմային ոլորտի արդյունավետ աշխատանքի ապահովման համար Ադրբեջանում առկա է ինչպես կադրային, այնպես էլ գիտա-արտադրական բազայի ակնհայտ պակաս: Ավելին, այս հարցում սկզբունքային է ԱԷԿ-ի համար հումքի մատակարարման հարցը, քանի որ Ադրբեջանը նման ռեսուրսներ չունի:

Азербайджан решил развивать "мирный атом"
Группа ученых из Азербайджана отправилась на инженерную практику в Объединенный институт ядерных исследований России, который  является одним из ведущих в своей области сообщает haqqin.az со ссылкой на Росбалт. "Сейчас в Азербайджане нет собственной атомной энергетики, но страна дальновидно закладывает основы для ее развития, в том числе создает кадровый потенциал", – отмечает эксперт Центра российско-азербайджанской дружбы Денис Якименко.
В ближайших планах Азербайджана – строительство исследовательского ядерного реактора мощностью 20 мегаватт и учебного реактора. Это позволит стране наладить производство изотопов для медицинских целей. Сейчас они завозятся из-за рубежа. Долгосрочная же цель республики – возведение собственной АЭС. "Бурное развитие экономики страны, повышение ее экспортного потенциала увеличивают потребность в энергетике, так что строительство АЭС в Азербайджане не просто возможно – оно закономерно", – говорит руководитель межпарламентской группы дружбы Россия-Азербайджан Дмитрий Савельев.
Спустя 4 года после аварии на АЭС Фукусима в мире опять отслеживается тенденция, получившая название "ядерный ренессанс". Несмотря на то, что эксплуатация АЭС не совсем безопасна, все большее количество стран обращаются к атомной энергетике из-за ограниченности углеводородной ресурсной базы на планете и развернувшихся энергетических войн за эти ресурсы. Самые сдержанные прогнозы говорят о том, что в перспективе 2030 года на планете будет эксплуатироваться до 500 энергоблоков (для сравнения, сейчас их насчитывается 435). Больше всего АЭС (63 АЭС, 104 энергоблока) эксплуатируется в США. На втором месте - Франция (58 энергоблоков), на третьем - Япония (50 блоков).
В последнее время Азербайджан тоже обращает внимание на альтернативные источники энергии. Это связано, во-первых, с исчерпаемостью углеводородных ресурсов, а во-вторых, с желанием диверсифицировать источники электроэнергии, в том числе для экспорта. На 51-ой конференции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), проходившей в сентябре 2007 года в Вене, Азербайджан вынес на обсуждение предложение о строительстве в стране ядерного реактора. Одним из аргументов представителей Азербайджана стали опасения, что запасы нефти и газа иссякнут через 25-30 лет, и республика уже сейчас вынуждена задумываться об альтернативных источниках энергии.
Вместе с тем эксперты подчеркивают, что на сегодняшний день республика испытывает явный дефицит кадров и недостаточность научно-производственной базы для обеспечения эффективной работы атомной отрасли. Более того, принципиальным здесь является вопрос поставок сырья для АЭС, потому как сам Азербайджан таковым не располагает.