Ճանաչե՛նք Արցախը. Մարտունի
Մարտունու շրջանը զբաղեցնում է ԼՂՀ հարավ-արևելյան մասը: Շրջանը կազմավորվել է 1991 թվականին՝ ԼՂԻՄ նույնանուն շրջանի (ստեղծվել էր 1930 թվականին) հիմքի վրա։ Շրջանի արևելյան հատվածը ներկայումս բռնազավթված է Ադրբեջանի կողմից։
Մարտունու շրջանը հյուսիս-արևմուտքում և արևմուտքում սահմանակից է Ասկերանի, իսկ հարավում՝ Հադրութի շրջաններին։ Մարտունու արևելքով և հյուսիս-արևելքով անցնում է Ադրբեջանի հետ պետական սահմանը։ Շրջանի մակերեսը կազմում է 951 քառ. կմ: Շրջանի արևմտյան կեսն ունի նախալեռնային, թույլ թեքության մակերեույթ։ Համեմատաբար բարձր են Ննգի, Կաղարծի, Աշան, Ճարտար, Խերխան, Թաղավարդ գյուղերի մոտակայքով ձգվող լեռնաճյուղերի գագաթները (բարձրությունը՝ 1200-1500 մ)։ Լանդշաֆտը նախալեռնային, տափաստանային և անտառային է։ Մարտունու տարածքով է հոսում Վարանդա գետը՝ Ամարաս վտակով:
2005 թվականի մարդահամարի տվյալների համաձայն՝ շրջանում ապրում է 23 200 մարդ:
Կլիմիա
Շրջանի հարթավայրային մասում՝ հատկապես Մարտունի քաղաքում, Գևորգավանի, Աղբուռանի, Կուրապատիկնոյի, Ալաբալու հատվածներում կլիմայական պայմանները չոր մերձարևադարձային են, մթնոլորտային տեղումները սակավ, ձյան կայուն շերտ համարյա չի լինում։
Վարչատարածքային բաժանումներ
Մարտունու շրջանն ունի 36 համայնք, 40 բնակավայր։ Խոշոր բնակավայրերից են Մարտունի քաղաքը, Ճարտար, Ղուզե Ճարտար, Բերդաշեն, Գիշի, Թաղավարդ, Մոս գյուղերը։ Շրջկենտրոնը Մարտունի քաղաքն է, որը գտնվում է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից 45 կմ հեռավորության վրա։ Մարտունի քաղաքի բնակչությունը կազմում է 4695 մարդ։
Բնական պաշարներ
Մարտունու ընդերքը հարուստ է կրաքարի, բազալտի, գրանիտի, մարմարի և կավի պաշարներով: Մարմարի պաշարներով հարուստ է Նորշեն, գրանիտի պաշարներով՝ Ննգի, կավի պաշարներով՝ Ննգի ու Ղավախան գյուղերի շրջակայքը։
Տնտեսության հիմքը գյուղատնտեսությունն է։ Զարգացած են հացահատիկային բույսերի մշակությունը, խաղողագործությունը, պտղաբուծությունը, անասնաբուծությունը։ Հանրապետության հացահատիկային մշակաբույսերի 24.2%-ը, խաղողի ընդհանուր բերքի 58.9%-ն արտադրվում է Մարտունիի շրջանում։ 2002 թվականից գործում է «Լուսակերտ» թռչնաբուծական ֆաբրիկան (ՍՊԸ)։
Մարտունու շրջանում պահպանվել են հնության բազմաթիվ հուշարձաններ, որոնցից առավել մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում Ամարաս  (IV-XVII դդ) և Բռ Եղցի վանքերը, Կուսաբերդ-Աղջկաբերդ ամրոցը, զոհված զինվորների հուշարձանը Բերդաշենում։ Մարտունու շրջանի հետաքրքիր  տեսարժան վայրերից է նաև հսկա ծառը՝ Սխտորաշեն գյուղի հնագույն սոսին, որի տարիքը գիտնականների կարծիքով ավելի քան երկու հազար տարի է։
Միջնադարյան Հայաստանի հայտնի մշակութային ու կրոնական կենտրոն հանդիսացող Ամարասի վանքը գտնվում է պատմական Արցախի Մյուս Աբանդ գավառում։ Փավստոս Բուզանդի վկայությամբ Ամարաս վանքի եկեղեցին հիմնադրվել է Գրիգոր Լուսավորչի կողմից IV դարի սկզբին։ Ամարասն առավել հայտնի է դարձել IV դարի կեսերին, երբ այստեղ թաղվել է Գրիգոր Լուսավորչի թոռ Գրիգորիս եպիսկոպոսը:
V դարի սկզբին Մեսրոպ Մաշտոցը Ամարասում բացեց Արցախի առաջին դպրոցը, ինչը մեծապես նպաստեց Արցախ-Ուտիքում քրիստոնեական հավատքի տարածմանը։ Նույն հարյուրամյակի վերջին՝ 489 թվականին, Առանշահիկ արքա Վաչագան 3-րդը (Բարեպաշտ) գտնում է Գրիգորիսի արդեն մոռացված գերեզմանը, նրա վրա կառուցում է մատուռ և վերականգնում Գրիգոր Լուսավորչի կողմից կառուցված եկեղեցին։ Հետագայում բազմաթիվ վերակառուցումների հետևանքով անմիջապես մատուռ-դամբարանի վրա կառուցվել է եկեղեցի։
Արդեն հինգերորդ դարում Ամարասը դառնում է Հայաստանի խոշորագույն կրոնական կենտրոններից մեկը։  Արևելյան Հայաստանը Ռուսաստանին վերամիավորվելուց հետո,  XIX դարի երկրորդ կեսին Ամարասի վանական համալիրը, որը ուներ բավականին ամուր պաշտպանական կառույցներ, օգտագործվում էր որպես սահմանային ամրոց, իսկ 1832-1844 թթ.՝ որպես ռուս–պարսկական մաքսակետ։
Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղի տարածքում է գտնվում նաև ԼՂՀ-ում  կառուցված ամենաբարձր հուշարձանը: Մեծ Հայրենական պատերազմում զոհված արցախցիների հիշատակին նվիրված հուշարձանը կառուցվել է երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի քառասունամյակին: Հուշարձանն իրենից ներկայացնում է ալյումինից ձուլված՝  ձեռքին դափնու ճյուղ բռնած կնոջ արձան: Նրա բարձրությունը 32 մետր է: Այստեղ  է գտնվում պատմաերկրագիտական թանգարանը, որտեղ կա  Աղջկաբերդ ամրոցի ու նրա մոտ գտնվող հին բնակատեղիների պեղումների ժամանակ գտնված ցուցանմուշների մեծ հավաքածու:
Ստեփանակերտից երեսունյոթ կիլոմետր դեպի հյուսիս՝ Սխտորաշեն գյուղի մոտ վեր է խոյանում մի հսկա սոսի, որին անձնագիր է տրվել՝ որպես նախկին ԽՍՀՄ տարածքի ամենահին ու բարձր ծառը: Ծառի փչակն ունի 44 քառ.մ մակերես, որտեղ 100 ավելի մարդ կարող է հանգիստ կանգնել: Շառավիղը 27 մետր է, ծառի բարձրությունը 54 մետր է, ծառի ձգած ստվերը հավասար է 1400 քառ.մ:  Համաձայն ավանդազրույցներին՝ այս ծառի տակ են հանգստացել հայոց գրերի հեղինակ Մ. Մաշտոցը, հայտնի  աշուղ երգիչ Սայաթ-Նովան: Սոսու շրջակայքում պահպանվել են բազմաթիվ պատմական հուշարձաններ: Նրանցից ամենատեսարժանը վաղ միջնադարյան բազիլիկն ու հին գերեզմանոցի մնացորդներն են՝ բազմաթիվ հիասքանչ խաչքարերով:
Ավելացնենք, որ Մարտունու շրջանը հայտնի է նաև իր գինիներով: Այն նույնիսկ անվանվում է «Արցախյան շոմպայն», քանի որ գրեթե բոլոր տեղաբնակները պատրաստում են տնական գինի, որը հայտնի է ողջ Արցախում ու նրա սահմաններից դուրս։

Знакомимся с Карабахом. Мартуни
Мартунинский район занимает юго-восточную часть НКР. Район был образован в 1991 году, на основе одноименной области Карабаха (основан в 1930).  Восточная часть района в настоящее время оккупирована Азербайджаном.
Мартунинский район на северо-западе и на западе граничит с Аскеранским, на юге - с Гадрутским районами. На востоке и северо-востоке Мартуни проходит государственная граница с Азербайджаном. Мартунинский район имеет более равнинный ландшафт, по его территории протекает река Варанда с притоком Амарас. Площадь района составляет 951 кв.км. В древности на этих землях располагалась историческая провинция Мюс Абанд, позже – часть провинции Варанда.
Согласно данным за 2005 год, в мартуниском районе проживает 23200 человек.
В Мартунинском районе сорок населенных пунктов, из них 36 имеет статус общины. Райцентр - город Мартуни, находящийся на расстоянии 45 км от столицы НКР Степанакерта. Согласно данным 2008 года, в городе проживает около 5000 человек.
Население Мартунинского района НКР главным образом занято в сельском хозяйстве. Особо развито выращивание зерновых, виноградарство, садоводство, животноводство. 24,2% зерна и 58,9% урожая винограда по всей республике производится именно в Мартунинском регионе.
В Мартунинском районе сохранились многочисленные памятники, среди которых наибольший интерес представляют монастыри Амарас (IV-XVII вв.), Бри Ехци, крепость Кусаберд-Ахчкаберд, памятник павшим воинам в Бердашене. К любопытным достопримечательностям Мартунинского района относится также огромное дерево - древнейший платан в селе Схторашен, возраст которого, по мнению ученых, более двух тысяч лет.
Монастырь Амарас - известный религиозный и культурный центр средневековой Армении - находится в провинции Мюс Абанд исторического Арцаха. По свидетельству армянского историка IV-V вв. Фавстоса Бузанда, церковь монастыря Амарас основана в начале IV в. Григором Лусаворичем (Григорием Просветителем). К сожалению, каких-либо сведений о первоначальной архитектурной композиции этой церкви не сохранились.
Наибольшей известности Амарас достиг в середине IV века, когда здесь был захоронен внук Григора Лусаворича Епископ Григорис. В начале V века Месроп Маштоц открыл в Амарасе первую в Арцахе школу, что содействовало распространению христианской веры в Арцах-Утике. В конце того же столетия, в 489 году, царь Араншахик Вачаган III (Благочестивый) находит уже забытую могилу Григориса, строит над ней часовню и восстанавливает построенную Григорием Просветителем церковь. Именно эта часовня сохранилась по сей день почти без изменений под алтарем церкви монастыря Амарас. Впоследствии в процессе многочисленных перестроек непосредственно над часовней - усыпальницей была возведена церковь. Уже в пятом веке Амарас становится одним из крупнейших религиозных центров Армении. Во второй половине XIX века после присоединения Восточной Армении к России, монастырский комплекс Амарас, имеющий довольно сильно укрепленные оборонительные сооружения, использовался в качестве приграничной крепости, а в 1832-1844 годы - русско-персидской таможни. В середине XIX века, по всей вероятности, монастырская церковь была повреждена. Церковь была построена в 1858 году на средства армян - жителей Шуши.
В селе Бердашен Мартунинского ноходится памятник арцахцам, погибшим в Великой Отечественной войне, который был построен к сорокалетию окончания Второй мировой войны. Памятник представляет собой отлитую из алюминия статую женщины с лавровой ветвью в руке. Высота памятника - 32 метра. Здесь расположен историко-краеведческий музей, в котором находится большая коллекция экспонатов, найденных при раскопках крепости Ахчкаберд (Девичья крепость) и древних поселений рядом с ней.
В тридцати семи километрах к северу от Степанакерта у деревни Схторашен возвышается огромная чинара, которой был присвоен паспорт - как самому старому и высокому дереву на территории бывшего СССР. Дупло дерева имеет площадь 44 кв.м. На такой площади свободно могут стоять более 100 человек. Диаметр ствола - 27 метров, высота дерева составляет 54 метра. Площадь, на которую дерево отбрасывает тень, равна 1400 кв.м. Согласно преданиям, под этим деревом отдыхали создатель армянского алфавита М. Маштоц, легендарный певец-ашуг Саят-Нова. В окрестностях платана сохранилось множество исторических памятников. Наиболее примечательна из них раннесредневековая базилика и остатки древнего кладбища с множеством великолепных хачкаров.
Мартунинский район также называют "арцахской Шампанью", так как почти все местные жители делают домашнее вино, которое славится на весь Карабах и за его пределами.
Обязательно приезжайте в Мартунинский район НКР, отдохните в тени старого платана, выпейте домашнего мартунинского вина, и у вас появится совершенно новый взгляд на мир - так оно и бывает всегда в Карабахе, где есть время на отдых и размышления...