Բրիտանիան սկսել է վաճառել Շոտլանդիայի թագավորական բանկի բաժնետոմսերը
Բրիտանիայի կառավարությունը սկսել է վաճառել Շոտլանդիայի թագավորական բանկում իր մասնաբաժինը, հայտնում է BBC-ն:
Երեքշաբթի գիշերը բանկի բաժնետոմսերի 5.4%-ը 3.3 մլրդ դոլարով վաճառելուց հետո բանկի՝ կառավարությանը պատկանող բաժնետոմսերի փաթեթը նվազել է մինչև 73.6%:
Ծրագրվում է Շոտլանդիայի բանկն ամբողջովին մասնավորեցնել՝ չնայած դրա բաժնետոմսերն այժմ ավելի էժան են, քան 2008թ., երբ կառավարությունը ձեռք է բերել փաթեթը՝ բանկը սնանկացումից փրկելու համար:
Փորձագետները նշում են, որ փաթեթի վաճառքի հետևանքով կառավարությունը և հարկատուները կարող են կրել մոտ 1.6 մլրդ դոլարի կորուստ:

Британия начала продажу акций Королевского банка Шотландии
Правительство Британии начало продажу своей доли в Королевском банке Шотландии (Royal Bank of Scotland), сообщает BBC.
После продажи 5,4% акций банка за 3,3 млрд. долларов в ночь на вторник, пакет принадлежащих правительству акций банка уменьшился до 73,6%.
Банк Шотландии планируется приватизировать полностью, несмотря на то, что его акции сейчас стоят дешевле, чем в 2008 году, когда правительство приобрело пакет, чтобы спасти банк от банкротства.
Как отмечают эксперты, продажа пакета скорее всего обернется для правительства и налогоплательщиков убытком примерно в 1,6 млрд. долларов.