Բաքուն կոչ է անում չքաղաքականացնել «քաղաքականությունը»
Ռասիմ Ալիևի սպանությունն Ադբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից երկար տարիների ընթացքում անհադուրժողականության սերմանման արդյունք է, ասվում է «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ:
«Երբ իշխանություններն ընդդիմադիր լրագրողներին հրապարակայնորեն անվանում են թշնամիներ և դավաճաններ, իսկ լրագրողների վրա հարձակումները մնում են անպատիժ, պետք չէ զարմանալ նմանատիպ ողբերգությունների վրա»,- նշված է հայտարարությունում:
Հիշեցնենք, որ լրագրող Ռասիմ Ալիևը սոցցանցում քննադատական գրառում էր հրապարակել ֆուտբոլիստ Ջավիդ Հուսեյնովի հասցեին: Դրանից հետո լրագրողին ծեծի են ենթարկել, որից հետո ստացված վնասվածքներից վերջինս մահացել է հիվանդանոցում։
Հատկանշական է, որ նման դաժան միջադեպի նկատմամբ անտարբեր չի մնացել ոչ միայն լրագրողական մասնագիտական կառույցները, այլ նաև Եվրոպայի Խորհրդը: «Ես ցնցված եմ Լրագրողների անվտանգության  և ազատության ինստիտուտի տնօրեն Ռասիմ Ալիևի սպանությունով: Խիստ անհանգստացնում է, որ լրագրողների անվտանգության դրությունը երկրում շարունակում է վատանալ: Այս ողբերգական դեպքը պետք է իշխանությունների և հասարակության համար դառնա վերջին հիշեցումը, որ այսպես շարունակվել այլևս չի կարող», - հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
Ինչպես և կարելի էր ակնկալել, պաշտոնական Բաքուն համաձայն չէ այս քննադատությունների հետ և կոչ է անում միջազգային հանրությանը չքաղաքականացնել լրագրողի սպանությունը: «Դժբախտաբար որոշակի շրջանակներ նպատակաուղղված քաղաքականացնում են երկրում ցանկացած քրեական գործ: Մենք կոչ ենք անում Եվրոպայի խորհրդին և այլ կառույցներին դադարեցնել այս սպանության քաղաքականացումը», - ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ: ԱԳՆ ներկայացուցիչ Հիքմեթ Գաջիևի փոխանցմամբ՝ քաղաքացիների իրավունքների և շահերի պաշտպանությունը, օրենքի գերակայությունը և հիմնարար իրավունքների, այդ թվում նաև խոսքի ազատության ապահովումն Ադրբեջանում առաջնային են համարվում:
Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը խոսքի ազատության ինդեքսում 180 երկրների շարքում զբաղեցնում է 162-րդ տեղը, իսկ երկրում հաշվում է ավելի քան 100 քաղբանտարկյալ՝ պարզ է դառնում, որ ադրբեջանական ԱԳՆ այս հայտարարությունը երկրում ժողովրդավարական արժեքների վերաբերյալ ընդհանրապես չի համապատասխանում իրականությանը:
Իհարկե Ռասիմ Ալիևի սպանության դրդապատճառը քաղաքականության հետ որևէ կապ չունի, սակայն  ստեղծված իրավիճակը ավելին քան քաղաքական է: Այս սպանությունը խոսում է այն մասին, որ Ալիևի վարչակարգի  ոչ հանդուրժողական  քաղաքականությունը լրագրողների և ընդհանրապես այլակարծության նկատմամբ ադրբեջանական հասարակության որոշակի շրջանակներում դարձել է ազգային մտածողության անբաժան մաս:
Հարևան երկրում ստեղծված նման իրավիճակ, անշուշտ, սպառնում է տարածաշրջանային անվտանգությանը, այդ թվում՝ խոչընդոտելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Խոսքի ազատության բացակայության պայմաններում հայ և ադրբեջանական ժողովուրդների հաշտեցման և փոխադարձ կարծրատիպերի հաղթահարման հնարավորությունը շատ ցածր է, քանի որ արդեն այսօր մարդիկ ազատ չեն կարող հանդես գալ փոխվստահության վերականգնման նախաձեռնություններով և խաղաղ համագոյակցության կոչերով, որոնք չեն համապատասխանում Բաքվի իշխանությունների վարած քաղաքականությանը:

Баку призывает не политизировать политику
Убийство Расима Алиева -  это результат  нетерпимости и безнаказанности, которые разжигаются в стране  самыми высокопоставленными чиновниками  в течение многих лет, говорится в заявлении организации "Репортеры без границ" по поводу убийства журналиста, передает contact.az. "Когда правительственные чиновники публично называют критических журналистов врагами и предателями, а нападения на журналистов остаются безнаказанными, то не стоит  удивляться, что происходят подобные трагедии", – говорится в заявлении организации.
Азербайджанский журналист Расим Алиев 9 августа умер в больнице после того, как был избит неизвестными за негативный пост в Фейсбуке, касающийся полузащитника "Габалы" Джавида Гусейнова.
"Я шокирован убийством Расима Алиева, директора Института свободы и безопасности репортеров. Крайне тревожит, что ситуация с безопасностью журналистов в стране продолжает ухудшаться. Это трагическое событие должно стать последним напоминанием властям и всему обществу о том, что так больше продолжаться в стране не может", –  заявил генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд.
Конечно, официальный Баку не согласен с критикой международного сообщества и призывает не политизировать убийство журналиста. "К сожалению, определенные круги взяли за правило целенаправленно политизировать любое уголовное дело в Азербайджане. Мы призываем СЕ и остальные круги прекратить попытки политизации этой трагедии, а также данного уголовного дела", - говорится в заявлении азербайджанского МИД.
Представитель МИД АР Хикмет Гаджиев также добавил, что приоритетом азербайджанского государства являются защита прав и интересов граждан, верховенство закона, обеспечение фундаментальных свобод и прав, в том числе свободы СМИ.
Однако никак не получается всерьез реагировать на данное заявление МИД Азербайджана о ценности демократии в стране. Азербайджан занимает 162-ое место среди 180 стран по индексу свободы прессы, в стране более 100 политзаключенных. И в такой ситуации о каком обеспечении фундаментальных свобод и прав может идти речь?
Конечно, мотив убийства Алиева не политический, но сама ситуация более чем политическая. Убийство Расима Алиева говорит о том, что политика нетерпимости властей в отношении журналистов и инакомыслящих вообще стала неотъемлемой частью национального мышления в определенных кругах азербайджанского общества. Такая ситуация в соседней стране, конечно, угрожает и безопасности в регионе, а именно препятствует урегулированию карабахского конфликта.
В условиях отсутствия свободы слова возможности урегулирования между армянским и азербайджанским народами небольшие, так как люди не могут выступать с инициативами, направленными на восстановление взаимного доверия и призывами мирного сосуществования из-за их несоответствия с государственной политикой Азербайджана.