Ջոն Քերրին չի բացառում, որ ռուս և չինացի հաքերները կարդում են իր նամակները
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ամենևին չի բացառում, որ հաքերները Ռուսաստանից և Չինաստանից կարողանում են կարդալ իր անձնական նամակները. «Դա ավելի քան հավանական է», - հայտնել է Քերրին CBS-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք գիտենք, որ նրանք հարձակումներ են իրականացրել որոշ ամերիկյան կայքերի վրա վերջին մի քանի օրվա ընթացքում: Ես գրել եմ նամակներ այդ ամենն իմանալով հանդերձ»:
Ըստ ամերիկյան դիվանագիտության առաջնորդի՝ այսօր շատ երկրներում, այդ թվում` Ռուսաստանում և Չինաստանում, կիբեր հարձակումներ են վարում ԱՄՆ կառավարության գործակալությունների վրա: «Ընկերությունները միլիարդավոր դոլարներ են ծախսում իրենց պաշտպանել նպատակով, նույնն էլ անում է Միացյալ Նահանգների կառավարությունը», - վստահեցրել է ԱՄՆ Պետքարտուղարը: Քերրին նաև նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մտադիր է քննարկել այս հարցը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ՝ վերջինիս Վաշինգտոն նախատեսված այցի ընթացքում:

Джон Керри не исключает, что русские и китайские хакеры читают его почту
Госсекретарь США Джон Керри не исключает того, что хакеры из России и Китая читают его электронную почту. "Это весьма вероятно", - сказал он в интервью каналу CBS, передает ТАСС.
"Это не...за пределами возможного, и мы знаем, что они осуществляли атаки в отношении некоторых американских интересов в течение последних нескольких дней, - сказал Керри. - Это вполне возможно...и я, безусловно, пишу письма, зная обо всем этом".
По словам шефа американской дипломатии, сегодня многие страны, включая Россию и Китай, проводят кибератаки против американских госучреждений. "Компании тратят миллиарды долларов, чтобы защитить себя, и правительство Соединенных Штатов делает тоже самое", - заверил глава госдепа. Керри также сообщил, что президент США Барак Обама намерен обсудить данный вопрос с председателем КНР Си Цзиньпином в ходе визита китайского лидера в Вашингтон.