Ջոն Քերրին չի բացառում, որ ռուս և չինացի հաքերները կարդում են իր նամակները
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ամենևին չի բացառում, որ հաքերները Ռուսաստանից և Չինաստանից կարողանում են կարդալ իր անձնական նամակները. «Դա ավելի քան հավանական է», - հայտնել է Քերրին CBS-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք գիտենք, որ նրանք հարձակումներ են իրականացրել որոշ ամերիկյան կայքերի վրա վերջին մի քանի օրվա ընթացքում: Ես գրել եմ նամակներ այդ ամենն իմանալով հանդերձ»:
Ըստ ամերիկյան դիվանագիտության առաջնորդի՝ այսօր շատ երկրներում, այդ թվում` Ռուսաստանում և Չինաստանում, կիբեր հարձակումներ են վարում ԱՄՆ կառավարության գործակալությունների վրա: «Ընկերությունները միլիարդավոր դոլարներ են ծախսում իրենց պաշտպանել նպատակով, նույնն էլ անում է Միացյալ Նահանգների կառավարությունը», - վստահեցրել է ԱՄՆ Պետքարտուղարը: Քերրին նաև նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մտադիր է քննարկել այս հարցը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ՝ վերջինիս Վաշինգտոն նախատեսված այցի ընթացքում:

John Kerry does not Exclude that Russian and Chinese Hackers Read His Emails
The US Secretary of State John Kerry does not rule out that hackers from Russia and China read his emails. "It's quite likely," he said in an interview with CBS, TASS reports.
"... It's not beyond the possible, and we know that they were carrying out attacks against some American interests over the past few days. It's possible ... and I write letters, knowing about all of this."
According to the chief of American diplomacy, today many countries, including Russia and China, conduct cyber attacks against the US government agencies. "Companies spend billions of dollars to protect themselves, and the government of the United States does the same thing," assured the head of the State Department. Kerry also said that President Barack Obama intends to discuss the issue with Chinese President Xi Jinping during the Chinese leader's visit to Washington.