Եվրոպայի սահմաններին փախստականների թիվը գերազանցել է բոլոր ռեկորդները
Եվրամիության սահմանների մոտ կուտակված ներգաղթյալների թիվը հուլիսին հասել է 107 500-ի: 2008-ից` նման հաշվարկների սկսվելուց ի վեր, դա ամենաբարձր ցուցանիշ է, հաղորդում է BBC-ն՝ վկայակոչելով ԵՄ ներկայացուցիչներին:
Միայն Գերմանիայում քաղաքական ապաստանի հավակնող ներգաղթյալների թիվը այս տարվա արդյունքներով կարող է կազմել 750 հազար մարդ:
Փախստականների գործերով ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատար Անտոնիա Գուտյերեսը մյուս եվրոպական երկրներին սկսել է կոչ անել ընդունել փախստականներին, քանի որ, ըստ նրա, նման մոտեցումը լավ արդյունքի կհանգեցնի:
Բացի Գերմանիայից՝ փախստականների կուտակում է առկա նաև Շվեդիայում: Սպասվում է, որ 2015-ին այդ երկրում ապաստան կարող է խնդրել մինչև 80 հազար մարդ:

Number of Illegal Migrants to the EU Tripled
According to the official data released, the number of migrants entering the European Union by irregular means tripled  last month as compared to that of a year ago, many of them landing on Greek islands after fleeing conflict in Syria, Reuters reports.
The  European Union's border control agency Frontex highlighted the scale of a crisis that has led to more than 2,000 deaths this year as desperate migrants take to rickety boats.
Italian police has arrest eight suspected human traffickers who are accused in forcing migrants to stay in the hold of a fishing boat in the Mediterranean as 49 of them suffocated on engine fumes.
Some of those traffickers were accused of kicking the heads of the migrants when they tried to climb out of the hold as the air became unbreathable.