2010 թվականից հետո առաջին անգամ թուրքական պատվիրակությունը ժամանում է Իսրայել
2010 թվականին «Ազատության նավատորմիղի» միջադեպից հետո առաջին անգամ թուրքական պաշտոնական պատվիրակությունը ժամանում է Իսրայել: Իսրայելական լրատվամիջոցները հաղորդում են̦ որ թուրքական պատվիրակությունն իսրայելցի պաշտոնյաների հետ քննարկելու է Հորդանանի ափի հարևանությամբ գտնվող Ջենին քաղաքի շրջանում արդյունաբերական գոտու ստեղծման հարցը: Ինչպես գրում է Israel National News-ը̦ Թուրքիան պլանավորում է 100 միլիոն դոլար ներդնել այս ծրագրում:
Նշենք̦ որ 2010 թվականի մայիսի 31-ին Իսրայելի ռազմածովային ուժերը հարձակում գործեցին վեց նավից բաղկացած «Ազատության նավատորմիղի» վրա̦ ինչից հետո երկու երկրների հարաբերությունները, համենայն դեպս պաշտոնական մակարդակում̦ լրջորեն վատթարացան:  Թուրքիան պնդում էր, որ «Ազատության նավատորմիղը» մարդասիրական օգնություն էր տեղափոխում Գազայի հատված, մինչդեռ Իսրայելը վստահեցնում էր, որ նավերում գտնվող ակտիվիստները նաև զենք են ունեցել: Այն ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հայտարարեց̦ որ «Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերություններն այլևս երբեք նույնը չեն լինելու»: Ավելի ուշ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո միջադեպի համար ներողություն խնդրեց արդեն նախագահ դարձած Թայիփ Էրդողանից̦ ինչից հետո ակնկալվում էր̦ որ երկու երկրների միջև քաղաքական կապերը պետք է ակտիվանային: Բայց այս ուղղությամբ ակտիվ զարգացումներ չգրանցվեցին:
Եվ հիմա`5 տարի անց̦ երբ Արևմուտքը համաձայնագիր է կնքել Իրանի հետ̦ Թուրքիան և Իսրայելը ակտիվացնում են կապերը: Վերլուծաբանները կարծում են̦ որ իրականում թուրք-իսրայելական հարաբերությունների վատթարացումը ձևական բնույթ է կրել: Այդ մասին է վկայում այն հանգամանքը̦ որ չնայած պաշտոնական ագրեսիվ հռետորաբանությանը` երկու երկրները շարունակել են զարգացնել տնտեսական հարաբերությունները̦ առևտրաշրջանառության մակարդակը միայն աճել է: Վատթարացնելով իր հարաբերություններն Իսրայելի հետ` Թուրքիան ցանկացել է ակտիվացնել կապերն արաբական աշխարհի հետ` փորձելով կյանքի կոչել մուսուլմանական աշխարհի առաջնորդ ներկայանալու իր վաղեմի նկրտումները:
Իսկ իրականում Թուրքիան և Իսրայելը ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարաբերություններ ունեն: Թուրքիան առաջին մուսուլմանական պետությունն է̦ որ 1949 թվականին ճանաչեց Իսրայել պետությունը: Իսկ Իսրայելն էլ մշտապես փորձել է զարգացնել իր հարաբերությունները ոչ արաբական մուսուլմանական երկրների հետ: Եվ հիմա տարածաշրջանում իրանական ազդեցության տարածմանը դիմագրավելու անհրաժեշտությունը կրկին ստիպում է Թուրքիային և Իսրայելին միավորել ուժերը:

Israel and Turkey against Iran?
For the first time since the 2010 Mavi Marmara incident Turkish official delegation arrives in Israel. The delegation will be headed by Guven Sak, one of the heads of the Turkish Manufacturers and Traders Association, and will discuss the plans of establishing an industrial zone in the Jenin area by the Bank of Jordan. According to the Israel National News, Turkey plans to invest a total of at least $100 million in this initiative.
It should be noted that on 31 May 2010, Israeli naval forces attacked the Mavi Marmara, the flagship of a flotilla. After this incident relations between the two countries have seriously worsened. Turkey said the flotilla was carrying humanitarian aid to Gaza, while Israel claimed the activists on the ships had weapons. At that time Turkey’s President Abdullah Gul said "the relations between these countries would never be the same". Later Israel’s Prime Minister Benyamin Netanyahu under the pressure of the US President apologized for the incident. It was expected that the political contacts should be activated. However nothing serious was done.
Analysts say Turkey and Israel never wanted to stop these ties. Turkey just wanted to use this fact and activate its policy towards the Arab countries. Turkey tries to act as a leader of the Muslim world and that is the reason why Turkish authorities worsened their relationship with Israel.
And now, for the first time in five years, Turkey and Israel are going to deepen their ties. And it happens after the signing of the nuclear deal between Iran and world six powers. In the context of the new geopolitical realities they have to join their efforts against the Iranian rising influence in the region.
It should be noted that Turkey is the first Muslim country that recognized Israel in 1949. In its turn, Israel tries to develop its relations with non-Arab Muslim countries. This gives enough ground to assume that their relationship has strategic importance for both of them.