ԵՄ-ն Բաքվին կոչ է արել վերանայել Խադիջա Իսմայլովայի գործը
ԵՄ արտաքին հարցերի հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին և Եվրահանձնաժողովի անդամ Յոհաննես Հանն ադրբեջանական իշխանություններին կոչ են արել վերանայել լրագրողուհի Խադիջա Իսմայիլովայի դեմ գործը։ Նա երեքշաբթի դատապարտվել է 7.5 տարվա ազատազրկման։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
«Դատական գործընթացը հիմնարար հարցեր է բարձրացնում դատարանի անկողմնակալության և մեղադրանքի օրինականության առնչությամբ»,- ասվում է նրանց համատեղ հայտարարության մեջ։
«Մենք Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում վերանայել նրա գործը բաց և անաչառ՝ համապատասխան երկրի միջազգային պարտավորությունների, այդ թվում՝ ԶԼՄ-ների ազատության հարցերին առնչվող»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Երեքշաբթի Իսմայիլովան մեղավոր էր ճանաչվել զրպարտության, հարկերի վճարումից խուսափելու, անօրինական ձեռնարկատիրական գործունեության և իշխանության չարաշահման մեջ և դատապարտվել 7.5 տարվա ազատազրկման։
Իրավապաշտպանները գործը կապում են նրա լրագրողական գործունեության, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանեկան բիզնեսի մասին հրապարակումների հետ։

ЕС призвал Баку пересмотреть дело журналистки Исмаиловой
Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини и член Еврокомиссии Йоханнес Хан призвали азербайджанские власти пересмотреть дело в отношении журналистки Хадиджи Исмаиловой, приговоренной во вторник к 7,5 годам тюрьмы, сообщает BBC.
"Судебный процесс вызывает фундаментальные вопросы о беспристрастности суда и законности обвинения", - говорится в совместном заявлении политиков.
"Мы призываем власти Азербайджана пересмотреть ее дело открыто и беспристрастно, в полном соответствии с международными обязательствами страны, в том числе по вопросам свободы СМИ", - добавляют авторы документа.
Во вторник журналистка Хадиджа Исмаилова была признана виновной в клевете, уклонении от уплаты налогов, незаконной предпринимательской деятельности и злоупотреблении властью и приговорена к 7,5 годам заключения.
Правозащитники связывают дело против Исмаиловой с ее журналистской деятельностью- в частности, с публикациями о семейном бизнесе президента Азербайджана Ильхама Алиева.