Եվրոպան կանգնած է երկընտրանքի առջև. արժեքներ vs քաղաքականություն
Միասնական Եվրոպան միգրացիոն խնդիրների պատճառով այսօր կանգնած է արժեքային լուրջ մարտահրավերների առջև: Առկա է սկզբունքային դիլեմա. մի կողմից սեփական քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական պայմանների, անվտանգության ապահովման խնդիրն է, մյուս կողմից՝ սեփական արժեքային համակարգը, որի հիմքում դրված մարդասիրական սկզբունքները ենթադրում են համապատասխան մոտեցում ներգաղթյալներին:
Խնդրի լրջությունը պատկերացնելու համար բավական է նշել, որ ըստ ՄԱԿ–ի Փախստականների հարցերով հանձնաժողովի տվյալների՝ այս տարվա ընթացքում միայն Միջերկրական ծովով Եվրոպա է հասել շուրջ 336 հազար ներգաղթյալ: Ստեղծված իրավիճակն արդեն որոշ փորձագետներ հասցրել են որակել «վատագույնը 2-րդ աշխարհամարտից ի վեր»:
Ակնհայտ է, որ ներգաղթյալների հարցը միայն նրանց ընդունելով չի սահմանափակվում, այն իրենից ներկայացնում է համալիր հիմնախնդիր, որը պարունակում է մի շարք բաղադրիչներ:
-   Սոցիալական ապահովում: Միգրանտների ընդունման դեպքում անհրաժեշտ է նրանց ապահովել կեցության վայրով, սոցիալական օգնությամբ, աշխատանքի և կրթության հնարավորություններով: Սա, անշուշտ, բավականին ծախսատար և բարդ գործընթաց է, որն ամեն երկիր չի կարող իրեն թույլ տալ (օրինակ՝ Գերմանիան ներգաղթյալների վերաբերյալ խնդիրների լուծման համար այս տարի նախատեսել է 3 մլրդ եվրո):
-   Անվտանգության խնդիրներ: Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ միգրացիոն հոսքերում ներգրավվելով՝ «Իսլամական պետության» արդեն շուրջ 4000 զինյալ է թափանցել Եվրոպա, ինչը լրջագույն մարտահրավեր է եվրոպական երկրների անվտանգության համար՝ հաշվի առնելով վերջին շրջանում կազմակերպված ահաբեկչական գործողությունները:
- Ներգաղթյալների ինտեգրում: Հաշվի առնելով ներգաղթյալների բազմազանությունը՝ նրանց կրթությամբ, մասնագիտական հմտություններով, կրոնական և գաղափարական հայացքներով պայմանավորված, բավական բարդ կլինի նաև նրանց լիարժեք ինտեգրումը հյուրընկալող երկրի սոցիալ-քաղաքական կյանքին: Այս առումով բավական բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ նաև մինչ այժմ եվրոպական տարբեր երկրներում մուսուլմանական համայնքների ինտեգրման ոչ հաջող փորձը:
Վերոնշյալ խնդիրները բավական լուրջ մարտահրավերներ են, և ԵՄ-ում ստիպված են ընտրել՝ կա՛մ ընդունել ներգաղթյալներին և փորձել հաղթահարել վերոնշյալ մարտահրավերները, կա՛մ դեմ գնալ սեփական արժեքային համակարգին և որդեգրել առավել խիստ դիրքորոշում՝ հետ ուղարկելով ներգաղթյալների զգալի մասին:
Հատկանշական է, որ ստեղծված քաոսում հնարավոր է հանդիպել իրական քաղաքականության և հռչակված արժեքների միջև կապի խզման բազում այլ դրսևորումների: Մասնավորապես, մի շարք երկրներ, ԵՄ կողմից միգրացիոն խնդիրը քվոտավորմամբ լուծելու քաղաքականության հետ կապված, արդեն իսկ հայտարարել են, որ կընդունեն սահմանափակ քանակով ներգաղթյալների միայն մեկ պայմանով, եթե նրանք լինեն քրիստոնյա: Արժեքային տեսանկյունից առնվազն ընկալելի չէ, թե ինչպես կարող է ժողովրդավարության և մարդասիրական արժեքների վրա հիմնվող կառույցի անդամ երկիրը կրոնական հատկանիշով ընտրողական մոտեցման պահանջ ներկայացնել: Մի շարք երկրներ էլ ընդհանրապես դեմ են ներգաղթյալներ ընդունելուն՝ փորձելով նրանց բեռը գցել ԵՄ առաջատարների՝ Գերմանիայի և Ֆրանսիայի վրա: Այս ամենն իր հերթին վկայում է, որ ԵՄ-ում այսօր արդեն ճգնաժամ է ապրում մեկ այլ արժեք՝ համաեվրոպական միասնականությունը, ինչը դարձել է մասնավոր շահերի զոհ:
Ամփոփելով կարող ենք եզրակացնել, որ միգրացիոն ճգնաժամն ուղղակի առավել բացահայտ դարձրեց վերջին տարիներում պարբերաբար դրսևորվող արժեքային ճգնաժամը: Ստեղծված իրավիճակում ԵՄ-ն պետք է ընտրություն կատարի. վերանայել կա՛մ քաղաքականությունը, կա՛մ սեփական արժեքային հիմքերը:

Европа перед дилеммой: ценности vs политика
Единая Европа сегодня из-за миграционных проблем стоит перед серьезными ценностными вызовами. Налицо принципиальная дилемма: с одной стороны социально-экономические условия собственных граждан и вопросы безопасности, с другой стороны – собственная система ценностей, гуманные основы которых предполагают  соответствующее отношение к мигрантам.
Чтобы представить серьезность проблемы, достаточно отметить, что согласно данным Комиссии по вопросам беженцев ООН, в этом году только через Средиземное море Европы достигли около 336 тысяч мигрантов. Сложившуюся ситуацию эксперты уже успели оценить как наихудшую со времен Второй мировой войны.
Очевидно, что проблемы мигрантов не ограничиваются лишь вопросами их приема, – они представляют собой комплексную проблему, которая имеет несколько составляющих:
– Социальная защита. Приняв мигрантов, необходимо обеспечить их жильем, социальной помощью, возможностью работать, учиться. Это, конечно, достаточно затратный и сложный процесс, что не может позволить себе каждая страна (например, Германия в этом году для решения связанных с мигрантами задач предполагает затратить 3 млрд евро).
– Вопросы безопасности. Согласно различным источникам, внедрившись в миграционные потоки, в Европу проникли уже около 4000 боевиков Исламского государства, что является серьезнейшим вызовом для безопасности европейских стран, учитывая теракты, совершенные в последнее время.
– Интеграция мигрантов. Учитывая неоднородный состав мигрантов, обусловленный уровнем их образования, профессиональными навыками, различием идеологических и религиозных взглядов, будет довольно-таки трудно интегрировать их в социально-политическую жизнь принимающей страны. В этом смысле достаточно негативное влияние может оказать и имеющий ныне место неудачный опыт интеграции мусульманских общин в разных европейских странах.
Вышеописанные проблемы являются достаточно серьезным вызовом, и ЕС вынужден выбирать: либо принимать мигрантов и пытаться преодолеть вышеуказанные вызовы, либо идти против собственной системы ценностей и действовать с наиболее жестких позиций, отправив значительную часть мигрантов обратно.
Знаменательно, что в создавшемся хаосе можно встретить множество проявлений разрыва связи между реальной политикой и заявленными ценностями. В частности, ряд стран в связи с политикой ЕС решать миграционные проблемы путем квотирования уже объявил о том, что примет ограниченное число мигрантов лишь при одном условии: если они являются христианами. С точки зрения системы ценностей, как минимум, непонятно, как может страна-член сообщества, созданного на демократических, гуманных ценностях, ставить подобные, основанные на религиозных критериях, условия? А ряд стран и вовсе выступают против приема мигрантов, пытаясь сбросить этот груз на плечи лидеров ЕС – Германии и Франции. Все это свидетельствует о том, что в Европе терпит кризис другая ценность – общеевропейское единство, которое стало жертвой частных интересов.
Обобщая вышесказанное, можем заключить, что миграционный кризис выявил системный кризис, который в последние годы периодически проявлял себя. В создавшейся ситуации ЕС должен сделать выбор – пересмотреть либо политику, либо собственные базисные ценности…