Եվրոպան Իրանին կոչ է անում ճանաչել Իսրայել պետությունը
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն Իրանի իշխանություններին կոչ են արել ճանաչել Իսրայել պետության գոյությունը: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում Իրանի հետ միջուկային գործարքի քվեարկության նախաշեմին Washington Post-ում հրատարակված եվրոպական երեք առաջնորդների համատեղ հոդվածում:
«Մենք ոչ երկիմաստ արտահայտություններով քննադատում ենք Իրանի կողմից Իսրայելի չճանաչելը և անընդունելի ենք համարում Իրանի առաջնորդների հայտարարությունները Իսրայելի մասին», - ասվում է հոդվածում:
Նշենք, որ Իրանի իշխանությունները պարբերաբար հանդես են գալիս Իսրայելին հասցեագրված կտրուկ հայտարարություններով: Նման վերջին հայտարարությունն արվել է սեպտեմբերի 11-ին. Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին հայտարարեց, որ Իսրայելը հաջորդ 25 տարիների ընթացքում կկործանվի:«Քառորդ դար հետո Երկրագնդի վրա չի լինի այնպիսի երևույթ, ինչպիսին է սիոնիստական վարչակարգը: Իսկ մինչ այս ռազմական ջիհադիստական ոգին սիոնիստներին հանգիստ չի տա»,-հայտարարել է Խամենեին:
Թել-Ավիվն, իր հերթին, Թեհրանի նկատմամբ հանդուրժողականություն չի դրսևորում ՝ իր արևմտյան գործընկերներին կոչ անելով չհամագործակցել Թեհրանի հետ, քանի որ վերջինս «ահաբեկչություն է հովանավորում»: Թել-Ավիվն ամեն կերպ փորձում է Իրանին պահել միջազգային մեկուսացման մեջ:
Իրանի և Իսրայելի միջև հարաբերությունները ոչ միշտ են թշնամական եղել: Իրանը հրեական պետությունը դե-ֆակտո ճանաչել է 1950 թվականին՝ վերջինիս ստեղծումից երկու տարի անց: Չնայած, որ իրանական իշխանությունները ձգտում էին չհրապարակել հրեական պետության հետ հարաբերությունները, արդեն 1970-ականների վերջին Իսրայելն Իրանի առևտրային կարևոր գործընկերների տասնյակում էր: Այդ ժամանակ Իսրայելը նավթի իր պահանջարկի 75 տոկոսը գնում էր Իրանից: Անհավանական է թվում, սակայն, 1973 թվականի արաբ-իսրայելական պատերազմի ժամանակ Իրանն Իսրայելին է տրամադրել 25 «Ֆանտոմ» կործանիչներ:
Իրանի արտաքին քաղաքականությունում արմատական փոփոխություններ տեղի ունեցան 1979 թվականին Իրանում Իսլամական հեղափոխությունից հետո: Այդ փոփոխություններն անդրադարձան նաև Իրան-Իսրայել հարաբերությունների վրա: Երբեմնի բարեկամական հարաբերությունները հրեական պետության հետ հակասում էին Իրանի նոր գաղափարախոսությանը և քաղաքական ռազմավարությանը, ինչի արդյունքում էլ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները խզվեցին:
Իրանի քաղաքական ռազմավարության հիմնասյուն դարձած Իսլամական հեղափոխության արտահանման գաղափարը ենթադրում էր իսլամական աշխարհում Իրանի ազդեցության տարածում: Սակայն Իրանը, լինելով ոչ արաբական երկիր, չէր կարող դրա համար օգտագործել պանարաբիզմի գաղափարախոսությունը: Նման պայմաններում որպես իր ազդեցության ընդլայնման հիմնական գործիք Թեհրանը սկսեց օգտագործել կրոնը: Արդյունքում, իշխանությունները սկսեցին ձևավորել Իսրայելի բացասական կերպարը՝ որպես մուսուլմանների՝ մասնավորապես պաղեստինցիների և լիբանանցիների կեղեքիչի:
Սակայն հարկ է նշել, որ չնայած քարոզչությանը՝ Իրանը և Իսրայելը 1980-ականների վերջին և 90-ականներին շարունակել են շփումները: Տեղեկություններ կան, որ իրան-իրաքյան պատերազմի ժամանակ՝ 1985-86 թվականներին, Թեհրանն ամերիկյան զենքի մատակարարման շուրջ բանակցությունները վարել է Իսրայելի միջոցով: Քայլեր են արվել նաև այլ ուղղություններով: 1990-ականների վերջին Իսրայելը հայտարարեց Իրանին մինչ Իսլամական հեղափոխությունը մատակարարած գազի 650 միլիոն դոլար պարտքի վերադարձման պլանների մասին:
Այսօր Իրանը և Իսրայելը փաստացիորեն նույն դիրքորոշումն են զբաղեցնում տարածաշրջանի ամենակնճռոտ հարցի՝ սիրիական հակամարտության կարգավորման շուրջ: Այսպես, Թեհրանը հանդիսանում է Դամասկոսի դաշնակիցը, իսկ Թել-Ավիվը զգուշությամբ հայտարարում է տարածաշրջանում ստատուս-քվոյի պահպանման ցանկության մասին:
Չնայած դրան՝ ակնկալել, որ երկրները կհրաժարվեն իրենց ներկայիս քարոզչությունից, իսկ Թեհրանը կհետևի Եվրոպայի այդ կոչին, չարժե: Արևմուտքի հետ միջուկային գործարքն Իրանի համար նոր հնարավորություններ է ստեղծում մուսուլմանական աշխարհում և մասնավորապես Մերձավոր Արևելքում իր ազդեցության ընդլայնման համար: Այս համատեքստում Իսրայելի հետ համագործակցությունը և նույնիսկ վերջինիս նկատմամբ քարոզչության մեղմացումը կարող է վնասել Թեհրանի այս ծրագրերին: Նման պայմաններում Իրանն առավել հավանական է, որ կուժեղացնի Իսրայելի դեմ իր հռետորաբանությունը: Մյուս կողմից, Իսրայելի կողմից զիջողականություն և նախաձեռնողականություն ակնկալելն իրատեսական չէ: Դրանով են պայմանավորված նաև Իրան-Արևմուտք հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված Իսրայելի մտահոգությունները:

Европа призывает Тегеран признать Израиль
Президент Франции Франсуа Олланд, премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон и канцлер ФРГ Ангела Меркель призвали власти Ирана признать существование Израиля. Об этом говорится в совместной статье лидеров трех стран, опубликованной в The Washington Post и приуроченной к голосованию в Конгрессе США по ядерной сделке с Тегераном, отмечает lenta.ru.
"Мы в недвусмысленных выражениях осуждаем непризнание Ираном Израиля и считаем неприемлемым высказывания лидеров Ирана об Израиле", - говорится в статье.
Отметим, что власти Ирана регулярно выступают с резкими высказываниями в адрес Израиля. Последнеe такоe заявление было сделано 11 сентября, когда верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи заявил, что Израиль не переживет следующую четверть века. "Через четверть века на Земле не будет такого явления как сионистский режим. До тех пор боевой джихадистский дух, борющийся и героический, не даст сионистам ни минуты покоя", - заявил Хаменеи.
Тель-Авив в свою очередь пытается уговорить своих международных партнеров не сотрудничать с Тегераном, так как он "спонсирует терроризм".
Отметим, что отношения Израиля и Ирана не всегда были враждебными. Иран признал еврейское государство де-факто менее чем через два года его создания -  в 1950 году. Между странами были установлены тесные отношения.
Несмотря на то, что иранские власти стремились не афишировать сотрудничество с еврейским государством, в 70-ых годах прошлого века Израиль входил в десятку важнейших партнеров Ирана в сфере торговли. Израиль покупал 75% всей нефти Ирана. Трудно представить, что во время арабо-израильской войны 1973 года Иран передал Израилю, нуждающемуся в боевых самолетах, 25 истребителей "Фантом"...
После победы в Иране исламской революции 1979 года во внешней политике страны произошли радикальные изменения, которые коснулись и ирано-израильских отношений. Прежние дружественные отношения Ирана с еврейским государством вошли в противоречия с новой идеологией и политической стратегией ИРИ.  В результате дипломатические отношения между Тегераном и Тель-Авивом были разорваны.
"Экспорт исламской революции", который стал стержнем иранской политической стратегии, предполагал распространение иранского влияния в исламском мире. Но Иран, будучи страной неарабской, не мог использовать идеологию панарабизма. Основным инструментом наращивания влияния стала религия. Стал формироваться отрицательный образ Израиля как врага и угнетателя мусульман – палестинцев и ливанцев.
Однако надо отметить, что несмотря на пропаганду, Иран и Израиль на протяжении 80-ых – начала 90-ых годов XX столетия взаимовыгодно контактировали. Есть данные, что в 1985-1986 годах во время ирано-иракской войны именно через Израиль Тегеран вел переговоры о поставках американского оружия. Страны не раз делали и другие шаги навстречу друг другу. Так, в конце 90-ых было заявлено о плане возвращения Ирану 650 миллионов долларов, которые Израиль был должен Ирану за нефть, полученную до исламской революции.
Сегодня Израиль и Иран оказались фактически на одной стороне баррикады по сирийскому кризису: Иран является союзником Сирии, а Израиль осторожно заявляет о желании сохранить статус-кво в регионе. Но полагать, что в этом контексте страны откажутся от своей пропаганды, не стоит. Так, после заключения ядерной сделки с Западом для Ирана открылись новые возможности для распространения своего влияния в исламском мире и в особенности на Ближнем Востоке. И на этом фоне сотрудничество с Израилем, даже смягчение отношения к еврейскому государству, не выгодно Тегерану. Наоборот, для укрепления своих позиций Иран сейчас более активно начнет вести пропаганду против Израиля. Израиль сейчас также не заинтересован в улучшении отношений с Ираном, так как это может способствовать укреплению не только региональных позиции Ирана, но и международных.