Հունաստանի խորհրդարանական ընտրություններին հաշված օրեր են մնացել
Կիրակի օրը տեղի ունենալիք Հունաստանի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքն ավելի անորոշ է, քան երբևէ: Երկրի երկու գերիշխող քաղաքական գործիչները բացառել են միմյանց հետ աշխատելու որևէ հնարավորություն և այդպիսով ավելի են բարդացրել չկողմնորոշված ​​ընտրողների գործը:
Ըստ Reuters գործակալության՝ Հունաստանի երկու խոշորագույն քաղաքական կուսակցությունների առաջնորդները` Ալեքսիս Ցիպրասն ու Վանգելիս Մեյմարակիսը վերջին հեռուստաբանավեճի ընթացքում միմյանց մեղադրանքներ են ներկայացրել ոչ կոմպետենտության և կոռուպցիայի վերաբերյալ, բայց ոչ մեկը նրանցից չի կարողացել հանդես գալ ժողովրդի առջև որպես բացարձակ հաղթող:
Վերջին հարցումները ցույց են տալիս, որ SYRIZA-ի և «Նոր ժողովրդավարության» միջև ընտրողների տարբերությունը շատ փոքր է` յուրաքանչյուրը մոտ 26 տոկոս ձայն ունի, սակայն նաև կան մեծ թվով չկողմնորոշված ​​ընտրողներ, որոնց ձայներն էլ հենց կարող են վճռորոշ և շրջադարձային դառնալ:
Նախկին վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը պահպանողականների հետ հնարավոր կոալիցիան անբնական է համարել` նկարագրելով «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցությունը որպես հնաոճ քաղաքական համակարգի մի մասնիկ` վարկաբեկված կոռուպցիոն սկանդալների պատճառով:
«Մենք ունենք հիմնարար տարբերություններ և չենք կարող համագործակցել», - հայտնել է Ցիպրասը հունական Greek Reporter-ին:
Կոալիցիա կազմելուն դեմ է արտահայտվել նաև  «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցությունը, ում ղեկավարն, իր խոսքերով, խիստ հիասթաված է Ցիպրասից և չի պատրաստվում համագործակցել մի մարդու հետ, ում կառավարման 7 ամիսների ընթացքում փակվեցին բազմաթիվ ձեռնարկություններ և անգործ մնացին հազարավոր հույներ:
Ցիպրասն էլ իր հերթին մեղադրել է Մեյմարակիսին կաշառակերության և Հունաստանի արտաքին պարտքի կուտակման մեջ:
Բացի այդ, Ցիպրասը վստահություն է հայտնել, որ Syriza կուսակցությունը կլինի առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հիմնական քաղաքական ուժը:
«Ես վստահ եմ, որ Syriza-ն կդառնա թիվ մեկ կուսակցությունը սեպտեմբերի 20-ին: Այն դեպքում, եթե մենք հաղթելու լինենք բացարձակ մեծամասնությամբ, միևնույն է մեզ բազմաթիվ գործընկերներ պետք կգան: Մենք շատ շուտով արդյունավետ կառավարություն կունենանք», - հայտարարել է Ցիպրասը`Euronews–ին տված իր հարցազրույցում:
Հաշված օրեր են մնացել Հունաստանի խորհրդարանական ընտրություններին, և կողմերը պետք է ավելի ակտիվ ու համոզիչ լինեն իրենց նախընտրական արշավների ընթացքում, այդպիսով օգտակար լինելով չկողմորոշվող ու անվճռական հույն ժողովրդին իր ընտրության մեջ:

The outcome of Sunday's Greek national election looks more uncertain than ever after the country's two dominant politicians ruled out working with each other and apparently failed to sway undecided voters in a final televised debate.
According to Reuters, the leaders of Greece’s two biggest political parties traded accusations of incompetence and corruption in a heated television debate on Monday evening, but neither politician could consider himself an absolute winner.
The two men opted to talk a lot about the past and throw as many accusations as possible. Tsipras talked a lot about the forty years of New Democracy and PASOK rule that eventually brought Greece to the humongous debt. Meimarakis referred to the recent past, the past seven months of the SYRIZA-ANEL coalition that shut banks, imposed capital controls and added to the sad numbers of unemployed Greeks and closed businesses. Tsipras accused New Democracy of corruption and clientelism, while Meimarakis replied that SYRIZA managed to be equally corrupt and show clientelism in only seven months.
The most recent polls show little to choose between Syriza and New Democracy, at about 26 per cent of the vote each, with the high number of undecided voters likely to be pivotal.
Former Prime Minister Alexis Tsipras said a coalition with the conservatives would be unnatural, portraying New Democracy as part of an old-style political system discredited by scandal and corruption.
"We have fundamental differences and as such, we cannot co-exist," Tsipras said, as Greek Reporter tells.
Besides Tsipras is sure that his ruling Syriza party will be the main political power in the upcoming parliamentary elections.
''I am confident that Syriza will become the number one power by September 20. In case we win the absolute majority, we will need partners any way. We will get an effective governing group very soon,''  Tsipras told Euronews.
However, the final poll before Monday's debate, including the preferences of the undecided voters that make up around 15 percent of the electorate, put both parties on 31.6 percent - well short of the 36.3 percent that took Syriza to power in January.
A Few Days are anyhow left until Greek parliamentary elections, and the parties should be more active in their presentations and campaigns in order to be persuasive and helpful for Greek people to choose and trust at last.