«Կազան-2» է նախապատրաստվո՞ւմ
Արդեն իսկ հայտնի դարձավ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների կայանալիք հանդիպման օրը: Տրամաբանական է, որ քննարկման հիմնական թեմաներից մեկը լինելու է սահմաններին տեղի ունեցած վերջին սրացումների ու հրադադարի ռեժիմի խախտումների քանակի հարցը:
Ուշագրավ է, սակայն, որ բանակցային գործընթացի ակտիվացմանը զուգահեռ՝ առավել լայնորեն սկսել է շրջանառվել ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանյան համանախագահության ակտիվացման հանգամանքը: Այդ մասին խոսվում էր դեռևս ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Ադրբեջան կատարած այցի և օրերի տարբերությամբ Սերժ Սարգսյան-Վլադիմիր Պուտին հանդիպման ֆոնին: Դրան գումարվեց նաև կայանալիք Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպման նախաշեմին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի արած հայտարարությունն առ այն, որ Ռուսաստանն ամրապնդել է այս հարցում իր դիվանագիտությունը, և կան համաձայնեցման ենթակա հարցեր:
ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների վերջին վատթարացման ֆոնին, որն արտացոլվեց Եվրախորհրդարանի բանաձևին ի պատասխան Ադրբեջանի ագրեսիվ արձագանքով և Եվրոպայի հասցեին հնչած մեղադրանքներով, սա կարող է որոշակի ուղերձ լինել պաշտոնական Մոսկվային:
Ռուսաստանը Արևմուտքի հետ հարաբերությունների սրացման այս փուլում զուգահեռաբար փորձում է ընդգծել և ընդլայնել իր դերակատարությունը տարածաշրջանային հակամարտությունների, ճգնաժամերի կարգավորման գործընթացներում: Սիրիական ճգնաժամը նման օրինակներից մեկն է: Չի բացառվում, որ ելնելով տարածաշրջանի կարևորությունից և իր ունեցած լծակներից՝ Ռուսաստանը փորձի ակտիվացնել իր դերակատարումը նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Նման օրինակի ականատես եղանք նաև 2010-2011թթ., երբ Ռուսաստանի ակտիվ միջնորդությամբ կողմերը մոտ էին կարգավորման սկզբունքների ստորագրմանը:
Այս համատեքստում Ադրբեջանը կարող է փորձել օգտվել իրավիճակից և Արևմուտքին «պատժելու համար» որոշակի քողարկված աջակցություն ցուցաբերել Ռուսաստանին ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում առաջընթաց գրանցելու համար կամ, ինչպես ասում են, «առաջարկել իր ծառայությունները»: Սակայն Ռուսաստանն իր հերթին պետք է երաշխիքներ ունենա, որ չի կրկնվի Կազանի սցենարը, և հերթական տապալումը վնաս չի հասցնի իր հեղինակությանը: Ուստի Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև հնարավոր է որոշակի պայմանավորվածությունների ձեռքբերում՝ հիմնված փոխադարձ զիջումների վրա:
Որո՞նք են լինելու այդ զիջումները: Չի բացառվում թե՛ ԵԱՏՄ-ին Ադրբեջանի անդամակցության վերաբերյալ քննարկումների ակտուալիզացումը, թե՛ Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի բովանդակային հարցերում որոշ ելևէջների ու շեշտադրումների փոփոխությունը:
Ամեն դեպքում Կազանի օրինակը փաստել է, որ Ադրբեջանի տված խոստումները կարող են վերջին պահին փոփոխության ենթարկվել: Ուստի Ռուսաստանը պետք է առավել հետևողական լինի Բաքվի հետ տարվող աշխատանքում և կարողանա ճնշում գործադրելու միջոցով հասնել համապատասխան զիջումների, որոնք անհրաժեշտ են կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու և կողմերի միջև վստահություն կառուցելու համար:  Ռուսաստանը պետք է հաշվի առնի, որ չնայած այժմյան շահերի թվացյալ համընկնմանը՝ ընդհանուր «թշնամին» դժվար թե կարողանա երկարաժամկետ միավորող գործոն լինել:

Уже известен день встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в рамках сессии Генассамблеи ООН. Логично предположить, что одной из основных тем для обсуждения будет существующее обострение, увеличение числа нарушений режима перемирия на границах.
Однако знаменательно, что параллельно активизации процессов переговоров, более широко обсуждается фактор активизации российского представительства в Минской группе ОБСЕ. Об этом говорилось еще на фоне визита российского министра ИД Сергея Лаврова в Баку и состоявшейся днями позже встречи Серж Саргсян – Владимир Путин.
К сказанному добавилось и объявление, сделанное в канун встречи Налбандян – Мамедьяров министром ИД Азербайджана о том, что Россия в этом вопросе укрепила свои дипломатические позиции и есть необходимые для согласования вопросы.
На фоне последнего ухудшения отношений ЕС-Азербайджан и агрессивный ответ Баку на резолюцию Европарламента, звучащие в адрес Европы обвинения можно считать определенным мессиджем в сторону официальной Москвы.
В нынешней фазе обострения отношений с Западом Россия параллельно желает подчеркнуть свою роль в региональных конфликтах, в процессах разрешения кризисов. Одним из подобных примеров является сирийский кризис. Не исключено, что, исходя из важности региона и существующих рычагов влияния, Россия попытается активизировать свою роль и в процессе урегулирования карабахского противостояния. Свидетелями подобного примера мы были и в 2010-2011-м годах, когда, при активном содействии России, стороны были близки к подписанию основных принципов урегулирования.
В этом контексте Азербайджан может попытаться использовать ситуацию и, для “наказания” Запада, проявить определенную скрытую поддержку России для фиксирования прогресса в карабахском переговорном процессе, или, как говорят, “предложить свои услуги”. Однако, в свою очередь, Россия должна иметь гарантии, что не повторится казанский сценарий и очередной провал не нанесет удар по ее авторитету. Следовательно, между Азербайджаном и Россией возможно достижение определенных договоренностей, основанных на взаимных уступках.
Каковыми могут быть эти уступки? Не исключены как актуализация обсуждений членства Азербайджана в ЕАЭС, так и изменения определенных пассажей и акцентов в вопросах процесса карабахского регулирования.
Во всех случаях, пример Казани доказал, что данные Азербайджаном обещания в последний момент могут быть изменены. Следовательно, Россия должна быть более последовательной в работе с Азербайджаном и, оказывая определенное давление, достичь соответственных уступок, которые необходимы для прогресса в процессе урегулирования и создания атмосферы доверия между сторонами. Россия должна учесть, что несмотря на сегоднящнее кажущееся совпадение интересов, общий “враг” вряд ли сможет быть фактором долговременного объединения.