Սահմանադրության 20-ամյա հոբելյան. հայացք դեպի անցած ուղին
Հայաստանն ու Ղազախստանն այս տարի նշում են Սահմանադրության ընդունման 20-ամյակը: Ի՞նչ գործընթաց են անցել այս երկու երկրները և ի՞նչ փոփոխություններ են կրել սահմանադրությունները: Այս հարցերը քննարկվել են Երևանում անցկացված «2015թ.՝ Հայաստանի և Ղազախստանի Սահմանադրությունների 20-ամյա հոբելյանը» թեմայով կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ:
Կլոր սեղանն անցկացվել է «Հայաստան-Ղազախստան՝ համագործակցության հարթակներ» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանատան աջակցությամբ։
Միջոցառմանը զեկույցներով հանդես են եկել Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան խորհրդական Ժալգաս Ադիլբաևը, ԱՊՀ ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը, արևելագետ Նաիրա Մկրտչյանը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի ավագ խորհրդական Անահիտ Մանասյանը և «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը:
Զեկուցողները ներկայացրել են երկու երկրներում Սահմանադրության ընդունման և բարեփոխումների գործընթացը:
Որպես Ղազախստանի Սահմանադրության առանձնահատկություն նշվել է դրանում քաղաքացիական հավասարության և հանրային համաձայնության սկզբունքի կարևորումը: «Այդ թվում մեր Սահմանադրության արժանիքն է, որ մենք հաստատակամ քայլերով առաջ ենք շարժվում»,- իր ելույթում ասել է դեսպանատան խորհրդական Ժալգաս Ադիլբաևը՝ հատուկ շեշտադրելով Ղազախստանում 130-ից ավելի ազգությունների խաղաղ գոյակցման փաստն ու Սահմանադրությամբ նրանց իրավունքների և հավասարության երաշխավորումը:
Արամ Սաֆարյանն, իր հերթին, շեշտել է, որ Ղազախստանը հետխորհրդային այն եզակի երկրներից է, որտեղ անկախության 23 տարիների ընթացքում չեն եղել ոչ միայն էթնիկ և կրոնական, այլև քաղաքական բախումներ: «Ղազախստանը Սահմանադրության ու ուժեղ իշխանության շնորհիվ կայուն և մեծ պետության լավագույն օրինակ է դարձել»,- նշել է Սաֆարյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների ներկայիս գործընթացին և նորանկախ շրջանում տեղի ունեցած փոփոխություններին՝ բանախոսները նշել են, որ խորհրդարանական կարգին անցումը մշտապես ընկալվել է որպես ժողովրդավարացման գործընթացի առաջ մղման կարևոր գրավական:
1995թ.-ի Սահմանադրությամբ առանցքայինը համարվում էր պետական իշխանությունը, 2005թ.-ին ամրագրվեց, որ Սահմանադրությունը մարդակենտրոն է, նշել է Անահիտ Մանասյանը: «Բարեփոխումների այս նախագծում մենք պահպանել ենք այդ գաղափարը և համարում ենք այն կարևորագույն դրույթներից մեկը»,- հավելել է նա:
Ալեքսանդր Մարկարովն, իր հերթին, նշել է, որ Սահմանադրության կյանքի միջին տևողությունը, ըստ մասնագետների, 20 տարի է, ուստի Հայաստանը երևի իսկապես հասել է այն փուլին, երբ սահմանադրական բարեփոխումներն անհրաժեշտություն են: «Կարելի է ասել, որ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացն անվերջ է իր էությամբ, այն մշտական կատարելագործման գործընթաց է»,- ասել է Մարկարովը։
Նաիրա Մկրտչյանն անդրադարձել է երկու երկրներում Սահմանադրությունների ձևավորման հիմքերին և ժառանգորդության խնդիրներին:

20 лет Конституции: взгляд на пройденный путь
Армения и Казахстан в 2015 году отмечают 20-летие принятия Конституции. Какой процесс прошли эти две страны, какие изменения были внесены в Основной закон за прошедшие годы? Эти вопросы в Ереване обсуждались в рамках круглого стола на тему "2015 год – год 20-летия Конституции РА и РК".
Конференция состоялась в рамках проекта "Армения-Казахстан: площадки сотрудничества", реализуемого НПО "Европейская интеграция" совместно с Посольством Казахстана в Армении.
С докладами выступили советник-посланник Посольства Республики Казахстан в Армении Жалгас Адылбаев, востоковед Наира Мкртчян, директор армянского филиала Института стран СНГ Александр Маркаров, старший советник председателя Конституционного суда РА Анаит Манасян и председатель НПО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян.
Докладчики описали процесс принятия и реформирования Конституции в обеих странах.
В качестве особенности Конституции Казахстана было отмечено проявление принципа гражданского равенства и общественного согласия. "Это заслуга, в том числе нашей Конституции, что мы уверенно продвигаемся вперед", - в своем выступлении отметил советник Посольства Жалгас Адылбаев, подчеркнув, что в Казахстане гармонично проживает больше 130-и национальностей, права и равенство которых гарантированы Конституцией РК.
Арам Сафарян в свою очередь отметил, что Казахстан - одна из исключительных стран на постсоветском пространстве, в которой за 23 года независимости не было не только этнических и конфессиональных, но и политических столкновений. "Казахстан - благодаря Конституции и сильной власти - служит примером большого и стабильного государства", - отметил Сафарян.
Обращаясь к конституционным реформам, проводимым сейчас в Армении, спикеры заметили, что переход к парламентской форме правления всегда воспринимался в Армении как наиболее способствующий процессам демократизации.
В 1995 году стержневым элементом в Конституции РА была государственная власть, в 2005 году Конституция стала человеко-центричной, сказала представитель КС РА Анаит Манасян. "В предложенном сейчас проекте конституционных реформ мы сохранили эту идею, и считаем ее одним из основных положений новой Конституции", - добавила она.
Александр Маркаров в своем выступлении заметил, что средняя жизнеспособность Конституции, согласно теории, 12 лет - следовательно, наверное, уже созрело время для конституционных реформ в Армении. "Можно говорить, что процесс конституционного реформирования вечен, это процесс перфекционизации",- отметил Маркаров.
Востоковед Наира Мкртчян обратилась к истокам Конституций Армении и Казахстана и представила правовые традиции двух наших народов.