Հայաստանը և Շվեդիան կարևորել են երկրների միջև խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը
Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ, հայտնում են Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Նախագահը բարձր է գնահատել հայ-շվեդական համագործակցությունը, որը, ըստ նրա, վերջին տարիներին նկատելի զարգացում է արձանագրել՝ նշանավորվելով արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների ակտիվ երկխոսությամբ, դեսպանությունների բացմամբ, բազմաբնույթ փոխայցերի իրականացմամբ:
ՀՀ Նախագահը և Շվեդիայի վարչապետը հայ-շվեդական համագործակցության օրակարգում կարևոր տեղ են վերապահել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին և փոխգործակցությանը: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է Շվեդիայի՝ որպես Արևելյան գործընկերության համահեղինակ երկրի դերակատարումը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցները նշել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը, ընդգծելով, որ այդ ոլորտում արձանագրված ցուցանիշներն այսօր, ցավոք, դեռևս չեն համապատասխանում Հայաստանի և Շվեդիայի տնտեսական փոխգործակցության առկա մեծ ներուժին, որի ամբողջական բացահայտման համար, կողմերի համոզմամբ, անհրաժեշտ է պետական մակարդակով խթանել փոխադարձ շփումները, տեղեկատվության փոխանակումը, ձևավորել իրավական լիարժեք բազա, կազմակերպել գործարար համաժողովներ։
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Շվեդիայի հավասարակշռված մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում:
Կողմերն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի:
Սերժ Սարգսյանը և Ստեֆան Լյովենը կարևորել են բարեկամ երկու երկրների միջև խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը:

Sweden and Armenia Stress the Importance of Parliamentary Cooperation
On September 28, Serzh Sargsyan also had a meeting with Prime Minster Stefan Löfvén of the Kingdom of Sweden in New York, official webpage of President reports.
The president spoke highly of the Armenian-Swedish cooperation, which, according to him, has experienced tangible development in recent years, marked by the active dialogue of foreign ministers, the increase in the number of embassies and by various reciprocal visits.
The RA president and Sweden’s prime minister highlighted the special place of Armenian-EU relations and collaboration in the Armenian-Swedish cooperation agenda. Armenia’s president stressed the role of Sweden, a co-author of the Eastern Partnership, in the reinforcement of Armenia-EU relations.
The interlocutors talked about the need to develop bilateral trade and economic ties, stating that unfortunately, the current economic indicators do not correspond with the huge economic potential of cooperation between Armenia and Sweden. The parties agreed that in order to reveal the full potential, there is a need to foster mutual contacts and exchange of information at a state level, develop a comprehensive legal framework, and hold business forums.
At the meeting, President Serzh Sargsyan attached importance to Sweden’s balanced position on the Nagorno-Karabakh peace process.
The parties also reflected upon issues pertaining to cooperation within the frames of international organizations.
Serzh Sargsyan and Stefan Löfvén placed importance on the intensification of parliamentary cooperation between the two friendly countries.