Հանդիպում-թրեյնինգ հայաստանյան ԶԼՄ-երի համար
Սեպտեմբերի 29-ին տեղի ունեցավ «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության update. հնարավորություններն ԱլԳ ձևաչափի, մասնավորապես՝ Հայաստանի համար»  թեմայով հանդիպում-թրեյնինգը, որին հրավիրված էին մասնակցելու ԶԼՄ ներկայացուցիչներ թերթերից, էլեկտրոնային կայքերից, հեռուստաընկերություններից և ռադիոյից:
«Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը, ով վարում էր հանդիպում-թրեյնինգը, անդրադարձավ ԵՄ Արևելյան գործընկերության վեց երկրներից յուրաքանչյուրի հետ ԵՄ-ի հարբերություններին, անցած ճանապարհին և ներկայիս փուլին, ինչպես նաև ԶԼՄ-ներում դրանց լուսաբանմանն ու հանրային ընկալմանը:
Առավել լայն անդրադարձ կատարվեց Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, դրանց ներկայիս փուլին, ակնկալիքներին և այդ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև այդ հարբերությունների հետագա զարգացման հարցում ԶԼՄ-երի հնարավոր դերին:
Հանդիպման երկրորդ մասում ծավալվեց ակտիվ քննարկում, որի ժամանակ մասնակիցները հարց ու պատասխանի միջոցով անդրադարձան գործնական օրինակների վերլուծությանը:
Նշենք, որ միջոցառումն անց էր կացվում ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքացիական հասարակություն: Երկխոսություն հանուն առաջընթացի»  ծրագրի շրջանակում:

Армения: обсуждение обновленной политики Европейского соседства
Представители СМИ Армении (газеты, веб-сайты, ТВ и радио) из Еревана и регионов РА приняли участие в тренинге на тему "Обновленная политика Европейского соседства: возможности для формата Восточного Партнерства, и, в частности, для Армении".
Тренер мероприятия, руководитель НПО "Европейская интеграция" Карен Бекарян ознакомил участников тренинга с отношениями между ЕС и шестью странами Восточного Партнерства, с путями их сотрудничества и современным этапом развития этих взаимоотношений. Он также рассказал об особенностях освещения в СМИ европейской тематики и об общественных представлениях этой темы в РА.
Участники мероприятия обсудили взаимоотношения Армения-ЕС: нынешний этап, ожидания и перспективы развития этих взаимоотношений, возможную роль СМИ в дальнейшем развитии этих связей. Во второй части тренинга участники провели активную дискуссию и проанализировали практические примеры из сегодняшней европейской повестки.
Мероприятие прошло в рамках проекта "Гражданское общество. Диалог во имя прогресса", финансируемого со стороны ЕС.