Փորձագետները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
Օրերս Երևանում տեղի ունեցավ  «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության update. հնարավորություններն ԱլԳ ձևաչափի, մասնավորապես՝ Հայաստանի համար»  խորագրով կլոր սեղան-քննարկում:  Քննարկմանը մասնակցեցին քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, անկախ փորձագետներ, պետական պաշտոնյաներ, խորհրդարանականներ:
Քննարկումը կազմակերպել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքացիական հասարակություն. Երկխոսություն հանուն առաջընթացի» ծրագրի շրջանակներում:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ եղավ ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունների ներկայիս փուլին, ինչպես նաև այդ  հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին: Որոշ հարցերի շուրջ ծավալված բանավեճերի արդյունքում մասնակիցները  վեր հանեցին  ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ներկայիս փուլում  առկա մարտահրավերները, ինչպես նաև համագործակցության նոր հնարավոր եզրերը:  Մասնակիցները ներկայացրին ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացման  իրենց տեսլականը՝ առաջարկելով այդ գործընթացը խթանող քայլեր:
Հանդիպման ընթացքում առավելապես ընդգծվեց ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման այս փուլում ՀՀ նախաձեռնողականության անհրաժեշտությունը:

The other day round table discussion, "ENP Update: Opportunities for the EaP, Particularly for Armenia," took place. Independent experts, state officials, MPs and representatives from NGOs took part in the event which was  organized by NGO "European Integration" in the framework of the EU-funded project "Civil Society: Dialogue for Progress".
During the round table discussion a reference was made to the current stage of the relations between the EU and Armenia, as well as to the prospects of the development of those relations.
As a result of active debate on certain issues, the participants identified the challenges of the present stage of EU and Armenia relations. They also tried to identify new paths of cooperation. The participants presented their vision of the further development of the EU and Armenia relations suggesting concrete steps that will boost the process.