Փորձագետները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
Օրերս Երևանում տեղի ունեցավ  «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության update. հնարավորություններն ԱլԳ ձևաչափի, մասնավորապես՝ Հայաստանի համար»  խորագրով կլոր սեղան-քննարկում:  Քննարկմանը մասնակցեցին քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, անկախ փորձագետներ, պետական պաշտոնյաներ, խորհրդարանականներ:
Քննարկումը կազմակերպել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքացիական հասարակություն. Երկխոսություն հանուն առաջընթացի» ծրագրի շրջանակներում:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ եղավ ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունների ներկայիս փուլին, ինչպես նաև այդ  հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին: Որոշ հարցերի շուրջ ծավալված բանավեճերի արդյունքում մասնակիցները  վեր հանեցին  ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ներկայիս փուլում  առկա մարտահրավերները, ինչպես նաև համագործակցության նոր հնարավոր եզրերը:  Մասնակիցները ներկայացրին ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացման  իրենց տեսլականը՝ առաջարկելով այդ գործընթացը խթանող քայլեր:
Հանդիպման ընթացքում առավելապես ընդգծվեց ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման այս փուլում ՀՀ նախաձեռնողականության անհրաժեշտությունը:

ЕС-РА: Армении необходима инициативная политика
В Ереване состоялся круглый стол на тему "Обновленная политика Европейского соседства: возможности для формата Восточного Партнерства, и, в частности, для Армении". В обсуждении в формате Chatham House приняли участие представители гражданского общества РА, независимые эксперты, парламентарии, представители госструктур.
Обсуждение организовала НПО "Европейская Интеграция"  в рамках проекта "Гражданское общество. Диалог во имя прогресса", финансируемого со стороны ЕС.
В ходе дискуссии были обсуждены перспективы развития отношений Армения-ЕС, существующие на данном этапе вызовы и возможные точки для дальнейшей кооперации. Участники обсуждения представили свое видение относительно последующих шагов, которые должны быть сделаны в этом направлении и подчеркнули необходимость инициативности в политике РА.